Home Domácí Koalice odmítla jednat o zvýšení rodičovské

Koalice odmítla jednat o zvýšení rodičovské

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Vláda sice deklaruje, že nenechá nikoho padnout, konkrétní kroky ale chybí. O tom, že nemá snahu lidem v nouzi pomáhat, svědčí i její dnešní postup ve Sněmovně. Opoziční hnutí ANO chtělo na mimořádné schůzi projednat návrh na růst rodičovského příspěvku o třetinu. K tomu však nedošlo. Vládní koalice konání mimořádné schůze neumožnila.

»Poslali jste jasný vzkaz, jasný vánoční dárek rodinám, potřebným, sociálně zranitelným, že jejich problémy diskutovat na půdě Poslanecké sněmovny nebudete,« řekla koaličním poslancům po hlasování předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.

»Vládní pětikoalice Petra Fialy právě odmítla pomoc zdravotně postiženým občanům, kterým přitom zvýšila ceny za služby, odmítla podpořit rodiny s dětmi, odmítla podpořit pracující rodiny. Tak to jste dali teda opravdu krásný dárek k Vánocům a do nového roku. Jste asociální vláda, která myslí jenom na sebe, nemyslí na naše potřebné občany,« přidal se předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Hlasování předcházela zhruba 2,5hodinová debata, v níž se opoziční poslanci střetli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) kvůli pomoci lidem se zvládáním zdražování, řešení zatížení úřadů práce a zpožďování výplaty dávek i kvůli plánovanému zvýšení maximálních cen za sociální služby.

»Jsme svědky toho, že vláda nedokáže zkrotit inflaci. Je potřeba začít řešit i mladé rodiny s dětmi,« uvedl Aleš Juchelka (ANO) návrh hnutí na zvýšení rodičovského příspěvku ze současných 300 000 korun na 400 000 Kč. Návrhy by zavedl také jeho valorizaci o inflaci vždy v lednu, případně v jiném termínu, pokud by míra růstu cen přesáhla pět procent.

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) návrh už dříve odmítla kvůli zásadním rozpočtovým dopadům. Juchelka je odhadl na deset miliard korun. Podle Okamury se vládní koalice staví k opozičním návrhům záporně a sama nenavrhuje nic. »Miliony lidí jste uvedli do obrovských problémů,« prohlásil.

Jurečka ve svém vystoupení zdůraznil, že pomoc lidem musí být cílená. »Jestli máme inflaci zkrotit, tak to znamená, že pomoc vlády musí být extrémně dobře cílená,« zdůraznil Jurečka. Plošná pomoc by podle něho znamenala další růst cen.

K rodičovské ministr obecně uvedl, že lidovci v kabinetu nedopustí úspory na rodinách s dětmi. »Nemůže být politika vlády, kdy Česko vymírá, že budeme škrtat na rodičích,« uvedl. Zkrácení a snížení příspěvku doporučuje kvůli zvládnutí vysokých schodků rozpočtu a zadlužení Národní rozpočtová rada vlády.

Úřady práce začínají kolabovat

Opoziční poslanci chtěli debatovat také o situaci na úřadech práce. Podle Juchelky tam chybí asi 400 pracovníků. »Agenda na úřadech práce je tak velká, že se nelze divit tomu, že úřady začínají kolabovat,« uvedl.

Jurečka poznamenal, že ho pozdní výplaty některých sociálních dávek »štvou«. Upozornil ale na to, že úřady měsíčně odbavují 1,7 milionu žadatelů a zpoždění se týká asi dvou procent klientů, někdy i z jejich viny. Za stav úřadů práce vinil někdejší kabinet Andreje Babiše (ANO). Schillerová vzkázala Jurečkovi, že vymlouvání na Babišovu vládu není lidem nic platné.

Tématem mimořádné schůze měla být i úhradová vyhláška a plánované zvýšení horní hranice cen, které si mohou poskytovatelé účtovat za sociální služby. Hodina terénních sociálních služeb by měla zdražit z až 135 korun na nejvýše 155 Kč. Podle Juchelky by byl růst částky možný jen za podmínky zvýšení příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením. Podle Jurečky je úhradová vyhláška spojená s kvalitou služeb.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here