Letní dovolenou v tuzemsku plánuje téměř 70 procent lidí, zaplatí za ni víc

Již dávno neplatí, že nejlepší dovolená je ta, kterou strávíme u moře. Češi v posledních letech stále častěji plánují trávit léto v tuzemsku. Bohužel, zdražení energií či potravin se odrazilo také na cenách tuzemských hotelů, chat nebo kempů. Dovolená tak letos vyjde dráž než v minulých letech. Nicméně při pobytu v ČR lidé ušetří alespoň na pohonných hmotách.

Podle nedávného šetření Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism letos hodlá strávit dovolenou v ČR 68 procent Čechů. Na letní dovolené plánují strávit v průměru 12,5 dne. Chtějí kombinovat odpočinek a sportovní aktivity, jako jsou lehčí procházky, pěší turistika, výletní cyklistika a vodní sporty. Návštěvu kulturních památek, hradů a zámků zamýšlí 14 % lidí, atraktivity pro rodiny s dětmi pak 10 % dotázaných zejména ve věku 31-40 let.

»Předpokládaná útrata na osobu 7213 Kč je téměř o 400 Kč vyšší ve srovnání se stejným obdobím loni,« uvedl ředitel CzechTourism Jan Herget. Na ubytování přitom připadne 45 % výdajů a 18 % na stravu. Na kulturu, sport či návštěvu památek mají Češi připraveno 900 Kč na osobu. »Roli zde hraje ekonomická situace obecně, například rostoucí ceny energií se negativně promítají do nákladů na ubytování, které tvoří největší část výdajů za letní dovolenou. Podobné je to se stravováním či s dopravou. I proto nadále táhne domácí cestovní ruch, znamená totiž mimo jiné menší náklady právě na dopravu,« řekl Herget.

Více než čtvrtina Čechů (28 %) plánujících dovolenou v ČR se chystá do Jihočeského kraje, Jihomoravský kraj zvolí 17 % lidí. Na třetím místě žebříčku je Středočeský kraj, kam se hodlá vydat 13 % českých cestovatelů. Stejně velký počet lidí chce strávit dovolenou v Královéhradeckém kraji.

Nejvíce lidí se ubytuje v penzionu, konkrétně 47 %, dalších 30 % zvolí neplacené ubytování u známých nebo přátel. Čtvrtina dotázaných se plánuje ubytovat v hotelech vyšších kategorií a stejný počet lidí hodlá trávit dovolenou v kempech, 21 % lidí se pak chce ubytovat v ostatních zařízeních hromadného ubytování.

Zájem o kempy roste

Zájem o dovolenou v kempech v uplynulých dvou letních sezonách vzrostl v důsledku omezených možností cestovat do zahraničí kvůli epidemii koronaviru. Na dovolenou jsou již připraveny kempy napříč celou republikou. Většina z nich však hlásí proti loňsku zdražení. Vyplývá to z ankety ČTK.

V kempu u Pecky na Jičínsku ceny za ubytování stouply v průměru o pět procent. »Výrazněji ale podraží stravování. Souvisí to s růstem cen energií, například každým dnem zdražují vstupní potraviny. Promítá se do toho také nedostatek kvalifikovaného personálu. Zdražování v restauracích se bude projevovat plošně během celé sezony,« řekl provozní kempu Jaroslav Hudec.

Kemp s koupalištěm v Sobotce na Jičínsku a také autokemp u přehradní nádrže Rozkoš u České Skalice na Náchodsku podražily zhruba o deset procent. Dobrý rok očekávají také v městském kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové. I tady se zvýšily ceny ubytování v průměru o deset procent.

Oblíbenou turistickou oblastí je také Liberecký kraj. Kvůli rostoucím nákladům zejména na energie bude letos pobyt ve vyhlášeném Autocampu Sedmihorky v Českém ráji dražší. Některé služby tam provozovatelé zdražili o pět nebo deset procent, třeba za připojení elektřiny ale zaplatí hosté ve srovnání s loňským rokem zhruba o 30 % víc. Náklady na energie vzrostly kempu ve srovnání s loňským rokem na dvojnásobek, celé zvýšení nákladů ale do cen nepromítli, aby klienty neodradili. »Kdybychom to celé promítli do cen, tak k nám nikdo nepřijede, takže částečně jsme to promítli a částečně se to snažíme zvládnout jednak úspornými opatřeními, jednak musíme něco slevit ze zisku,« řekl vedoucí kempu Pavel Staffen.

Zdražení o deset až dvacet procent téměř všude

Prudce rostoucí ceny elektřiny a dalších vstupů přinutily zvednout ceny také provozovatele kempů v Olomouckém kraji. »Zvýšili jsme například cenu za osobu, naopak jsme zrušili poplatek za stan,« řekl provozovatel kempu Krásná Morava Tomáš Chytil. Více peněz hosté zaplatí také za připojení karavanů k elektrické přípojce.

