Ministři Válek a Jurečka lékaře neuspokojili, protest zatím neodvolají

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) předloží novelu zákoníku práce, která umožní lékařům sloužit 24hodinové směny a sníží objem dobrovolných přesčasů na hodnotu, která platila do začátku října letošního roku. Lékaři podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dostanou i více peněz.

Oba ministři to řekli novinářům po dnešním jednání se zástupci lékařů. Ti protestují proti současné novele zákoníku práce, která maximální možný objem dobrovolných přesčasových hodin z dosavadních 416 zvýšila na dvojnásobek. Znemožnila také dosud běžnou praxi navázat přesčasy na směnu a odsloužit celkově až 24 hodin. To zástupci Sekce mladých lékařů České lékařské komory kritizují, hrozí, že nenastoupí v prosinci na přesčasové hodiny.

Dnes v této otázce došli podle ministra ke shodě. »Dohodli jsme se, že jsme schopni tomu vyhovět,« uvedl Jurečka po jednání. Lékařům slíbil, že změnu předloží jako poslanecký návrh, měla by platit od ledna.

Novela opět umožní lékařům sloužit 24hodinové služby v nemocnicích a sníží objem dobrovolných přesčasů na polovinu. Podle Jurečky dál půjde o kombinaci směny a přesčasu. »Doba směny bude moci být maximálně 12 hodin, zbývajících 12 hodin bude moci být doplněno přesčasem,« řekl Jurečka. Dodal, že půjde o možnost, nikoliv nařízení. Podle Válka by takové nastavení nemělo vést k nižší odměně lékařů, čehož se před jednáním lékaři obávali.

Předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda v České televizi (ČT) uvedl, že nic není hotové a lékaři počkají na návrh novely zákoníku práce, kterou mají dostat v paragrafovém znění příští týden v úterý. Stahování výpovědí přesčasů je nyní podle něj málo pravděpodobné. »Všechno je ve fázi slibů, nic není hotové,« prohlásil Přáda. Dodal, že kvůli způsobu komunikace na centrální úrovni i v nemocnicích roste procento lékařů, kteří namísto výpovědi z přesčasové práce plánují z nemocnic odejít, protože za takovýchto podmínek pracovat nechtějí. »V tento moment je málo pravděpodobné, že by lékaři stahovali výpovědi přesčasů nebo definitivní výpovědi,« řekl Přáda. Další schůzka se zástupci vlády nyní podle něj domluvená není.

Téměř sedm miliard navíc na zvýšení odměn pro zdravotníky

Ve svých požadavcích lékaři žádali také zvýšení základních mezd, protože přesčasy tvoří až polovinu jejich měsíčního příjmu. Válek doplnil, že v úhradové vyhlášce na příští rok je vyhrazeno 6,8 miliardy korun přímo na zvýšení odměn zdravotníků v lůžkových zařízeních. »Většina z té částky je určená pro akutní péči,« uvedl ministr. Lékaři ale žádali, aby se jejich základní mzda vypočítávala z 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy, což by znamenalo navýšení o 50 až 85 procent.

Ministerstvo zdravotnictví také plánuje zavedení možnosti třísměnného nebo nepřetržitého pracovního režimu v přímo řízených nemocnicích s urgentními příjmy, což lékařům zkrátí pracovní týden o deset hodin při stejné odměně. Další změny chtějí ministerstva zapracovat do další novely zákoníku práce. Půjde například o změnu platových tabulek tak, aby absolventi lékařských fakult byli zařazení rovnou do 12. třídy, nebo zavedení volna před atestační zkouškou a po kmeni.

Změnit by se do budoucna mohlo i odměňování. Podle Válka se bude pracovat na nějaké variantě kolektivního vyjednávání vyšší úrovně nebo na speciálním zákonu, který bude odměňování řešit. »Věřím, že jsou to nabídky, které povedou k tomu, aby moji kolegové zvážili stažení těch výpovědí,« řekl Válek.

