Home Zahraničí Právo na potrat utrpělo další ránu, zákaz interrupcí schválili v dalším státě USA

Právo na potrat utrpělo další ránu, zákaz interrupcí schválili v dalším státě USA

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Zákonodárci v americké Západní Virginii v úterý schválili zákon, který až na několik výjimek zakazuje potraty. Jde o další stát, který se chystá podobný zákon zavést poté, co ústavní soud letos zrušil federální právo na ukončení těhotenství. Republikánští zákonodárci v Západní Virginii doufají, že nový zákon povede k uzavření poslední potratové kliniky v tomto státu.

Nově oběti znásilnění a incestu budou moci potrat podstoupit do osmého týdne těhotenství, ale jen v případě, že o svém případu nejdříve informují policii. V případě nezletilých půjde o čtrnáctý týden. Ukončit těhotenství bude také možné v případě, kdy bude v ohrožení zdraví nebo život matky. Zdravotníkům, kteří zákrok provedou bez potřebného povolení, hrozí až deset let vězení, lékařům ztráta licence.

»Bez ohledu na to, jak podrobně jsou vepsány výjimky do tohoto nebezpečného zákona, způsobí ve zdravotnictví zmatek, a v důsledku toho se lidem nedostane péče zachraňující život,« řekl Alisa Clementsová z organizace Planned Parenthood,

Západovirginský protipotratový zákon nyní zamíří na stůl republikánského guvernéra Jima Justice, který od roku 2017, kdy nastoupil do úřadu, podepsal několik předpisů namířených proti umělému ukončení těhotenství.

Klinika se odradit nenechá

AP uvádí, že zákonodárci vložili do zákona některé části, které jsou přímo namířené proti Západovirginskému centru pro ženské zdraví. Šlo o první potratovou kliniku v tomto státu, která zahájila provoz po přijetí precedentu Roeová versus Wade. Už léta jde o jedinou kliniku tohoto druhu ve státě, a je proto častým terčem výpadů a útoků ze strany protipotratových aktivistů.

Mluvčí centra uvedla, že zařízení nezavře, i když už nebude moci provádět potraty. Většina jejích služeb se beztak týká například prevence a léčby HIV a běžné gynekologické péče, poskytované často pacientkám s nízkými příjmy, které nemají kam jinam jít.

Plošný zákaz podle republikánů

Americký republikánský senátor Lindsey Graham včera předložil návrh zákona, který by zavedl plošný zákaz potratů po 15 týdnech těhotenství. Řekl, že chce pomoci definovat postoj republikánů k této problematice.

Graham řekl, že zákaz potratů po 15. týdnu těhotenství by byl z pohledu federálních úřadů v souladu se zbytkem světa. Několikrát za příklad označil Francii, kde se ženy mohou pro přerušení těhotenství rozhodnout v prvních 14 týdnech těhotenství.

Grahamův návrh ponechává v platnosti zákazy potratů přijaté od června v části konzervativci vedených států.

Podle agentury Reuters se Graham snaží vyjasnit pozici republikánů na toto kontroverzní téma dva měsíce před volbami. Bílý dům na Grahamův návrh rychle reagoval. Mluvčí Karine Jean-Pierreová řekla, že by zákon »připravil ženy o právo na potrat v 50 amerických státech«. »Nemylte se, když budou mít republikáni příležitost, nechají přijmout ještě tvrdší zákon, než je tento návrh,« řekla demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

(jb, čtk)

Předchozí článekTGM – pětaosmdesátileté vzpomínání
Další článekLa Niňa se zřejmě opět chystá zaplavit Austrálii

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here