FOTO - pixabay

AKTUALIZOVÁNO

Peter Pellegrini na tiskovém brífinku po jednání předsednictva uvedl, že to jednomyslně rozhodlo o dalším postupu Pellegriniho strany. Naděje na jednání s hnutím Progresívne Slovensko (PS) a dalšími stranami možné čtyřkoalice skončily, upozornila slovenská média.

»Pojmenovali jsme také principy, podle kterých budeme jednat,« řekl Pellegrini poté, co zdůraznil, že nebude mluvit o nějakých číslech ani křeslech. Slovensko podle něj potřebuje vládu v koalici se SMERem.

»V našem případě šlo o myšlenku silného státu,« pokračoval a zmínil také prosazování státních zájmů v zahraničí. »O tom, že SMER-SD vyhrál volby, rozhodl občan,« konstatoval.

Čtěte také: Velká odpovědnost teď leží na Česku, řekl po slovenských volbách Ján Čarnogurský

»Možnost, že by na Slovensku nevznikla žádná vláda, v žádném případě nepřipadá v úvahu,« řekl Pellegrini. PS vyčítal, že se nejprve nespojila s SaS a KDH a že ho neoslovila s konkrétní nabídkou jako čtvrtého koaličního partnera. Předsedu PS Michala Šimečku označil za nezkušeného a čtyřkoalice by podle něj jen prodloužila konflikty.

Předsednictvo Hlasu se rozhodlo pro jednání se SMERem a SNS i navzdory tomu, že PS byla ochotná přenechat v případě utvoření koalice Pellegrinimu post premiéra.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pověřila Fica sestavením vlády republiky 2. října. SMER získal ve volbách podporu 22,94 procenta voličů. Podařilo se mu získat 42 ze 150 křesel v parlamentu. Spolu s Hlasem a SNS by koalice měla ve 150 členné Národní radě 79 poslanců.

Čaputová již dříve uvedla, že pověření Fica sestavením vlády bude časově omezené. Mluvilo se o dvou týdnech. Pokud se mu nepodaří sestavit vládní koalici podpořenou parlamentní většinou, pověří vytvořením koalice lídry stran, které dosáhly menší podpory voličů.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here