Home Prezidentské volby Paroubek: Lidé by si měli uvědomit, o co se v prezidentské volbě hraje

Paroubek: Lidé by si měli uvědomit, o co se v prezidentské volbě hraje

Před námi je druhé kolo prezidentských voleb, v němž lidé rozhodnou, kdo bude příštích pět let na Pražském hradě. Utkají se generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Bývalý premiér Jiří Paroubek varuje před volbou provládního kandidáta. Nechci, aby naše země byla vazalskou zemí Spojených států amerických, uvedl v rozhovoru pro iportaL24.cz jeden z důvodů, proč generál Pavel nemůže počítat s jeho hlasem.

Čeká nás druhé kolo prezidentských voleb. V něm se utkají Petr Pavel a Andrej Babiš. Očekával jste takové složení finální dvojice, anebo vás výsledky prvního kola překvapily?

Před dvěma třemi měsíci jsem čekal spíš finále Andrej Babiš versus Danuše Nerudová. Poté, co se objevily některé skutečnosti z Mendelovy univerzity, které nelze přecházet, však bylo zřejmé, že voliči, kteří jsou napravo od středu, budou spíše volit generála Pavla, takže není to velké překvapení.

Kampaň před druhým kolem finišuje, jak byste ji charakterizoval?

Je to agresivní, podle mě zbytečně agresivní kampaň. Myslím, že pokud jsou pravdivé průzkumy veřejného mínění, o čemž tak trošku pochybuji, které významným způsobem favorizují generála Pavla, tak je zbytečné, aby byly v podstatě fašizujícím způsobem napadány mítinky Andreje Babiše. Podle informací, které mám, které nemohu potvrdit, ale považuju je za docela hodnověrné, to vypadá, že tuhle guerillu proti mítinkům Andreje Babiše organizuje Milion chvilek.

Je potřeba si uvědomit, že napadat mítinky politického protivníka je naprosto nedemokratické. Například před vznikem nacistické třetí říše fašistické guerilly napadaly mítinky především levicových politických stran, ale v podstatě všech organizací, které překážely nacistickému převzetí moci a tohle je nepříjemná paralela. Musíme si uvědomit, že tam, kde začíná násilí, končí demokratické procesy a začíná totalita. Je potřeba, aby si to lidé uvědomili a odmítli to.

Očekával jste, že budou až takové protibabišovské nálady, a to i ze strany médií?

To jsou nálady, které jsou vytvářeny významnou částí médií, které se na tom podílejí, ať je to Seznam zprávy, Aktuálně.cz nebo Hospodářské noviny, ale koneckonců také Novinky, takže je to široká škála médií, které útočí na Andreje Babiše. Tato média jsou pochopitelně zklamána, že Andrej Babiš byl soudem osvobozen v kauze, která se s ním táhla dlouhou dobu a která ho nesmírně poškozovala, ale bohužel vytvořila ve společnosti určitý nepříjemný odér kolem Andreje Babiše, který se za tu krátkou dobu, která uplynula od soudního verdiktu, nepodařilo zcela rozptýlit. Andrej Babiš je ale z hlediska zákona nevinný, dokonce na něj nelze uplatnit ani presumpci viny, protože není už ani obviněný ani obžalovaný, zkrátka byl soudem shledán nevinný.

V televizi předložil soudní rozhodnutí o tom, že není agentem. Příslušná média, která jsou proti němu, si samozřejmě našla něco jiného. Já si ale myslím, že Andrej Babiš má pravdu, když upozorňuje na to, že je zde významná skupina zejména vládních politiků, kteří jsou válkychtiví a kteří můžou národ zavléct do války. Jsem rád, že Andrej Babiš mluví takhle rozhodně, že on tuhle politiku nehodlá podporovat, a proto i já budu volit Andreje Babiše.

Když ještě zůstaneme u té minulosti, čím si vysvětlujete to, že ta minulost Andreje Babiše tolik vadí a naopak minulost Petra Pavla, která je možná ještě pikantnější, tolik nevadí?

Nevidím problém v členství v komunistické straně, protože to bylo nejméně milion lidí, ti měli rodinné příslušníky atd., takže to byla významná část české společnosti, no a mezi ten výkvět té tehdejší smetánky nebylo tak jednoduché se dostat. Takže když se dnešní generál Pavel dostal do nějakého rozvědčického kurzu, kde byl připravován na to, aby byl vysazen v imperialistické cizině, to členství není překvapením. On sám sice pravdu zamlčuje, zastírá, zamlžuje, stejně se jí však dozvíme, ale to už může být prezidentem a oslabí to jeho pozici v prezidentském úřadu, takže být na jeho místě, tak bych nebyl klidný. A je to svým způsobem i odvaha, že kandiduje.

