Levicové a středolevé strany v České republice bez výjimky podporují protivládní stávkové a protestní akce připravované odborovými organizacemi. Neshodnou se jen v tom, zda není pozdě. Sedmadvacátý listopad, kdy se aktuální protestní vystoupení uskuteční, je přitom i symbolickým datem s ohledem na výročí generální stávky v roce 1989.

Odborový svaz KOVO, Odborový svaz pracovníků dřevozpracujících odvětví, Českomoravský odborový svaz pracovníků školství, Odborový svaz státních orgánů a organizací a Vysokoškolský odborový svaz již ohlásily organizování stávek, další odborové organizace pak chystají jiné formy protestu. Nebude chybět ani demonstrace, jejíž svolání oznámil na středeční tiskové konferenci předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Uskuteční se od 13.00 hodin, jak dnes redakci iportaL24.cz prozradil Miroslav Svoboda, redaktor portálu Odbory.info.

Aktivní účast levice

»Protestních akcí 27. listopadu se rozhodně aktivně zúčastníme. To je bez jakýchkoli debat a už jsme to i oficiálně deklarovali,« uvedl dnes pro iportaL24.cz Karel Machovec, místopředseda Sociální demokracie – dřívější ČSSD. Tuto zkratku dnes používá strana Česká suverenita sociální demokracie Jany Volfové a rovněž ta počítá s aktivní účastí na akcích plánovaných na sedmadvacátý listopad. »My jsme podpořili každou demonstraci, která byla proti této vládě, podpoříme i tuto. Navíc ji dělají odbory, které mohou oslovit celou republiku a jimž tato aktivita náleží. Za ČSSD říkám, že přijdeme s petičními stánky a budeme mezi lidmi,« prozradila webovému deníku iportaL24.cz Volfová.

Šéf OS KOVO Roman Ďurčo ve středu na společné tiskové konferenci s Asociací samostatných odborů poděkoval vládě za to, že dokázala spojit jednotlivé odborové organizace. »Chtěl bych poděkovat panu Fialovi, že se mu povedlo stmelit všechny odbory v rámci České republiky,« uvedl doslovně Ďurčo. Volfová s ním souhlasí. »Má pravdu, podařilo se to po iks letech. Nevím, jestli je to dobrá zpráva pro vládu, asi není, ale určitě je dobrá pro lidi,« připojila předsedkyně ČSSD.

Komunistická strana Čech a Moravy dokonce dnes ze zasedání výkonného výboru vydala na téma odborových protestních akcí stanovisko. »Komunisté jsou přesvědčeni, že je nutné udělat vše pro to, aby současná asociální vláda Petra Fialy co nejrychleji skončila! Odborářské demonstrace, protesty a stávky, včetně případné stávky generální, pokládá KSČM za jeden z hlavních předpokladů pro úspěch současného protivládního hnutí,« uvádí se ve stanovisku, které má iportaL24.z k dispozici. »Mezi důvody oznámených stávek a protestů odborů patří zásadní zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, snaha vlády o destrukci důchodového systému, zásadní zdražení energií, neakceptovatelný pokles reálných mezd a platů a dopady tzv. konsolidačního balíčku na pracující. Tuto kritiku současné protilidové pravicové vlády ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů považují komunisté za oprávněnou! KSČM proto vyzývá všechny své členy a sympatizanty, aby se do stávek a dalších protestních akcí organizovaných odbory zapojili, či je jinak podpořili. Komunisté jsou vždy na straně pracujících!« dodává ve svém stanovisku výkonný výbor strany.

Paroubek: Lepší pozdě než nikdy

Odboráře jednoznačně a bez váhání podpoří i strana DOMOV. »Již před velkými demonstracemi organizovanými Ladislavem Vrábelem jsme opakovaně prohlásili, že podpoříme každou protivládní aktivitu. Každá má smysl,« uvedl dnes předseda strany DOMOV David Tygr Ploc. »Jsme samozřejmě rádi, že odbory začaly konečně realizovat něco, co má smysl, oproti předchozím prázdným řečem,« řekl Ploc, který se domnívá, že k podobným akcím mělo dojít již mnohem dříve.

Šéf spolku Nespokojení z. s. Jiří Paroubek, který si klade za cíl sjednotit levicové subjekty u nás, vyzýval odbory, aby uspořádaly generální stávku, již zhruba před rokem. »Je to opožděné, ale lepší pozdě než nikdy,« uvedl dnes pro iportaL24.cz Paroubek. »Když se budou protestní akce opakovat a se stále větší frekvencí, rozhodně to vládu ovlivní a možná i srazí k zemi,« věří Paroubek.

Také Volfová si myslí, že mělo k podobným akcím dojít mnohem dříve. A předseda politické strany Rozumní Petr Hannig přitakává. »Každou takovou akci podpoříme. Ale pozdě určitě je! Tahle vláda už dokázala zničit všechno a už jí nevěří ani běžní členové ODSky. Vláda je tak drzá, protože se opírá o převahu 108 hlasů, což nikdy nebylo. Chce doklepat celé období a nic jiného jí nezajímá. Je jí bližší košile než kabát. Nehodlá dopustit, aby vznikla jiná vláda a byly předčasné volby. Přišli by totiž o peníze. Je jim jedno, jak dopadnou volby do Evropského parlamentu, do krajských zastupitelstev i do Senátu. Hlavně, aby se udrželi u koryt do roku 2025,« konstatoval Hannig.

SOCDEM: Je to akorát

Naopak místopředseda Sociální demokracie Machovec si nemyslí, že k rozsáhlým protestům pod taktovkou odborů dochází příliš pozdě. »Podle mě je to akorát. Muselo se počkat, co bude takzvaný konsolidační balíček znamenat, jestli ho schválí Senát. Samozřejmě že je potřeba, aby ho podepsal ještě prezident republiky, ale i když nepodepíše, parlament to znovu schválí. Je potřeba jednat o něčem, až budou jasné konkrétní dopady. A třeba na učitele – a hlavně na nepedagogické pracovníky – budou zcela evidentní,« dodal Machovec.

Školské odbory v úterý rozhodly, že 27. listopadu uskuteční celodenní výstražnou stávku základních, středních i mateřských škol. Hodinová stávka by podle nich nebyla dostatečná pro splnění zamýšleného účelu. Nejsilnější centrála ČMKOS dosud formu protestu neurčila, na 21. listopad má naplánovaný sněm. Další podrobnosti k chystaným akcím se má veřejnost dozvědět v příštím týdnu.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

2 KOMENTÁŘE

  1. Odbory se skutečně rozhoupaly pozdě. Kdyby se připojily k velkým demonstracím pořádaným Vrábelem a nebo pak Rajchlem, byla by plná Letenská pláň. Teď se to třeba povede, když se jmenovaní připojí k nim, ale ztratil se rok času, ať si Machovský říká, co chce.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here