Květiny i náplně do cigaret. Balíček bude opět na stole na konci srpna

Poslanci se začnou vládním konsolidačním balíčkem opět zabývat na konci srpna. V té době ho by ho mělo projednat pět sněmovních výborů. Prvním čtením na plénu prošel balíček v polovině července a další kolo se má uskutečnit začátkem září. Opozice zahrnula vládní předlohu třemi desítkami pozměňovacích návrhů. Pouze jeden návrh pochází z koaličních řad a jde o návrh předsedy pirátského klubu Jakuba Michálka namířený proti zvýšení renty bývalých prezidentů.

Zpravodaj k balíčku Jiří Havránek (ODS) sdělil agentuře ČTK, že za koalici očekává jeden souhrnný návrh vzešlý z koaliční dohody. O balíčku již dříve jednali koaliční lídři ve formátu takzvané K15. Podle dřívějšího vyjádření předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba nastal posun v jednání, komentovat ho ale nechtěl.

Návrh konsolidačních opatření má projednat garanční rozpočtový výbor, po něm hospodářský výbor, ústavně právní výbor a výbor pro sociální politiku, kterým ho přiřadila Sněmovna. Na základě vlastní iniciativy ho navíc projedná i výbor pro veřejnou správu, protože balíček se týká i změn v rozpočtovém určení daní obcím a krajům.

Návrh zákona má přinést státu v příštím roce navíc 35,2 miliardy korun. V roce 2025, až začne platit zvýšená sazba daně z příjmů firem, mají příjmy státu stoupnout o 37,1 miliardy korun. Balíček mění 63 zákonů. Opozice jej však kritizovala a navrhovala jeho zamítnutí, které nicméně neprosadila.

Nejaktivnější je SPD

Pozměňovacích návrhů se ve sněmovním systému sešly zatím tři desítky. Nejaktivnější jsou poslanci SPD. Například Jiří Kobza navrhuje vypustit zvýšení minimálního ročního vyměřovacího základu pro pojistné na důchodové pojištění pro podnikatele. Jeho stranická kolegyně Marie Pošarová chce zachovat podíl obcí na celkovém ročním výnosu daně z příjmu fyzických osob i právnických osob na dosavadní úrovni.

Místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) chce zdanit dividendy od tuzemských dceřiných firem jejich zahraničním mateřským společnostem. V dalším návrhu chce snížit spotřební daň na náplně do elektronických cigaret z navrhovaných deseti korun na mililitr na tři koruny. Jeho stranická kolegyně Lucie Šafránková chce například zachovat osvobození u státní podpory stavebního spoření. »Fialova vláda se nepěkně a naprosto asociálně vybarvila do hrozivých a doslova strašidelných odstínů,« uvedla Šafránková mj. v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz.

Skupina poslanců ANO v čele s Josefem Kottem navrhuje zachovat sníženou sazbu daně z přidané hodnoty pro řezané květiny a dekorativního listoví. Vztahovala by se na ně nově navržená sazba 12 procent. Argumentují například tím, že mnoho květin a rostlin patří mezi potraviny. »Prodejem rostlin a sadby v základní sazbě a jejich následný prodej jako potravina (jedlé květy, salát a jiná zelenina, řezané bylinky) ve snížené sazbě, povede k vratkám DPH a tím i většímu vytížení úředníků při kontrolách oprávněnosti vratek,« uvádějí jako jeden z argumentů.

»Květiny mají významný relaxační vliv na lidskou psychiku a zdraví. Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří jsou obklopeni květinami, ať doma nebo v práci, jsou zdravější, mají pozitivnější náladu, větší výkonnost a méně podléhají stresu. Všechny tyto aspekty vedou k lepší pracovní produkci, menší nemocnosti a zdravější populaci, a tím i k menšímu zatěžování zdravotního systému,« uvedli poslanci ANO.

Kritika odborů i neparlamentních stran

Balíček jako celek kritizuje neparlamentní opozice, zástupci odborů i vlastenecké subjekty. »My bychom ten balíček vzali a hodili do koše, protože není ani úsporný, ani tam není, byť jen náznakem, podpora růstu. To nemá s jakýmkoliv přenastavením ekonomických parametrů a s nějakou makroekonomií vůbec nic společného. Musí dojít k opravdu zásadnímu přenastavení ekonomiky v České republice a musí se konečně změnit paradigma, že veškeré mezery v rozpočtu musí zaplatit občané téhle země. Prostě ten balíček je jenom o tom, že my vám dáme méně peněz a zároveň vám sebereme víc peněz na daních. V rámci daně z nemovitostí, v rámci navýšení sociálního pojištění, a tak bych mohl pokračovat dál a dál,« uvedl v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz šéf strany PRO Jindřich Rajchl.

»Balíček představuje další zátěž pro široké vrstvy občanů, a to v situaci, kdy jim v důsledku inflace klesne životní úroveň minimálně o pětinu. Balíček je další útok na životní úroveň lidí,« připojil pro iportaL24.cz expremiér a šéf spolku Nespokojení Jiří Paroubek.

Podle místopředsedy KSČM Milana Krajči je konsolidační balíček naprosto asociální, a proto ho strana odmítá. »Jsme přesvědčeni, že za současnou krizi nemají platit ti nejchudší, ale naopak ti nejbohatší. Připomenu, že v minulém roce dosáhly například banky rekordních zisků přes 100 miliard korun. Jedno z řešení tedy opravdu vidíme ve zdanění těch největších boháčů. Kromě progresivní daně tedy prosazujeme například i miliardářskou daň. Zároveň se stavíme proti vyvádění peněz do zahraničí, směřujících do různých daňových rájů a nízkému zdanění nadnárodních firem,« uvedl pro iportaL24.cz Krajča.

Místopředsedkyně hnutí Přísaha Karolína Kubisková přichází s dalším návrhem. »Jedna věc je, že musíte řešit státní dluh a deficit, ale druhá pak, uvědomit si, jakou máme inflaci. Inflační spirála se neskutečně roztáčí, a když zvyšujete daně, tak vám vždy inflace ještě více poskočí. Tu inflační spirálu zkrátka ještě více roztočíte a zase bude hůř. Je to tam potřeba nějakým způsobem vyvážit a my již dva roky říkáme: Pojďme na základní potraviny, bez kterých se neobejde žádná domácnost, dát DPH na nulu,« konstatovala Kubisková.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy