Home Zahraničí Republikánská strana získala většinu ve Sněmovně reprezentantů

Republikánská strana získala většinu ve Sněmovně reprezentantů

FOTO - pixabay

Americká Republikánská strana dnes získala většinu ve Sněmovně reprezentantů, uvádějí agentury. Ve volbách, které se konaly 8. listopadu, získala zatím 218 křesel, Demokratická strana získala 210. Na výsledky se stále čeká v osmi obvodech.

»Američané od nás chtějí výsledky. Budu spolupracovat s kýmkoliv, republikánem i demokratem, kdo se mnou bude ochotný konat pro americký lid,« uvedl v reakci prezident Joe Biden.

Kontrolu nad dolní komorou republikánům dnes zajistilo vítězství v kalifornském 27. volebním obvodu, za který získal mandát 46letý bývalý příslušník námořnictva Mike Garcia.

Republikánské vítězství v dolní komoře přináší změnu rozložení moci ve Washingtonu, kde měli dva roky demokraté kontrolu nad oběma komorami Kongresu. Republikáni budou nyní mít více možností, jak ovlivnit zákonodárný proces a skrze parlamentní výbory zahájit sérii vyšetřování proti administrativě i rodině demokratického prezidenta Bidena. V hledáčku některých republikánů je především podnikání prezidentova syna Huntera na Ukrajině.

Americká média nicméně poukazují na to, že tyto volby jsou úspěchem spíše pro demokraty, kteří si zachovali kontrolu nad Senátem a předešli »rudé vlně« republikánů, kteří podle předvolebních průzkumů měli získat většinu v obou komorách Kongresu.

»Nezískali jsme dostatečnou podporu mezi nezávislými a umírněnými republikánskými voliči, protože mají dojem, že ve vedení naší strany panuje chaos a negativita,« řekl listu The New York Times Mitch McConnell, který byl ve středu zvolen šéfem republikánské menšiny v Senátu.

(cik, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here