Sedmero nejkrásnějších a nejzajímavějších vodopádů světa. Pokochejte se tou nádherou!

Jestli je něco z přírody považováno za ráj pro romantiky, tak především rozličné vodopády. A že jich po celém světě najdete! Člověk by to za celý život nestihl zhlédnout, ani kdyby byl finančně zcela zajištěný a měl spousty volného času! My se ale nyní po naší krásné planetě rozjedeme, ačkoli jen virtuálně. Vybrali jsme sedm nejoriginálnějších vodopádů, kdy doslova a do písmene platí, že každý je něčím zvláštní a každý jedinečný…

Iguazu (Brazílie, Argentina)

Vodopády Iguazu leží na stejnojmenné řece na hranicích Brazílie s Argentinou a jsou všeobecně považovány jednak za nejkrásnější vodopád světa, ale i zároveň nejrozsáhlejší – rozkládají se téměř na třech kilometrech šíře a mají okolo 275 jednotlivých částí. Pokud je chcete poznat se vším všudy, neváhejte je navštívit jak z brazilské strany, kde jsou k vidění mnohem více panoramaticky a nabízejí fotografické vyžití i pro ty nejnáročnější »zuřivé reportéry«, tak z té argentinské, kde je máte jako na dlani a užijete si i většího množství turistických stezek. Jak ale záhy shledáte, každý vodopád s sebou nese něco originálního, takže titul »nejkrásnější vodopád« může s přehledem patřit i jinému kandidátu. Ostatně, je to jako ve všem – hodnocení krásy je věcí ryze individuální…

Bavlněný hrad Pamukkale (Turecko)

Osmým divem světa lze označit bílé kaskády s vodopády v Pamukkale. Jsou totiž jedním z nejpůsobivějších útvarů, jaké příroda vytvořila. Nad údolím řeky Menderes se rozprostírají travertinové terasy, které jako obrovské lastury zachycují hektolitry vody z termálních pramenů. Pamukkale znamená Bavlněný hrad, což je výstižné. Jedná se o oblast tektonického zlomu, kde na povrch vytékají minerální prameny bohaté na vápník. Z vody stékající po skále vznikají usazeniny – travertin. Tímto způsobem v průběhu mnoha tisíc let vyrostly působivé terasy, kaskády a jezírka. A přibývají doposud, pramen je stále aktivní. Rozloha bílého »hradu« je 2700 metrů na šířku a 160 metrů na výšku. Areál se nachází v jihozápadní části země nedaleko města Denizli.

Niagarské vodopády (Kanada, USA)

Když si pečlivě pročtete dnešní zeměpisné putování po »padající vodě«, jistě nám dáte za pravdu, že Niagarské vodopády nejsou ani zdaleka těmi nejkrásnějšími na světě. Zato však zůstávají nejznámějšími, nejnavštěvovanějšími a nejfotografovanějšími. Ve skutečnosti jde o souhrnné označení pro celkem tři sousedící vodopády na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Největší z nich Podkova dosahuje výšky 52 metrů a z převážné většiny je součástí kanadské provincie Ontario. Zbylé dva – Americký vodopád a Nevěstin závoj – leží celé na území amerického státu New York. Není bez zajímavosti, že nikdo neví, jak název Niagara vznikl a co vlastně znamená. Jisté je jen to, že má indiánský původ…

Bigar (Rumunsko)

Tušili jste, že v jihozápadním Rumunsku najdete takhle atraktivní vodopád? Bigar nebo také zázrak kaňonu Minis, jak se mu rovněž říká, je součástí přírodních krás národního parku Cheile Nerei-Beusnita. Proč je tak jedinečný? Souvisí to se způsobem toku vody a padání jejích tenkých pramínků ze zhruba osmimetrové výšky, a pak je to dané také tím, že leží přesně na 45. severní rovnoběžce, v polovině cesty mezi rovníkem a severním pólem. Při pohledu na něj máte pocit, že jste se ocitli v jiném světě. Skalní útes nad říčkou Minis, po němž unikátní vodopád stéká, je totiž po celý rok pokrytý zeleným mechem. A očaruje vás nejen Bigar, ale i jeho okolí – romantická zákoutí, jeskyně. Je to zkrátka svět fantazie.

Viktoriiny vodopády (Zambie, Zimbabwe)

Viktoriiny vodopády patří mezi nejen nejznámější, ale i největší na modré planetě (šířka 1800 metrů, hloubka 140 m). Najdete je v jižní Africe na řece Zambezi na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe a jsou zapsány do seznamu Světového dědictví. Nazvány jsou podle královny Viktorie a objevil je skotský cestovatel David Livingstone. Z českého hlediska je zajímavé, že vodopády v roce 1875 prozkoumal Emil Holub, který je autorem jejich první mapy, jež vyšla v cestopise Sedm let v jižní Africe. Holub je rovněž autorem první samostatné publikace o Viktoriiných vodopádech – útlého šestnáctistránkového sešitku The Victoria Falls – a few pages from a diary of Emil Holub, který v roce 1879 vyšel v jihoafrickém městě Grahamastown. Pozor ovšem, místní obyvatelstvo se vám může na »nějakou královnu Viktorii« leda tak »vykvajznout«. Vodopád tvrdošíjně nazývá Mosi-oa-Tunya, což lze přeložit jako »voda, která hřmí«.

Cascada de Colores (Španělsko)

Na to, jak je kanárský ostrůvek La Palma miniaturní, má mnoho zvláštností a zajímavostí. Jedním z opravdu kouzelných a unikátních míst, která nikde na světě nenajdete, je sopečná Caldera de Taburiente, jedna z největších na světě. Její součástí je vodopád Cascada de Colores, jenž hraje všemi barvami a potvrzuje oprávněnost svého pojmenování. Ale platí u něj známá pravda, že krása není zadarmo. V tomto případě nejde o peníze, ale o místy dosti strastiplnou cestu, kterou je k němu nutno podstoupit, hrozí zde i riziko padajících kamenů. Je tedy žádoucí se na túru pořádně připravit. A také si sehnat potřebné informace i podrobnou mapu celé oblasti, obojí je možné získat u hlavního vchodu do kaldery, je přístupný přes LP-3 silnici (Santa Cruz – El Paso).

Ohnivý vodopád (USA)

Vždy jen několik dnů v měsíci únoru je možné na vlastní oči spatřit v horách Sierry Nevady v Yosemitském národním parku v Kalifornii překrásný sezónní přírodní úkaz – ohnivý vodopád. Za příznivých podmínek počasí (jde o kombinaci dostatečného množství vody a sklonu slunečních paprsků) ozáří kolem půl šesté večer zapadající slunce dvouproudý vodopád Horsetail Falls (Koňský ohon), který z 610 metrů vysokých skalních útesů padá do údolí pod východní svah nejvyššího žulového monolitu světa – hory El Capitan. Vzniká tak úžasný optický klam. Když se na vodopád zadíváte, máte dojem, že ze skalních útesů padá žhavá sopečná láva. Kouzlo a krásu tzv. »ohňopádu«, k němuž vede stezka Twin Bridges, veřejnosti před několika lety odhalil až fotograf Galen Rowell.

Marcela Špičková

FOTO – pixabay, Curly Tales, puzzlefactory, wikimedia a YouTube

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy