Home Názory ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Místo vojáků ať nastoupí diplomaté

ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Místo vojáků ať nastoupí diplomaté

Nikdo z nás válku na svém území nezažil. Mladí jsou ochotni naslouchat válečnické rétorice ve svých zemích a mají sklon k nepřátelství vůči těm na druhé straně fronty. Jenže se říká: Válku připravují staří a mladí v ní umírají.

Pokud se jedná o Ukrajinu, přece byla dohodnuta tzv. Minská ujednání, kde se dohodlo mezi Ruskem a Ukrajinou za pomoci tzv. normandského formátu, Francie, Německo, Rusko a Ukrajina, jak se bude řešit problém odštěpeneckých území Doněcka a Luhanska. Podle mě to bylo rozumné řešení, kdy tyto ruskojazyčné regiony by požívaly v rámci Ukrajiny dost velkou autonomii, včetně zachování druhého úředního jazyka, to jest ruštiny. Kdyby nebylo válečnické rétoriky, tak by z toho mohly těžit jak tyto regiony, tak i Ukrajina, neboť v těchto regionech je velké nerostné bohatství. Zdravý rozum velí jednat ve prospěch občanů a ne politiků. Jenže zdravý rozum se bere v době vzedmutých válečnických vášní jako vlastizrada.

Během svého mládí jsem slyšel vyprávět ve svém rodném městě Ústí nad Labem od Němců, kteří nebyli odsunuti, a prožili si jako řadoví vojáci tu autentickou válečnou vřavu a hrůzy na pláních Ukrajiny, Běloruska a Ruska: »Nur nicht mehr Krieg«, jenom ne válku, říkali. Mimochodem, proto je snad Německo v tomto sporu rezervované, neboť i němečtí politici slyšeli od svých dědů a pradědů, co to znamená válčit s Rusem. Boje na jiných frontách byly téměř procházkou růžovou zahradou, proti bojům na východní frontě. Proto se v posledních týdnech a dnech druhé světové války snažili němečtí vojáci přesunout na dosah amerických a anglických armád, ale i částečně francouzské. Píši částečně, protože Francie též zažila okupaci a tudíž Francouzi byli více naladěni na strunu pomsty.

Na závěr svého zamyšlení nad situací na hranicích Ukrajiny a Ruska bych rád uvedl slogan nás mladých v druhé polovině šedesátých let. Je to název hitu naší nejdéle hrající rockové skupiny, Synkopy 61 »Válka je vůl« ze šedesátých let (https://www.youtube.com/watch?v=ZZ2BVnAX0cE).

Tito moravští Beach Boys, jak se jim přezdívalo, svou vlastní tvorbou vystihli to, čím žila mladá Amerika té doby. Odporem k válce. »Make love, not war«, »Dělej lásku (miluj), ne válku«. Američané tehdy museli narukovat do Vietnamu a umírali tam. Protiválečné hnutí, za které se postavila spousta nejslavnějších umělců té doby, mělo svým způsobem také vliv na ukončení tehdejších exteritoriálních amerických válečných operací. Mějme na paměti, že válka je to nejhorší řešení. Kdo zdvihne v současné době prapor míru? Umělci celého světa jsou dnes němí, nebo naladěni na válečnou notu? Je to dáno asi tím, že nikdo autentickou válku nezažil.

Já si osobně myslím, že už místo situace na bojištích, by se mělo informovat o situaci v jednáních diplomatů vedených k zastavení války. Místo vojáků ať už konečně nastoupí ke svému právnickému boji diplomaté. Každý stát, v zájmu míru, musí ustoupit ze svých pozic. Každý státník by si skutečně měl uvědomit, že to, co ničí jeho zem, je válka. A i menší území, na kterém je instalován mír, je výhodnější než válkou trpící celá země, přičemž následky nese celý svět.

Petr Hannig, předseda Rozumných

4 KOMENTÁŘE

  1. S Ruskem bojuje USA prostřednictvím Ukrajiny, to není jen můj názor. Velmocenské zájmy jsou nadřazeny mírovým snahám. Bohužel za to platí nevinní lidé, jak tomu vždy ve válkách bývá. Sdílím váš názor, ale ono to bohužel není o rozumných.

  2. Ty válečné štváče jsme si zvolili a oni se zákonným podvodem zmocnili vlády. Předčili i takové , jako byli ministr propagandy, ministr války, ministr zbrojení atd. Putin zvolil asi nejhorší variantu řešení problémů, ale po osmi letech poukazování na vraždění Rusů na Ukrajině, po upozorňování na fašistická vojenská uskupení na východě a jihu Ukrajiny, po vyzbrojování Ukrajiny od USA od roku 2017, proti komu asi ? Po prohlášení prezidenta Zelenského, že Ukrajina nemíní dodržovat smlouvy o nerozšiřování jaderných zbraní, proti komu asi ? A svět ke všemu mlčel. Měl Putin ještě nějakou možnost jiného řešení ? Měl čekat až Ukrajina Rusko napadne jadernými zbraněmi? A naše republika je jednou z těch, které vyzbrojovaly Ukrajinu ještě před počátkem války a vyzbrojuje stále namísto toho abychom tlačili obě země k řečení problémů, které válku vyvolaly.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here