Home Zahraničí La Niňa se zřejmě opět chystá zaplavit Austrálii

La Niňa se zřejmě opět chystá zaplavit Austrálii

Budova u Windsorského mostu na předměstí Sydney při červencových záplavách FOTO – ČTK/AP/Mark Baker

Povodněmi sužovaná východní Austrálie by se měla v nadcházejících měsících připravit na další vlnu povodní. Meteorologové podle agentury AFP varovali, že je s vysokou pravděpodobností už třetím rokem po sobě přinese klimatický jev La Niňa, který pokračuje v Pacifiku.

Meteorologický úřad uvedl, že La Niňa, která na hustě obydlené východní pobřeží Austrálie přináší intenzivní srážky, bude pravděpodobně vrcholit na jaře nadprůměrným deštěm, který by měl trvat celé léto. To začíná na jižní polokouli obvykle 21. prosince.

Východ země se přitom stále ještě zotavuje z intenzivních bouří a záplav, které ho postihly začátkem letošního roku a způsobil je loňský jev La Niňa.

Stovky lidí kvůli nim musely být evakuovány ze svých domovů a město Sydney zažilo nejvyšší úhrn letních srážek za posledních 30 let. Meteorolog Ben Domensino popsal letní přívalový déšť jako »vzdušnou řeku«. Hrozba povodní je o to vyšší, že řeky mají stále zvýšenou hladinu vody a přehrady jsou plné.

La Niňa je rozsáhlé ochlazení povrchových teplot ve středním a východním rovníkovém Tichém oceánu, které se obvykle objevuje jednou za dva roky až sedm let. Tento jev má rozsáhlé dopady na počasí po celém světě – obvykle opačné než jev El Niňo, který má oteplující vliv.

Trojnásobná La Niňa – kdy tento jev trvá tři po sobě jdoucí zimy na severní polokouli, tedy léta na jižní polokouli – se zatím vyskytla pouze třikrát od roku 1900, kdy meteorologové začali tyto záznamy pořizovat. Naposledy to bylo v letech 1998-2001.

(jb, čtk)