Nicméně myslím, že je to především kandidát těch sil, které respektují zájmy, abych to řekl šetrně, našeho největšího spojence, Spojených států amerických. Já nechci, aby naše země byla vazalskou zemí Spojených států, a to je další důvod, proč nebudu volit generála Pavla. Myslím, že by si lidé měli uvědomit, o co se tady hraje, že nejde o to, že má hezký vous à la Masaryk, ale z Masaryka ten člověk nemá nic.

Pokud jde o probíhající kampaň, je nějaké téma, které byste očekával, že bude v kampani rezonovat a chybí vám tam?

Kdybych to vzal z toho věcného hlediska, tak samozřejmě v zájmu Andreje Babiše je co nejvíc věcně debatovat. Ne nad tématy, kdo je, jaký rozvědčík, nebo zda ten nebo onen byl agentem čehosi, ale debatovat o podstatných problémech pro tuhle zemi. Andrej Babiš podle mě v debatách mluvil přesvědčivě k ekonomické oblasti, k problematice inflace, energetické politiky, k míru na Ukrajině. No, a samozřejmě také jako kritik Fialovy vlády, což se dá u opozičního představitele předpokládat, myslím, že i ta jeho kritika není nějaká emotivní, ale racionální, a to je dobře. Myslím, že by si to lidé měli uvědomit, měli by pochopit, jak je Fialova vláda špatná, a že kandidátem téhle vlády je generál Pavel.

Generál Pavel ale tvrdí, že je občanským kandidátem, protože sesbíral podpisy a vláda mu pouze vyslovila podporu…

Víme, s jak velkou pompou byli vládní koalicí stanoveni ti tři kandidáti, kteří budou podporováni. Já netrpím lobotomií na rozdíl od těch, kteří by si to přáli na straně vládní koalice nebo v týmu pana Pavla, ale dobře si to pamatuju. Pokud ho podporuje vládní koalice a pokud mluví o těch, kteří volí pana Babiše, jako o nějakém společenství populistů a nedemokratů, tak je to nechutné. Takovéto dělení lidí na lepší lidi a horší lidi se mi nelíbí. Myslím, že primárně jde také o to, aby byla zachována rovnost, že každý hlas má stejnou váhu. Musím ale říct, že i v týmu generála Pavla i v médiích, které ho podporují, zejména ve veřejnoprávních médiích, se objevují z tohohle hlediska strašné věci.

A vidíte i vy nějaké riziko v tom, že kdyby vyhrál Pavel, vládní koalice ovládne všechny ústavní instituce?

Pro českou pravici pak bude velmi svůdné, aby si uspořádala poměry v zemi, jak bude potřebovat. Byl by to další krok, kdyby získala další ústavní instituci do svých rukou, a to určitě není v zájmu státu ani národa. Jde tedy o to, aby ty poměry byly mnohem vyrovnanější a ukazovaly barvitost společnosti. Domnívám se, že pokud by k tomu došlo, tak by to bylo do budoucna velmi nepříjemné.

Jak se díváte na přístup moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka a ostravského primátora Tomáše Macury, kteří vyslovili podporu Pavlovi, i když jsou oba členy hnutí ANO?

Je to politická zrada, o tom není jakýchkoliv pochyb, a proč to udělali, to je potřeba se jich zeptat. Pokud budou tvrdit, že proto, aby se Andrej Babiš nestal prezidentem, ale aby byl po příštích volbách premiérem, tak to je možná polehčující okolnost, ale rozhodně u takhle vysokých funkcionářů, kteří byli vybráni Andrejem Babišem a zvoleni lidmi, kteří očekávali, že budou hájit politiku, kterou prosazuje Andrej Babiš, tak je to něco, co se nedělá. Je to forma přeběhlictví, taková rána dýkou do zad v tom nejméně vhodném okamžiku.

A co říkáte na přístup ČSSD, čekal jste, že podpoří Pavla?

Abych řekl pravdu, tak mě tento přístup ani tolik nepřekvapil. Trošku jsem čekal jiný postoj od předsedy Šmardy, ale jinak tihle lidé, co momentálně jsou v čele ČSSD, já neříkám, že ji vedou, protože to nejsou lidé, kteří jsou schopni vést hnutí, jako je sociální demokracie, se snaží stranu usměrňovat tím podle sebe správným způsobem. Myslím si, že vlády sociální demokracie a hnutí ANO a hnutí ANO a sociální demokracie byly dobré. Přinesly zemi určité pozitivní výsledky, rozvíjela se životní úroveň jako za žádné pravicové vlády, myslím, že od roku 2007 to byly dvě nejlepší vlády.