Rovněž kempy v Plzeňském kraji většinou zdražily, meziročně do deseti procent. »Zdražovali jsme o jednotky procent, do deseti. Elektřina je o polovinu dražší než loni, služby se zdražují a také lidi musíme zaplatit více,« uvedl Vladimír Šabek, majitel kempu La Rocca v Konstantinových Lázních na Tachovsku. Za chaty se zvedl poplatek za osobu z 80 na 90 korun.

O několik procent zdražil kemp Keramika na Hracholuskách, největší přehradní nádrži a rekreační oblasti v kraji. Řada prázdninových termínů je už obsazená, stejně jako v kempu Ostende u Boleveckého rybníka v Plzni.

Letní termíny ve středočeských kempech se postupně zaplňují navzdory tomu, že také ony svoje služby kvůli rostoucím cenám energií a surovin zdražily. Například v kempu Klášter na Mladoboleslavsku letos kvůli nárůstu cen energií zdraží zhruba o 10 %.

Hodně navštěvovaný je také Duo kemp v Nové Vsi U Branžeže na Mladoboleslavsku, a to hlavně kvůli blízkosti Českého ráje a velkému rybníku, na který se dají v kempu půjčit šlapadla. »Kvůli rostoucím cenám jsme bohužel zdražovat museli, asi tak o 15 až 18 %,« uvedla vedoucí kempu Markéta Forejtová.

Zvýšené ceny všechny náklady nepokryjí

Rovněž jihočeské kempy většinou meziročně zvýšily ceny za ubytování a energie o deset až dvacet procent. Asi o dvacet procent zdražil elektřinu kemp U Kukačků v Horní Plané. O stejný poměr zvedla cenu provozovatelům firma E.ON. »Ceny ubytování jsme nechali stejné jako loni, protože naše obec se rozhodla zdražit rekreační poplatek z dvaceti na čtyřicet korun, a to nám už nedává moc prostoru ke zdražení,« řekl provozovatel Václav Mareš.

Stejně tak autokemp Třeboň zvedl ceny elektřiny asi o pětinu. Poplatky za karavany a ubytování zvýšil o desetikorunu. »Odpovídá to deseti procentům. Zas to nemůžeme nějak extra předražit,« řekl provozovatel Jiří Neubauer.

O desetikorunu zdražil všechny služby kemp Hejtman-jih na břehu rybníka Hejtman v CHKO Třeboňsko. Noc v chatce tak vyjde na 200 korun. Kemp Olšina u Černé v Pošumaví zdražil asi o deset procent. Podle provozovatelů to ale všechny náklady nepokryje.

Podle správců kempů na Vysočině se nová sezona co do návštěvnosti rozjíždí slibně. Říkají ale, že kvůli růstu nákladů většinou museli zvýšit ceny služeb, nejčastěji mluvili o růstu jednotlivých plateb o desetikoruny.

Kempy na vyhledávaných místech Zlínského kraje budou přes léto nejspíš opět plné. Zájem o ubytování v nich je podle provozovatelů ve srovnání s loňskem obdobný, případně i o něco vyšší. Ceny za ubytování se meziročně mírně zvýšily.

Podobný zájem o ubytování jako v uplynulých dvou letech registruje Autocamp Luhačovice na Zlínsku. Cena za ubytování tu ve srovnání s rokem 2021 vzrostla zhruba o pět procent.

Méně peněz na investice

Rovněž pobyt v kempech v Pardubickém kraji bude kvůli vysokým cenám energií dražší. Provozovatelé zvedli ceny za ubytování, někde ale jen o několik procent. »V turisticky významných regionech si mohou dovolit zvýšit ceny o 15 až 20 %, což jsou například jižní Čechy. Ostatní kempy šly s cenami nahoru o pět až sedm procent. Ceny energií šly rapidně nahoru, nešlo to jinak,« řekl ČTK předseda Asociace kempů ČR Bohuslav Starý, který rovněž provozuje kemp u Heřmanova Městce na Chrudimsku.

V rekreačním areálu Pod Černým lesem v Žamberku na Orlickoústecku stouply ceny od tří do deseti procent, nejméně pak zdražilo ubytování v chatkách. »Podařilo se nám nakoupit energie a zafixovat jejich ceny,« řekl vedoucí areálu Jan Kulhánek. Ceny tak může kemp garantovat na celou sezonu, dodal.

Kempy v Karlovarském kraji vyhlížejí dobrou letošní sezonu, ale kvůli růstu cen energií i dalších nákladů zdražovaly. Provozovatelé letos také méně investovali.

Nejdražší jsou Krkonoše

Obsazeno hlásí i chaty a chalupy napříč Českou republikou. Kromě zájmu o ubytování však rostou také ceny. Oproti loňsku zaplatí hosté na některých místech až o 40 % víc. Nejlevnější ubytování se pohybuje kolem 270 Kč za osobu a noc. Luxusnější objekty v jižních Čechách, které jsou v létě nejčastějším cílem, nabízejí nocleh zhruba za dvojnásobek. V nejméně hledané lokalitě východních Čech je to o stovku méně. Nejdražší zůstávají Krkonoše.

Jana Dubničková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy