Mění se normativ pro výpočet příspěvku na bydlení, o dávku přijdou tisíce domácností

Nový rok bývá vždy provázený řadou změn, bohužel, většinou k horšímu. Stejně je tomu i letos. Změny čekají kromě jiného také příspěvky na bydlení, které se, jak jinak, sníží. Proti loňsku totiž o 1400 až 2800 Kč klesnou takzvané normativní náklady, které slouží pro výpočet dávky. Na svých peněženkách to pocítí tisíce pobíratelů těchto dávek.

Příspěvek na bydlení vyplácejí úřady práce rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy na krytí jejich nákladů na bydlení. Nárok na tuto dávku a její výše se odvíjí od příjmu dané domácnosti.

Příspěvek na bydlení mohou získat lidé, kteří za bydlení utratí víc než 30 procent svého příjmu. Dávka odpovídá rozdílu mezi normativy a 30 procenty příjmu. Normativ se od ledna snižuje. Loni byl dočasně vyšší podle počtu lidí v domácnosti o 1400, 1600 či 1800 korun v nájmu a o 2000, 2400 nebo 2800 korun ve vlastním a družstevním bytě. Normativy se tak minulý rok pohybovaly podle velikosti bydliště, počtu nájemníků a druhu bytu od 10 932 do 24 995 korun. Od letoška budou mezi 8932 a 23 195 korunami. Dávka se tedy sníží. Změny přináší novela o státní sociální podpoře, která začala platit 1. ledna.

Peníze tečou obchodníkům s chudobou

Změna přinese podle předsedy Sdružení nájemníků ČR Milana Taraby řadě domácností výrazné problémy. Hlavní problém vidí především v tom, že normativy neodpovídají skutečnosti. »Dlouhodobě říkáme, že ty takzvané normativy jsou v řadě případů výrazně nižší než reálné ceny na trhu,« řekl Taraba pro iportaL24.cz.

»Chápu, že vláda chce šetřit, ale na jedné straně máme, že nikoho nenecháme padnout, každému, kdo to opravdu potřebuje, pomůžeme, a na straně druhé dáváme dávky lidem, kteří bydlí u obchodníků s chudobou a ty peníze v podstatě protečou tím systémem právě těm nejbohatším lidem, kteří s chudobou obchodují, ale pro lidi, kteří bydlí v normálním bytě, ten normativ opravdu nevyjadřuje skutečnou hodnotu nákladů na bydlení,« uvedl předseda Sdružení nájemníků. Vysvětlil, že sdružení dlouhodobě usiluje o změnu normativu tak, aby byly konkrétnější. »Chceme, aby ve velkém městě nebyl jeden normativ, protože bydlení na okraji města je jiné než v centru. To, co nyní platí, je ale cesta zpátky. Souvisí to s takzvaným konsolidačním balíčkem, je to další krok k nějaké úspoře, ale řada lidí bude mít problémy, protože se dostane do zhoršeného stavu příjmu příslušných dávek na bydlení,« dodal Taraba. Soudí, že situace se nejvíce dotkne seniorů, kteří zůstanou v bytě sami, velký problém budou mít podle něj také matky, které zůstanou samy s dětmi a manžel nebude platit alimenty a změnu určitě pocítí také invalidní lidé. »To jsou typické skupiny těch, kteří budou mít problémy,« shrnul Taraba.

Dávka zůstává i lidem žijícím v rekreačních domech

Průměrný příspěvek na bydlení činil v říjnu podle ministerstva práce 6380 korun. Dávku dostalo 266 800 domácností. O rok dřív jich bylo 188 000. Letos za deset měsíců stát na příspěvky vydal 14,8 miliardy korun, před rokem to bylo 6,6 miliardy korun. Podle ministerstva by o dávky mohly přijít jednotky procent současných příjemců.

Podporu podle normy budou moci dál pobírat i lidé, kteří žijí v rekreačních domech. Ti mohli původně příspěvek pobírat do konce loňska. Podle novely ho budou moci ale dostávat dál. Žadatelé o dávku i příjemci nebudou muset dokládat své náklady na energie. Úředníci si je mohou nově zjistit od dodavatelů.

Příspěvek na bydlení se vyplácí zpětně za kalendářní měsíc, za který náleží.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy