FOTO - Roman Ramach

Komunisté ve Vsetíně znovu před sídlem okresního výboru KSČM odhalili sochu novináře a spisovatele Julia Fučíka. Sochu odhalili již před dvěma lety, město Vsetín však s jejím umístěním nesouhlasilo a nepovolilo ho. Podle radnice bylo umístění v rozporu s požadavky zákona o státní památkové péči. Komunisté museli sochu odstranit. Letos v září však získali kladné stanovisko zlínského krajského úřadu, který stanovisko vsetínského městského úřadu změnil a umístění sochy umožnil.

»Krajský úřad uvedl, že místní úřad jednal protizákonně a v rozporu s našimi ústavními právy, takže máme povoleno,« řekl předseda zlínského krajského výboru KSČM Roman Ramach.

Zhruba třímetrovou sochu vytvořil Josef Malejovský, v 80. letech minulého století stála ve Vsetíně před základní školou. Na novém místě, před sídlem okresního výboru komunistů a nedaleko vsetínského zámku, spadá do ochranného pásma kulturní památky. Vsetínský městský úřad po odhalení sochy před dvěma lety upozornil na to, že je k tomu třeba stanovisko orgánu státní památkové péče, o které nikdo nepožádal, a proto bylo umístění sochy v dané lokalitě v rozporu s požadavky zákona o státní památkové péči.

FOTO – Facebook/Josef Nesvatba

Komunisté poté museli sochu odstranit, snahu o její umístění nevzdali. Ramach označil dnešní odhalení sochy za svátek. »Uplynulo 120 let od narození Julia Fučíka a je to 80 let, co ho nacisté popravili. Pro mě je to hrdina, každého hrdinu bychom měli uctívat, neměli by ležet někde ve skladech,« uvedl Ramach.

Čtěte také: Julius Fučík. Otázky a odpovědi

Krajský odbor kultury a památkové péče podle mluvčí hejtmanství Soni Ličkové v přezkumném řízení posuzoval výhradně zákonnost závazného stanoviska vydaného Městským úřadem Vsetín, nikoliv umělecké hodnoty sochy či hodnoty území. »Zámek ve Vsetíně i s areálem parku je kulturní památkou. Pro ochranu hodnot této kulturní památky bylo v roce 1998 tehdejším Okresním úřadem Vsetín na Horním městě vyhlášeno ochranné pásmo,« řekla Ličková.

Mohlo by vás zajímat: O Reportáži a Dopisech

Krajský odbor posuzoval zákonnost vydaného stanoviska ve vazbě na zákon o státní památkové péči. »Po provedeném řízení shledal, že závazné stanovisko Městského úřadu Vsetín bylo vydáno v rozporu s platnou právní úpravou, neboť v řízení se žádným způsobem neprokázalo, že osazení bronzové sochy muže s knihou se negativně dotkne předmětu památkové ochrany, což je v daném případě objekt vsetínského zámku. Krajský úřad Zlínského kraje tedy neměl jinou možnost, než toto nezákonné závazné stanovisko změnit, protože v předchozích měsících už dvakrát Městskému úřadu Vsetín vrátil věc k odstranění vad a novému projednání,« uvedla Ličková.

FOTO – Roman Ramach

Krajský úřad neposuzoval instalaci sochy z hlediska stavebních povolení. Mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková řekla, že vsetínskému stavebnímu úřadu nebyla podána žádost o povolení umístění této sochy. »Budeme postupovat podle stavebního zákona,« uvedla Raszková. Není tak vyloučeno, že se úřad bude osudem sochy ještě zabývat. Ramach však uvedl, že socha je na soukromém pozemku a povolení není třeba.

Mohlo by vás zajímat: »Krvavý Ronald« a troška zamyšlení

Fučík byl po válce uctíván jako hrdina a stal se symbolem domácího komunistického odboje proti nacismu. Po roce 1989 se ale objevily snahy jeho roli zpochybnit. Starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL), že nemá právo vstupovat do rozhodnutí úřadů ohledně sochy. Jeho osobní pohled respektuje názor historiků zdůrazňujících přínos Fučíka. »Já to beru tak, že je úplně jedno, jestli byl komunista, křesťan, sokol, orel. V té době to bylo jedno, kdo bojoval proti nacismu, tak byl hrdina a dělal dobře, a pokud jsou výsledky historiků takové, tak mi nezbývá, než je respektovat a dívat se tak na postavu Fučíka,« uvedl Čunek.

(cik, čtk)

4 KOMENTÁŘE

  1. Chápu obtíže, se kterými se ve Vsetíně setkávali při pokusu o instalaci sochy a vážím si jejich úsilí, ale přesto bych sochu tohoto hrdiny s čistým srdcem a skutečného demokrata chtěl vidět na důstojnějším místě. Snad okolní prostor kolem sochy bude ještě aspoň trochu zkrášlen.

    V Praze Fučíkově soše, která dříve stála v Holešovicích před Parkem kultury a oddechu nesoucím jméno Julia Fučíka, bylo po více než dvaceti letech dovoleno opět vyjít z depozitáře, rovněž však nikoli na původní místo, ale aspoň na Olšanské hřbitovy blízko čestného pohřebiště sovětských vojáků a socha byla před tím náležitě restaurována.

  2. Socha je kvalitní umělecké dílo a komunistům gratuluji.Podobná socha Julia Fučíka byla na začátku parku v současnosti přejmenované na Šrejbrovy zahrátky ,kde v bízkosti má chatrč Fiala tč.“předseda vlády ČR“.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here