Zcela nepochybně ta spolupráce byla dobrá, ale po volbách, kdy se sociální demokracie nedostala do Poslanecké sněmovny, tak stranu ovládli lidé, řekl bych z toho druhého sobotkovského tábora, no a ti popírají a potírají všechno to, co se dělalo za Hamáčka, kterému před volbami dělali naschvály, a tak se jim povedlo dostat stranu z Poslanecké sněmovny. Jestli budou takhle pokračovat, tak to bude, tak, jak říká Michal Hašek, že ČSSD doplachtí k 0,9 % hlasů, protože hlasovat pro významně pravicového kandidáta je prostě politicky nesmyslné a tu stranu devastující.

Dnešní koalice Andreji Babišovi vytýká, že za jeho vlády došlo k enormnímu zadlužení země. Jak se na tyto výtky díváte, jsou oprávněné?

Nejen minulá vláda, ale také předchozí kabinet, kde byl Babiš ministrem financí, postupovaly tak, že velmi významným způsobem snižovaly státní dluh v relaci k hrubému domácímu produktu, dokonce i absolutně státní dluh snížily, a přitom rostla produktivita práce a rostla životní úroveň lidí vyjádřeno růstem reálných mezd a reálných důchodů. Pak přišla covidová doba a často to byli představitelé dnešních vládních stran, kteří si vynucovali další a další výdaje státu. Ty výdaje byly určeny k tomu, aby se kompenzovaly výpadky podnikatelům a aby se dalo něco lidem, kterým propadly příjmy. Dělala to tak každá vláda v zemích, které byly postiženy pandemií covidu-19, takže vytýkat tohle Babišově vládě je celkem nechutné.

Koneckonců dnešní vláda není schopná řešit strukturální deficit. Při razantním navyšování vojenských výdajů chce přistoupit k zoufalým věcem, jako je navýšení dolní sazby DPH, což znamená růst cen, takže inflace se nezastaví, a chce přistoupit i k některým dalším škrtům spíše sociálního charakteru, jako je třeba omezení podpory stavebního spoření. Přitom to je vlastně jediná možnost pro mladé lidi ze střední třídy, kteří se chtějí třeba dostat k družstevnímu bydlení. Tahle možnost se jim omezí nebo se úplně zavře, bez státní podpory nebude mít smysl na tento účel spořit. Stát nezajistí výstavbu komunálních bytů, nevytváří takové prostředí, aby se mohly stavět v dostatečné míře byty pro střední třídu a pro nízkopříjmové občany. Jediné, co tady probíhá, je de facto výstavba bytů na hypoteční financování, ta má ale taky určité, zejména příjmové meze, týká se to zhruba deseti, dvaceti procent lidí, no a ti ostatní budou bez bytu, nebo kde budou?

Kdybyste měl na závěr zhodnotit oba kandidáty, co byste u kterého vyzdvihl, na co by měli lidé brát zřetel?

Když se dívám na pana generála, tak mě napadají slova z jedné básně Svatopluka Machara, kdy zhodnotil jednoho z římských politiků Pompeia slovy »Vztyčený klas prázdný«, čili je to člověk, který vypadá velmi důstojně, na svá léta dobře udržovaný, má jisté osobní charisma, ale nemá potřebné znalosti, neví nic o státu a o jeho řízení. Nejde přece přijít do funkce a říci, tak já se to teď budu učit. Hlavně ale jeho zaměření je takové, že bude vazalem vlády a vazalem svých protektorů ze Spojených států, a to myslím, že jsou největší slabiny tohoto kandidáta.

Andrej Babiš má svoje přednosti a má svoje nedostatky, ale byl podle mě dobrým premiérem a také dobrým ministrem financí. Překvapuje mě v debatách tím, že zachoval klid, chtěl bych poukázat zejména na debatu v České televizi, kdy s ním redaktor zacházel velmi jednostranně, jako kdyby byl u výslechu někde na gestapu, i tak to ustál velmi dobře. Především je ale odborně připravený. Ví o tom všechno, není to nabrífované, jako to je u generála Pavla, kde to je navíc ještě často nabrífované špatně. Domnívám se, že ta síla jednoho je v tom, že je to praktik, něco ví o řízení státu, něco prokázal, i ten jeho podnikatelský příběh je velký úspěch. Pokud jde o generála Pavla, kdyby se hlasovalo o tom, kdo by měl být náčelníkem generálního štábu nebo ministrem obrany, tak proč ne, ale nedomnívám se, že je to efektivní volba do čela státu.

Kdo bude podle vás novým českým prezidentem?

To nám řeknou voliči, ale já věřím, že to ještě Andrej Babiš může zvládnout a že by se mohl stát prezidentem.

Jana Dubničková

5 KOMENTÁŘE

  1. V každém případě, nebýt privatizačního puče, tak by nám pánové Babiš i Pavel, ale jistě i Paroubek, vzorně sloužili…

Comments are closed.