V řadě nemocnic panuje napjatá situace

Souhlas s prací přesčas odvolávají lékaři napříč celou republikou. Podle sekce ČLK téměř 6000 lékařů podalo od prosince výpověď z přesčasové práce. Hrozí tak, že v prosinci budou některé nemocnice poskytovat jen akutní péči a plánované zákroky budou odkládat. Vedení nemocnic zatím vyčkává s řešením situace na výsledek jednání odborářských organizací s vedením ministerstev zdravotnictví a sociálních věcí.

Situace se v jednotlivých nemocnicích liší. Například v pražské FN Motol z celkem 765 lékařů podalo výpověď 245, ve FN Bulovka tak učinilo 210 lékařů z celkového počtu 350 a například ve Fakultní Thomayerově nemocnici odvolalo souhlas s přesčasy 154 ze 400 lékařů, kteří zde pracují.

Výpovědi podávají lékaři i v dalších městech. V pěti nemocnicích zřizovaných Středočeským krajem podalo do středy výpověď z dohod o práci přesčas zhruba 250 lékařů. Například v příbramské nemocnici je to polovina všech lékařů. V některých nemocnicích zatím vedení žádné výpovědi neobdrželo, lékaři je ale avizovali. To je případ kolínské nemocnice, kde zatím nepodal výpověď z přesčasové práce žádný ze zhruba 220 lékařů.

V Královéhradeckém kraji odvolaly souhlas s prací přesčas stovky nemocničních lékařů. Ve FN Hradec Králové souhlas odvolaly dvě třetiny z celkem šesti stovek lékařů. Podle mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilové k úterku evidovali zhruba 150 výpovědí z dohod o přesčasové práci, pracuje zde zhruba 800 lékařů.

Velké množství přesčasů vnímá jako problém i vedení Krajské nemocnice Liberec. Z celkem 520 lékařů se do protestu aktivně zapojilo 50.

Napjatá situace je i v dalších nemocnicích. Nemocnice Jihlava má takřka 300 lékařů, výpověď prosincových přesčasů dalo asi 140 lékařů. Podle vedení nemocnice by pomohlo, kdyby se do nepřetržité péče víc zapojili ambulantní lékaři a pacienti měli motivaci využívat služby jen v nezbytných případech.

Hrozí zhoršení dostupnosti péče

V některých nemocnicích ve Zlínském kraji hrozí, že budou muset omezit plánovanou neakutní péči, akutní péče by se to dotknout nemělo. V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně nebude od prosince pracovat přesčas asi šest desítek lékařů, v nemocnici je přes 400 lékařů. Ve Vsetínské nemocnici se celostátní akci rozhodlo podpořit 20 lékařů z různých oddělení.

V Karlovarské krajské nemocnici dalo výpověď z přesčasů 24 lékařů, což je zhruba deset procent.

V nemocnicích Moravskoslezského kraje odvolaly souhlas s prací přesčas stovky nemocničních lékařů. Situace v jednotlivých zdravotnických zařízeních je ale různá. Výpověď z přesčasové práce podalo ve Fakultní nemocnici Ostrava 223 lékařů, což je zhruba 30 procent. V Městské nemocnici Ostrava tak učinilo 136 z 313 lékařů a Slezská nemocnice v Opavě eviduje výpovědi přesčasové práce od 80 ze 180 lékařů.

Zhoršení dostupnosti péče hrozí i v nemocnicích v Ústeckém kraji. V Krajské zdravotní, která spravuje sedm nemocnic a zaměstnává přes tisícovku lékařů, se do celorepublikového protestu zapojilo 166 z nich.

Podobná situace je i v jihomoravských nemocnicích. Svatoanenská nemocnice v Brně eviduje na 160 výpovědí z přesčasové práce. Vypovězení dobrovolných přesčasů se týká také Fakultní nemocnice Brno, naopak v Nemocnici Milosrdných bratří na prosinec zatím nikdo práci přesčas nevypověděl. V krajské Nemocnici Vyškov dalo výpověď z přesčasové práce 64 ze 131 lékařů.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy