Ministr Válek se umí pochválit, pro zdravotníky a pacienty toho ale moc neudělal

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je navzdory opakujícímu se nedostatku léků pro pacienty a nedávnému protestu lékařů, kdy hrozilo, že od prosince nebude mít pacienty kdo ošetřovat, se svou prací v čele úřadu spokojen. Na dnešní bilanční tiskové konferenci nešetřil chválou na sebe a svůj tým. Jinak se ale na jeho působení dívají lékaři. Uznávají, že ministr je dobrý v tom, že se umí pochválit, výsledky jeho práce tomu ale neodpovídají.

Ministerstvo zdravotnictví podle Válka v posledních dvou letech úspěšně čelilo několika výzvám. Působení vlády v oblasti zdravotnictví podle něj výrazně ovlivňoval ještě stále covid-19 a válka na Ukrajině. Česko podle něj zvládlo přijmout velké množství uprchlíků a poskytnout jim potřebnou péči. V oblasti covidu podle Válka bylo správným krokem zrušení povinného očkování některých skupin obyvatel. Ocenil také, že se podařilo zvládnou variantu Omikron bez lockdownů a zavírání škol. Resortu se podle něj podařilo zajistit dostupnost léčiv i úspěšně jednat se zástupci nespokojených zdravotníků.

»Za dva roky se nám toho podařilo opravdu hodně. Velkým úspěchem, který bych rád vypíchnul, je zavedení automatické valorizace plateb za státní pojištěnce. O to se snažilo mnoho ministrů zdravotnictví a podařilo se to až naší vládě. Podařila se i řada kroků v oblasti vzdělávání, snižování byrokracie, lékové legislativy a podpory jednodenní medicíny,« řekl Válek.

»Pan ministr je dobrý v tom, že se umí pochválit, ale že by udělal něco pro zdravotníky a pro pacienty v těch uplynulých dvou letech, to jsme si moc nevšimli,« reagoval v ČT na Válkova slova prezident České lékařské komory Milan Kubek. Připomněl stálý nedostatek některých léků, rozpadající se síť lékařské pohotovostní služby či prodlužující se čekací doby k ambulantním specialistům. Také protest nemocničních lékařů musel podle Kubka řešit předseda vlády.

»Pan ministr by měl přidat, on sice o reformách mluví, ale my jsme si žádných reforem nevšimli,« dodal Kubek. Kritizoval také odvolání ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřiny Podrazilové po méně než třech měsících ve funkci. »To by se mohlo vykládat i tak, že pan ministr odvádí pozornost od svých vlastních selhání« uvedl prezident ČLK.

V plánu jsou také individuální účty

Ministr a jeho náměstci rovněž představili plány na další období. Do konce volebního období chce ministerstvo novelizovat čtyři zásadní zákony týkající se ochrany veřejného zdraví, veřejného zdravotního pojištění, zdravotních služeb a elektronizace. Cílem je také sjednocení úhrad za stejnou péči, které je z minulosti rozdílné. »V současné době existují rozdílné úhrady v různých zdravotnických zařízeních za totéž. Do konce volebního období chci zcela srovnat tyto rozdíly,« uvedl. Až 40 procent péče by podle něj do voleb měly zdravotní pojišťovny platit za jednotlivé výkony, ne paušálem. V současné době je to asi 18 procent. Připravované změny Válek označuje jako »reformu zdravotnictví« a dokončení transformace zdravotních pojišťoven.

Od roku 2025 by lidé, kterým zdravotní pojišťovny vracejí doplatky za léky, za ně nemuseli v lékárnách rovnou platit. Při předložení receptu na léky totiž lékárník v systému ihned uvidí, zda už pacient dosáhl limit. Ten je daný zákonem a liší se podle věku. U dětí a seniorů nad 65 let je 1000 korun, u starších 70 let a zdravotně postižených 500 korun a u ostatních dospělých 5000 korun.

Mezi dalšími změnami, které se dotknou přímo lidí, Válek zmínil individuální účty klientů zdravotních pojišťoven, na jejich základě bude možné čerpat benefity, nebo mobilní aplikaci EZ karta. Bude v ní prozatím možné zobrazit absolvovaná očkování a do budoucna i další informace, například lékařské zprávy či výsledky vyšetření. Představit ji chce v únoru.

Se změnou zákona o veřejném zdravotním pojištění chce zavést takzvané individuální účty pojištěnce. »Chci, aby pacienti, kteří se soustředí na svoje zdraví a chodí pravidelně na preventivní prohlídky, mohli sbírat na tyto individuální účty jakési body a ty pak využívat v benefitních programech, které pojišťovny nabízejí,« vysvětlil Válek. Čerpat by je bylo možné například na lázeňské pobyty, lyžařské kurzy pro děti nebo další služby.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy