Kvůli odstavení jaderných elektráren nesmějí Zelení v Německu do hospody

Majitel západoněmecké restaurace zakázal zástupcům strany Zelení návštěvu svého podniku kvůli odstávce posledních tří jaderných elektráren v zemi, informoval deník Bild.

Wilhelm Meschede vlastní hotel Bigger Hof a restauraci Platzhirsch v Olsbergu v Severním Porýní-Vestfálsku. Rozhodnutí vlády definitivně odstoupit od jaderné energetiky, o které se zasazovali Zelení v německé vládě, podnikatele na pozadí rostoucích cen rozzlobilo. »Kvůli odstavení našich jaderných elektráren mají všichni spolkoví Zelení (tj. představitelé stran, které ovlivňují spolkovou politiku, jako jsou poslanci Bundestagu, členové vlády atd.) zakázaný vstup do restaurace a jejích prostor,« napsal na své facebookové stránce. Meshede označil členy strany za »rajské ptáky« a »potkany«.

Mnozí uživatelé sociálních sítí podnikatelovo rozhodnutí ocenili, ačkoli se našli i tací, kteří naznačovali, že Meschede prostě nemyslel na budoucnost, když odsoudil odstoupení země od jaderné energie. »Napsal jsem jen to, co jsem si myslel. Mám už dost všech těch federálních politik. Všechno se zdražuje, všichni podnikatelé jsou nešťastní, protože už nic nezabírá,« řekl novinám.

Na Facebooku Meshede poznamenal, že »nejde o žádného jednotlivého místního představitele Zelených, ale o federální politiku Zelených«. »Ta arogance, s níž se staví nad ostatní Evropany. Všechny ostatní země jsou z jejich pohledu slabomyslné a jen my jsme tak vynalézaví, že vypínáme jaderné elektrárny. Myslím, že je to nesmírně arogantní,« řekl podnikatel.

Německé úřady v sobotu odpojily poslední tři provozované jaderné elektrárny Isar-2, Neckarwestheim-2 a Emsland. Rozhodnutí o postupném odstavení jaderných elektráren bylo přijato již v roce 2011 za tehdejší kancléřky Angely Merkelové po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiiči. Úřady původně plánovaly odstavení posledně jmenovaných jaderných elektráren k 1. lednu 2023, ale s ohledem na konflikt na Ukrajině a situaci s dodávkami energie z Ruska bylo rozhodnuto o prodloužení termínu do 15. dubna.

Odstavení elektráren vyvolalo ve společnosti a politických kruzích v Německu ostré diskuse a debaty, které v blízké budoucnosti pravděpodobně neutichnou a mohly by se znovu rozhořet v případě nedostatku elektřiny. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina obyvatel Německa nepodporuje odstavení jaderných elektráren. Dokonce i v rámci vládnoucí koalice (Sociálnědemokratická strana Německa, Zelení a Svobodná demokratická strana) panuje v otázce odstavení elektráren rozkol. Svobodní demokraté byli pro další využívání jaderných elektráren a trvali na tom, že jaderná energie je spolehlivá a nepoškozuje životní prostředí. Zeleným se však nakonec podařilo svůj program ve vládě obhájit a vypnutí dosáhnout.

(cik, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy