Zleva Roman Ďurčo a Bohumír Dufek FOTO - iportaL24.cz/Petr Kojzar

Symbolicky patnáct minut po dvanácté začal dnes společný tiskový brífink Odborového svazu KOVO a Asociace samostatných odborů (ASO). »Není pět minut po dvanácté, ale skutečně už patnáct,« kritizoval kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) šéf OS KOVO Roman Ďurčo. Spolu s kolegou z ASO Bohumírem Dufkem oznámili i svolání společné demonstrace na 27. listopad.

»Chtěl bych poděkovat panu Fialovi, že se mu povedlo stmelit všechny odbory v rámci České republiky,« uvedl na úvod dnešního brífinku v Praze Ďurčo. Za OS KOVO uvedl, že se zapojí do velkých protestů 27. listopadu. »Připojíme se k výstražné hodinové stávce. Většina fabrik se na hodinu zastaví,« ujistil Ďurčo.

OS KOVO se zúčastní i demonstrace, která je na sedmadvacátý listopad plánována na Malostranské náměstí. Detaily budou zveřejněny po schůzce 14. listopadu, jíž se mají zúčastnit vůdčí odborové organizace u nás, kromě OS KOVO a ASO také zástupci zastřešující centrály Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly.

»Je potřeba vládě říct NE,« vyzval Ďurčo a konkrétně zmínil jí navrhovaný konsolidační balíček a rostoucí ceny energií. »Průmysl je na tom špatně a tohle může být pro některé firmy likvidační. Po krocích naší vlády musíme sáhnout k těm nejrazantnějším krokům,« dodal Ďurčo.

Jeho protějšek Dufek tato slova potvrdil a uvedl, že »situace nazrála nejvyššího vrcholu«. »Pohár trpělivosti přetekl,« konstatoval Dufek. »My jsme na to na tripartitě upozorňovali od začátku roku,« uvedl s tím, že jediným výsledkem bylo, že se intervaly mezi jednáními tripartity neustále prodlužovaly, a to až na čtvrt roku. Konstatoval, že takový postup nebyl ani v minulosti, kdy stály u moci jiné pravicové vlády. »Doufám, že se na Malostranském náměstí sejde velké množství lidí a vzkážeme vládě, že nebudeme tolerovat její postup. Je to první akce, další nás čekají. Máme černé desky, které když otevřeme, tak budete všichni překvapení,« řekl na brífinku Dufek. »Nejhorší je, že padá celá ekonomika, tím padají platy a ještě nám vláda ordinuje balíček,« kritizoval šéf ASO. Po vládě požaduje stanovení minimální mzdy a zmínil, že by se podniky měly chovat sociálně k zaměstnancům. Dodal, že řetězec Lidl nebyl schopen s odboráři ani kolektivně vyjednávat.

»Sedmadvacátý listopad je symbolické datum. Je to výročí generální stávky z roku 1989. Vyzývám proto občany České republiky, aby zvážili svůj přístup. Čekají nás volby a znovu hrozí, že si zvolíme takové europoslance, kteří se postaví proti České republice,« dodal Dufek.

S dalšími podrobnostmi a konkretizovaným postupem seznámí odboráři veřejnost na příštím brífinku, který by se měl uskutečnit v dalším týdnu.

Nejsilnější centrála ČMKOS dosud formu protestu neurčila, na 21. listopad má naplánovaný sněm. Školské odbory v úterý rozhodly, že 27. listopadu uskuteční celodenní výstražnou stávku základních, středních i mateřských škol. Hodinová stávka by podle nich nebyla dostatečná pro splnění zamýšleného účelu.

(pk)

3 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here