Home Zahraničí Nový zákoník podle OSN v Indonésii ohrožuje svobodu tisku a lidská práva

Nový zákoník podle OSN v Indonésii ohrožuje svobodu tisku a lidská práva

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Svoboda tisku, soukromí a lidská práva obecně jsou v Indonésii podle OSN ohroženy nově schváleným trestním zákoníkem, uvedla dnes agentura Reuters. Podle právní úpravy, která v Indonésii vejde v platnost během následujících tří let, bude trestný nemanželský sex, rouhání, potraty, ale například i šíření fake news nebo komunistických myšlenek a urážky hlavy státu.

»OSN se obává, že několik článků nově schváleného trestního zákoníku je v rozporu s mezinárodními závazky Indonésie v oblasti lidských práv,« píše v oficiálním prohlášení OSN. Některé další články pak mohou podle OSN potenciálně kriminalizovat novinářskou práci a mít diskriminující dopad na práva žen a sexuálních menšin.

Zákoník kritizovala také lidskoprávní organizace Human Rights Watch. »Stejnopohlavní páry se v Indonésii nemohou brát, toto ustanovení de facto činí sex mezi lidmi stejného pohlaví nezákonným,« uvedla organizace. Podle OSN navíc může zákoník přispět ke zhoršení násilí na základě sexuální orientace a identity.

»Investoři a zahraniční turisté nemusejí mít ohledně investic a cestování do Indonésie obavy, právo na soukromí je stále garantované státem,« reagovalo na kritiku indonéské ministerstvo spravedlnosti. Dodalo, že porušení morálních zákonů může být nahlášeno pouze partnerem, rodičem nebo dítětem.

Nový zákoník nahradí stávající normy, jež Indonésie zdědila po nizozemské koloniální nadvládě, která skončila v roce 1949. Předchozí snahy o změnu zákoníku zastavily v roce 2019 silné protesty. I tentokrát protestovala proti schválení zákoníku v Jakartě stovka lidí.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here