Analýza: Kdo bude příští prezident? Faktorů je mnoho, v popředí jsou zatím tři jména

Prezidentské volby se zdají být možná ještě daleko, ale opak je pravdou, kandidáti a jejich PR týmy si právě v tuto dobu připravují půdu a oťukávají voliče. O prázdninách bude možná ještě trošku klid, ale od září se rozhodně pojede naplno. A kdo se prozatím vyprofiloval na pomyslné finále? Rýsují se nyní tři jména…

Průzkumů veřejného mínění od agentur se ještě tolik neurodilo, není k tomu také zatím moc důvod. Navíc, co si budeme nalhávat, nebývají, co se politiky týče, příliš spolehlivé a většinou působí pouze jako PR. Existuje ale místo, kde relevantní data najít lze – a světe div se – je to na stránkách sázkových agentur. Kurzy na jednotlivé kandidáty jasně ukazují, kdo má šanci a kdo ne. Stejně jako v politicky motivovaných průzkumech je zde snaha vydělat, ale v tomto případě na základě reálných šancí a mínění veřejnosti. No a co nám tyto »průzkumy trhem« tedy říkají?

Nejprve je třeba říct, že přední české sázkové kanceláře se prakticky shodují, což samo o sobě něco také znamená. Jak u Tipsportu, tak u Fortuny obsadil první místo generál Petr Pavel. U Tipsportu nyní s kurzem 2,55 na vítězství, u Fortuny 2,75. Druhé místo zaujal Andrej Babiš, Fortuna i Tipsport nyní shodně 3,15. No a od třetího místa to začíná být zajímavé.

Do hry totiž po určitém váhání vstupuje velmi silný hráč, kterého by si prý přál na Hradě i dosluhující prezident Miloš Zeman – je jím odborářský předák Josef Středula. Ten okamžitě po oznámení kandidatury obsadil třetí pozici. U Fortuny má kurz 12, u Tipsportu dokonce 11. Pravda, sekunduje mu v obou případech senátor Pavel Fischer. Jakožto kandidát pravice by si měl být ale vědom, že stejně tak jako o pár příček níže posazená Miroslava Němcová působí pouze jako stafáž. Kandidátem pětikoalice je totiž pro tuto chvíli zřejmě jednoznačně Petr Pavel.

Můžeme čekat i podrazy

Nezapomínejme ale, co se nám tu stalo už v první přímé volbě – pravice zdánlivě prosazovala proti Miloši Zemanovi Jana Fischera, aby vzápětí přišla s trumfem jménem Karel Schwarzenberg. Opakování podobného scénáře tedy není možné vyloučit.

Každopádně krom hlavních kurzových kandidátů můžeme vidět i jisté perličky. Jako je třeba ve Fortuně kandidaturu Jiřího Kajínka s kurzem 666, nebo u Tipsportu kandidaturu Dominika Haška s překvapivě nízkým kurzem 160 (Jaromír Jágr má ve Fortuně 680).

Věnujme se ale už nyní pouze prvním třem kandidátům. Dalším v řadě se tímto omlouváme a je samozřejmé, že vše se může ještě změnit. Nesmíme ale také zapomínat, že kandidovat může pouze ten, kdo má podporu ve Sněmovně, Senátu, nebo získá 50 000 podpisů. To může být pro některé, co již kandidaturu oznámili, konečná. Času je ale ještě mnoho a svět se otáčí každý den…

Petr Pavel (* 1. listopadu 1961 Planá) je český voják, armádní generál Armády České republiky ve výslužbě. V letech 2012–2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky. Mezi roky 2015–2018 působil ve funkci předsedy vojenského výboru NATO. Stal se tak prvním zástupcem zemí bývalé Varšavské smlouvy, který nastoupil do nejvyšší vojenské funkce Severoatlantické aliance.

Andrej Babiš (* 2. září 1954 Bratislava) je český politik a podnikatel slovenského původu, od prosince 2017 do prosince 2021 předseda vlády České republiky. Od října 2013 je poslancem Parlamentu České republiky a v letech 2014–2017 působil jako první místopředseda vlády a ministr financí v kabinetu Bohuslava Sobotky. Je zakladatelem velkého koncernu Agrofert. Kvůli využívání své značné ekonomické, politické a mediální moci ve svůj prospěch bývá označován za oligarchu.

Josef Středula (* 12. listopadu 1967 Opava) je český odborář. V letech 1990 až 1993 byl místopředsedou základní organizace Odborového svazu KOVO Vítkovice – závod 2 (dnes Vítkovice Steel). Následně pak v letech 1993 až 2005 působil jako místopředseda celorepublikového Odborového svazu KOVO. V červnu 2005 byl na sjezdu Odborového svazu KOVO zvolen předsedou celé organizace. Tuto funkci pak dvakrát obhájil, a to v letech 2009 a 2013. Dne 25. dubna 2014 byl zvolen předsedou ČMKOS. Na sjezdu v dubnu 2018 svou funkci obhájil a i v roce 2022 byl znovuzvolen.

Témat, která v současné době eskalují, je mnoho, rozhodovat ale budou u voličů podle analýzy iportáL24.cz následující:

  • Válka na Ukrajině

Zde je jasné odsouzení tamější situace ze všech stran. Akorát pouze ze strany Petra Pavla, což jako od činovníka NATO není překvapivé, zní válečnická rétorika. Andrej Babiš i Josef Středula spíše komentují možné následky a dopady krize na naše občany.

  • Migrace

Co se migrace/uprchlíků týče, asi nejvstřícněji se k tomuto tématu staví Petr Pavel. Moc konkrétních vyjádření však na toto citlivé téma nevydal. Andrej Babiš v tomto případě zkouší občas ostřejší rétoriku, ale výrazněji se nic také prosadit nepokusil, to Josef Středula zde má postoj jasný, hraje čistě na pragmatismus a na city zaměstnanců, však to je také jeho téma. Zde tedy jasně vede.

  • Zdražování

Současná vládní garnitura se částečně snaží hodit zdražování, ať už jde o růst energií či cen základních potravin na vládu Andreje Babiše, moc se jí to ale vyargumentovat nedaří. Josef Středula je zde ve svém živlu. Jde tu o lidi, konkrétně především zaměstnance, kteří tím nejvíc trpí, a o jejich základní potřeby. Jelikož k hájení práv zaměstnanců byly odbory založeny, je to jeho téma. Petr Pavel v tomto případě téměř mlčí, zdražování podle všeho považuje za nevyhnutelnou součást války.

  • Integrace s EU

Co se integrace s EU a případného přijetí eura týče, je pozice kandidátů dost mlhavá. Evropská unie příliš populární není, a tak se tomuto tématu často kandidáti vyhýbají, proti integraci ale zase také být tolik nemohou, jinak by mohli mít problémy. »Nejevropštější« je v tomto případě asi Josef Středula, zatímco Andrej Babiš má s EU celkem problémy, nikoliv však až tak závažné, jak se veřejnosti snaží namluvit třeba Piráti. Petr Pavel o těchto tématech raději mlčí…

  • Epidemie

Ať už půjde o novou vlnu covidu nebo pravděpodobnou hysterii kvůli opičím neštovicím, podobná témata budou nejspíš rezonovat i při prezidentské volbě. Andrej Babiš kvůli tomu jistě bude ztrácet, protože si všichni pamatují, jak jeho vláda reagovala, byť dělal pouze to, co dostal zadáno. I kdyby ta současná vláda dělala ještě horší věci, vždy bude na paškále on. Josef Středula je v tomto celkem neutrální, drží podobnou linii. To Petr Pavel ale na rozdíl od nich rozhodně prohlásil, že chce lidi na podobné krize připravovat…

Třetí z kola ven…

Dva z těchto tří výše popsaných kandidátů, pokud současná vládní »pětikoala« nemá jiné plány, a nebo nedojde na světové scéně k zásadnímu zvratu, se střetnou ve finále. Padesát procent totiž asi někdo hned v prvním kole těžko získá. A je dost dobře možné, že Andrej Babiš si nakonec svou kandidaturu ještě rozmyslí. Spolu se Středulou totiž často hrají o stejné voliče. Navíc si již jistě spočítal, že by mohl dopadnout jako Robert Fico v roce 2014 na Slovensku. Tehdy velmi populární předseda nejsilnější strany v zemi, ale… ani to nestačilo. Možná příště.

Kartami pak může ještě dost zamíchat SPD. Sám Okamura sice prohlásil, že kandidovat nehodlá, ale generál Hynek Blaško do toho nejspíš půjde. Ten o hlasy jistě mít nouzi nebude! Stejně tak může systém rozhodit matematik, miliardář a autor volebního systému D21 Karel Janeček, na nějž je kurz 25:1, a to také není zrovna málo…

Tomáš Cinka

Kdo již oznámil kandidaturu:

Josef Středula, Karel Janeček, Karel Diviš, Tomáš Březina, Ivo Mareš, Denisa Rohanová, Marek Hilšer, Miloš Knor, Klára Long Slámová, Alena Vitásková, Hynek Blaško, Jakub Olbert, Pavel Fischer, Josef Skála, Jiří Kotáb.

Kdo kandidaturu zvažuje:

Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Miloš Vystrčil, Miroslava Němcová, Michael Kocáb, Jiří Paroubek, Petr Hannig.

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy