Home Domácí Mafiánský sloup v Praze. Bém, Rittig, Janoušek, ale i Babiš

Mafiánský sloup v Praze. Bém, Rittig, Janoušek, ale i Babiš

Před povolebním spojením ODS a hnutí ANO a návratem zákulisních nekalých praktik na pražský magistrát důrazně varuje koalice Solidarita. ČSSD, Zelení, Budoucnost a Idealisté dnes na Staroměstském náměstí uspořádali happening, na kterém představili soubor bust zobrazujících Andreje Babiše (ANO), bývalého primátora Pavla Béma (dříve ODS) a podnikatele Romana Janouška a Iva Rittiga.

Čtyři busty vytvořil sochař Jan Padyšák a zástupci Solidarity je na náměstí pro účely happeningu rozmístili kolem grafiky znázorňující černou díru. »Chceme upozornit občany Prahy na nebezpečí, které se navzdory předvolebním hrátkám reálně rýsuje, totiž spojení ODS, respektive SPOLU, s hnutím ANO v budoucí koalici. S tím souvisí i reálná hrozba návratu časů, kdy v pozadí rozhodovali Rittigové a Janouškové,« uvedla pro iportaL24.cz vedoucí kandidátka Solidarity Anna Šabatová.

Na kandidátce SPOLU jsou podle Solidarity stejní lidé, kteří ve vedení města působili v době vlády Pavla Béma mezi lety 2002 a 2010 a kteří mají vazby na organizovaný zločin a s sebou si nesou historii rozkrádání městských firem a privatizace obecního majetku. Podle ČSSD, Zelených, hnutí Budoucnost a Idealistů dlouhodobě odmítají řešit palčivé problémy Pražanů a zastupují zájmy oligarchů a korporací. Zato v pražském zastupitelstvu, stejně jako ve Sněmovně, momentálně podle vedoucí kandidátky Solidarity chybí demokratická levice.

Fakt, že na sebe SPOLU v čele s Bohuslavem Svobodou a ANO s lídrem Patrikem Nacherem útočí mj. na plakátech po celém hlavním městě, nebere vážně. »To je taková hra. Jsou to zkušení politici, ale pokud se pořádně podíváte na jejich poslední kroky, uvidíte, že dochází ke sbližování názorů. Například v oblasti dopravy je to zcela evidentní,« řekla našemu webu Šabatová a dodala, že koalice Solidarita nabízí variantu, která je sociálně citlivá, citlivá k životnímu prostředí, solidární a nemá vazby na minulé mafiánské kliky.

Dvořák: ČSSD se poučila z chyb

Podle dvojky na kandidátce Solidarity Miroslava Dvořáka (ČSSD) nejsou lidé kandidující za SPOLU důvěryhodní. »Sociální demokracie, se na rozdíl od SPOLU, poučila ze svých chyb. Sestavila kandidátku z lidí, kteří jsou zárukou toho, že budou jednoznačně držet koaliční program, včetně našeho společného etického kodexu. Solidarita bude v Praze sloužit lidem a ne kmotrům,« uvedl Dvořák.

Před návratem starých pořádků varuje i volební lídr Zelených Matěj Michalk Žaloudek: »Návrat ODS do vedení Prahy by byl nejen návratem klientelismu a arogance do vedení Prahy, ale i katastrofou pro životní prostředí a dopravu v metropoli. S každým dalším rozhovorem a s každou další diskuzí, které se Bohuslav Svoboda účastní, je víc a víc evidentní, že ODS ztratila kontakt s odbornou veřejností i aktuálními trendy v západní Evropě a nabízí stále stejnou politiku jako v devadesátých letech. Musíme uspět i proto, abychom zabránili tomuto diletantství,« nebral si servítky Žaloudek.

Podle šestky na kandidátce Solidarity Filipa Hausknechta (Budoucnost) je volba Solidarity klíčová: »Koalice SPOLU předvádí svoji neschopnost a nezájem o běžné lidi ve vládě. Teď reálně hrozí, že dostane šanci předvádět své asociální experimenty i ve vedení Prahy. Nejen, že v krizi nechají lidi na holičkách, ale SPOLU navíc budou pomáhat kmotrům v návratu do pražské politiky. A v rozkradení a privatizaci všeho, co nestihli rozkrást a privatizovat v minulých volebních obdobích. Solidarita je jediná volební strana, která dopředu vyloučila koalici se SPOLU a jako jediná jim může zabránit v rozkrádání našeho hlavního města.«

Telefony mafiánů s politiky se vrací?

Autor sochy Padyšák prohlásil, že jeho dílo je reakcí na jedno období v životě Pražanů. »To období, kdy si mafiáni volali s politiky se ale může klidně vrátit. Strany, které s tímto měly problém, posílají do zastupitelstva opět ty samé lidi, kteří byli při podobném jednání přistiženi,« uvedl Padyšák.

Komunální a senátní volby se budou konat tento pátek a sobotu. V metropoli budou lidé volit vedení magistrátu a 57 městských částí a tři senátory v obvodech Praha 6, Praha 10 a Praha 11.

(pk)

FOTO – Solidarita

3 KOMENTÁŘE

  1. Tohle je vtipné, to oceňuji. Jen mi tam tak nějak chybí ten sloup. Ale jak říkám, originalni. Je vidět, že strany plne mladých lidí dokážou rozhýbat do akce i ČSSD.

Comments are closed.