Maďarsko zavedlo dočasný zákaz dodávek obilí z Ukrajiny, EK protestuje

AKTUALIZOVÁNO

Maďarská vláda se podobně jako Polsko rozhodla zavést dočasný zákaz dovozu obilí z Ukrajiny. Podle Evropské komise na podobné kroky nemají jednotlivé státy právo bez svolení EU.

Podle prohlášení maďarského ministra zemědělství země Istvána Nagyho se vláda rozhodla »dočasně zakázat dovoz obilí, olejnin a některých dalších zemědělských produktů z Ukrajiny«. Důvodem tohoto kroku byla skutečnost, že Evropská unie nepřišla se seriózními opatřeními k řešení problému extrémně levného ukrajinského obilí, které zaplavilo evropské trhy. Nagy uvedl, že zákaz bude platit do 30. června 2023.

Ministr tento krok vysvětlil potřebou chránit maďarské zemědělce, kteří kvůli přílivu levných ukrajinských potravin utrpěli ztráty. Podle jeho slov Ukrajina používá zemědělské technologie, »které již nejsou v EU povoleny« a umožňují jí snížit náklady a zaplavit evropské trhy »velkým množstvím drůbeže, vajec a medu, obilí a olejnin«. Za těchto okolností středoevropští zemědělci »nejsou schopni prodávat své produkty,« uvedl Nagy. Vyjádřil naději, že vedení Evropské unie najde dlouhodobé řešení problému, dokud zákaz platí, tedy do 30. června.

Maďarsko očekává, že Evropská unie zajistí »spravedlivé tržní podmínky pro evropské zemědělství,« řekl Nagy. Ujistil, že jeho vláda bude vždy stát na straně domácích zemědělců a bude chránit národní zemědělský sektor.

Evropská komise považuje jednostranné zákazy Maďarska a Polska na dodávky obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny za nepřijatelné kvůli předzásobení vlastních trhů, které ničí místní zemědělce, uvedla tisková služba Evropské komise. »Evropská komise si je vědoma toho, že Polsko a Maďarsko vyhlásily zákazy dodávek obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny. V této souvislosti považujeme za důležité připomenout, že obchodní politika EU je ve výlučné kompetenci celého společenství, takže jakákoli jednostranná opatření jsou nepřijatelná,« uvedla tisková služba.

V pátek se šest evropských zemí včetně Maďarska a Polska vyslovilo pro vytvoření jednotného evropského mechanismu pro nákup ukrajinského obilí a pro uvalení cel na ukrajinské zemědělské produkty. Část ukrajinského obilí, určeného převážně pro dodávky do afrických zemí, končí v evropských zemích, které jsou využívány jako tranzitní trasa.

Podobné rozhodnutí učinilo v sobotu Polsko, zatímco Slovensko 13. dubna zavedlo dočasný zákaz zpracování a prodeje ukrajinského obilí.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy