ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Ještě není vyhráno

Samozřejmě gratuluji Robertu Ficovi k přesvědčivému volebnímu vítězství jeho strany SMER – Sociálna demokracia. I když se zdálo, že výzkumy, koho Slováci volili, pořízené přímo u východů z volebních místností, naznačovaly vítězství liberálního probruselského Progresívného Slovenska jednoho ze čtrnácti místopředsedů Europarlamentu, Michala Šimečky, tak se ukázalo, že tzv. exit pooly byly zbožným přáním agentur, které je organizovaly. Nevyšlo téměř vůbec nic.

Spousta slovenských a hlavně českých liberálů se předčasně těšila. Ranní výsledek byl pro ně studenou sprchou. Jedině správné předpoklady kolem půlnoci zveřejnilo analytické oddělení Deníku N, kde pracují zřejmě velice kvalitní statistici, které podle 15 % skutečných výsledků udělalo naprosto přesnou volební prognózu.

Možná někteří čtenáři mých článků budou namítat, že Deník N věděl, jak to má dopadnout, tak jak to někteří moji čtenáři neustále píší i v případě českých prezidentských voleb. Ne, statistika je obor, který má přesné parametry, jak vypočítat podle sebemenších náznaků výsledek. Byl jsem v době schvalování kandidátů na českého prezidenta na padesátinách mého syna, který je profesorem statistiky na přední americké univerzitě. Po prvotním vyřazení tří kandidátů Karla Janečka, Karla Diviše a podnikatele Březiny naprosto přesně vypočítal, že jediný z těchto tří má šanci uspět u soudu Karel Diviš (a ještě to podložil přesnými čísly). A tak se také za cca měsíc stalo. Čili žádný podvod. Jenom my, kteří tento vysoce matematický obor neovládáme, tak na to koukáme »jako vyorané myši«.

Proto naprosto přísně odmítám tvrzení, že volby jsou podvod. Zatím to tak není, i když korespondenční hlasování tuto možnost skýtá. Avšak ne ve sčítání hlasů, ale v jejich vyplňování, kde např. mladá generace může ovlivnit hlasování starších příslušníků rodin, což samozřejmě platí ještě ve zvětšené míře při hlasování elektronickém. Navíc tvrzení, že volby jsou podvod, směřuje hlavně k těm vrstvám obyvatelstva, které by volily proti přání Bruselu. Výsledkem pak je, že tito voliči volby vynechají a zůstanou pak ti jediní správní voliči, kteří budou utvrzovat naše zakotvení v bruselských a euroatlantických strukturách.

A teď, proč nemá Robert Fico ještě vyhráno. Hlavním »viklajícím se nárožním kamenem« je třetí nejsilnější strana Hlas, odpadlíka od SMERu, Petera Pellegriniho. Jednak vztahy mezi Ficem a Pellegrinim nejsou vůbec dobré, ba právě naopak. Pellegrini v podstatě vyluxoval část členské základny Robertu Ficovi, a i když Fico vyhrál přesvědčivě, tak jako u nás Andrej Babiš v roce 2021, tak se může stát, že při příklonu Pellegriniho k Progresívnému Slovensku a při nabídce, aby se Pellegrini stal premiérem, by při nemožnosti sestavit vládu, kterou by vedl Robert Fico, druhá šance byla dána Michalu Šimečkovi. A ten by ji s Hlasem a dalšími malými stranami (kromě Slovenské národní strany) sestavil bez problémů a k veliké radosti těch, co se těšili z odhadů volebních výsledků zveřejněných dvěma agenturami v sobotu ve 22.45.

Navíc Michal Šimečka pochází ze starých, politikou se zabývajících rodin. Jeho děd byl disident, který v padesátých a šedesátých letech vyučoval marxismus leninismus na Univerzitě Komenského a později na Akademii múzických umění v Bratislavě. Byl samozřejmě členem KSČ, ze které byl v roce 1970 vyloučen. V letech 1981 až 1982 byl vězněn. V roce 1989 se stal předsedou Rady konzultantů prezidenta Václava Havla. Rok poté zemřel. Otec Michala Šimečky byl v letech 1999 až 2006 šéfredaktorem slovenského deníku SME a poté až do roku 2009 šéfredaktorem českého týdeníku Respekt. Rodinné zázemí Michala Šimečky je ryze politické, kdežto Robert Fico je typický selfmademan, čili člověk, který se vypracoval sám svým úsilím. Jeho otec byl prostým řidičem vysokozdvižného vozíku a matka prodavačkou obuvi. Navíc Michal Šimečka vystudoval magisterské a doktorské studium politických věd v Oxfordu, má tedy důležité mezinárodní konexe.

Čili, Roberta Fica čeká nyní velice těžký boj s velmi vlivnými nepřáteli. Samozřejmě já, taktéž selfmademan, který se vypracoval až na vrchol populární hudby z rodiny stavebního dělníka a pradleny, bez sebemenších rodinných konexí, Ficovi velice fandím. Vím, jak je to těžké. Teď teprve začíná ten nelítostný boj, kdy nejde o vlastní um, ale kdy se musí počítat se zradami těch, kterým pomohl na výsluní.

Petr Hannig, předseda Rozumných, člena Aliance za nezávislost ČR ve volbách do Europarlamentu

Související články

30 KOMENTÁŘŮ

  1. Ještě mne napadla tato myšlenka: Přátelé, nějak nám zaniklo to, že slovenské vlastenecké strany Republika 4,75% a ĽSNS (Kotlebovci) 0,84% propadly.
    Republika vznikla vlastně odtržením od Kotlebovců, zřejmě po vzájemných neshodách. Výsledkem ovšem je, že na rozdíl od dřívějších dob, ani jedna z těchto dvou stran se do parlamentu nedostala. Při čemž, kdyby se tyto strany dohodly, tak by pod jením názvem a jedním subjektem překročily práh sněmovny s přibližným výsledkem 5,6%. Samozřejmě, že spoustu příznivců těchto stran volilo SMER Roberta Fica, který na rozdíl od doby, kdy byl premiérem zcela změnil rétoriku a tou se přiblížil těmto dvěma stranám. Fico by byl teď pevnější v kramflecích, protože spojení Republiky a Kotlebovců by v žádném případě nepodpořilo probruselské Progresívné Slovensko Michala Šimečky.
    Zdvihám varovný prst. Může se stát něco podobného i u nás. Rajchlovo PRO začíná posilovat na úkor Okamurova SPD. To není jako když kandidovaly jiné vlastenecké strany včetně Trikolory či Volného bloku, které v žádném případě SPD ohrozit nemohly. Neměly by se spíše SPD a PRO nějak do voleb 2025 domluvit, aby nakonec obě dvě nezůstaly před branami Poslanecké sněmovny? I Kotlebovci ĽSNS se dvakrát za sebou dostali do Národní rady, 8% a 7,97% hlasů. Nic není věčné. I u nás bude vlastenecké hlasy luxovat zjitřenou rétorikou náš Fico, Andrej Babiš. A preference pro vlastenecké strany budou padat do klína hnutí ANO.

  2. Přátelé, slovenská prezidentka Čaputová pověřila vítěze voleb SMER sestavením vlády. Dala mu pouze na tak těžký úkol 14 dní. Zároveň pozvala k pohovorům předsedy stran na druhé a třetí příčce. Proč? Ještě není vyhráno

    • Čaputová je potvora, která chce zvrátit výsledky voleb na Slovensku. Čaputová to nevzdává a odkopala se úplně. Slováci ji nenávidí a po tomto zasahování do výsledků voleb ji budou nenávidět ještě víc. Zajímalo by mě, kdo to Čaputové poradil, protože ona sama je hloupá jak necky, a říkají to i Slováci.

  3. Fico vyhrál volby na Slovensku a to je dobře. Čeští váleční zločinci co dodávají Zelenského diktatuře české zbraně a naše české peníze mají z vývoje na Slovensku sevřené zadnice, protože totéž se odehraje ve volbách v rozbitém Československu zanedlouho.
    Fico bude mít hodně práce na Slovensku uklidit ten Augiášův chlív po Čaputové a její vládní kamarile. Přeji panu Ficovi jen v práci úspěchy a hodně zdraví a sil.

  4. co zapáchá po Bruselu a po Spojených státech amerických, to je vždycky jen zlo. Ze Západu do našich zemí nikdy nic dobrého nepřišlo. Už sám název Slovan je v jazyce našich odvěkých anglosaských nepřátel označení pro otroka. A nejen Slované, ale i ostatní národy Evropy trpí a rychle degenerují pod přímou i nepřímou agresí Anglosasů.

    • Už v klasické hudbě je cítit rozdíl mezi anglickou mentalitou a slovanstvím.Proto Dvořák v Americe zazářil jako drahokam a při zachování prvků původních obyvatel Nového světa (pentatonika) svou geniální 9. symfonií (z Nového světa) vzkřísil to, co v anglosaské duši normálně není. Cit. Mají formu, mají řád, ale nemají srdce.

      • A ještě dodám. Žil jsem v Anglii téměř dva roky. Svou znalostí vytvářet aranžmá hudebních děl jiných (tehdejší špičkových britských autorů), a znalostí postupů jak klasické tak populární (beatové nyní řečeno rockové) hudby jsem se dostal na skutečně dobrou peripetii a stýkal se s největšími špičkami tamní hudební scény. Přesto jsem se rozhodl opustit GB a vrátit se domů. Můj tehdy osobní manažer Frank Perringer si rval vlasy:“ Co blbneš, vždyť tady ve svém věku vyděláváš balík (bylo 23 let), to se ti doma nepovede ani za 10 let“ Já mu řekl. Víš schází mi tu cit. Nechal jsem mu tam své drahé auto, jako odškodnění za to, že už nebude mít procenta z mých hudebních prací a odjel jsem jenom s lehkým zavazadlem domů. O tom napíšu snad někdy článek.

  5. Příjde mi zbytečné používat v článku Anglické výrazy a následně je vysvětlovat Česky co vlastně znamenají….vím je to teď v módě,ale proč …když máme český jazyk dostatečně vyvinutý.

  6. Pokud statistika dostane zkreslená data, ani syn pana Hanniga, slovutný profesor přední americké univerzity, s nimi nic nenadělá a nedojde k relevantním závěrům. To je celé. Ty exit pooly měly ta data zjevně zkreslená. I proto se u nás už nedělají.

  7. Mám za to, že k soudnímu posouzení tří kandidátů byla fakta známa. Takže bylo snadnější určit, kdo uspěje – kdežto předpovídat pořadí politických stran ve volbách podobná fakta předem nepředkládá. Odhaduji, že zde statistika těžko co zaručí.
    Pokud Deník N měl přesnou prognózu, pak před jeho chválením ještě nutno zvážit, kolik bylo těch, co měli špatnou prognózu. Zda to tedy nebyla náhoda. Teprve opakované přesné prognózy Deníku N by svědčily o jeho kvalitě.

    • Pokud se budeme na problémy neustále dívat pohledem, který nám říká, co chceme vidět, tak budeme z výsledků vždy zklamáni.

  8. Nejsem liberál a Slovensku přeji profesionální politiku, aby naše bratrská země nestrádala jako tomu bylo za poslední roky. To nebyla vláda, to byla skupina místodržících těm nejhiorším zahraničním zájmům.
    VF

  9. Ač liberál Slovensku tu vládu gaunerů a mafiánů přeji. Ať Fico ukáže, co umí. Lidé brzy pochopí, že jen s protiukrajinskými a protimigračními hesly se státní pokladna nenaplní. Zvlášť když ti inteligentní a schopní Slováci už balí kufry a míří na západ.

        • Brázda, ty sis opět nevzal tvoje léky na tvoje psychiatrické problémy. Brázda, neměl bys vynechávat, pak se ti líhnou v lebce nesmysly a píšeš je do diskuse v iPortaL24.

      • Měl obrovské štěstí, že nemusel řešit dobu kovidovou. Jinak průměrný důchod na Slovensku je v přepočtu 15000, u nás 20500.

        • Já takový důchod, jaký zde uvádíte nemám a ani nikoho takového neznám. Naopak znám lidi, kteří mají ještě nižší důchody.

        • Slovensko bylo vždycky chudší. Komunistům se podařilo částečně Slovensko pozvednout, ale stálo nás to, vedle studené války a ekonomické blokády, hodně peněz a úsilí.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy