Seznam profesí, které by mohly odcházet do důchodu dřív, ministerstva zatím tají

Jednou z řady chyb, které se udělaly v devadesátých letech minulého století, bylo zrušení důchodových kategorií. Navzdory slibům, že stát lidem pracujícím v těžkých profesích umožní odchod do předčasného důchodu bez ztráty peněz jiným systémem, se tak dosud nestalo. K nápravě by snad už brzy mohlo dojít. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce mít již tento týden hotový seznam profesí, které by mohly odcházet dřív do důchodu bez krácení pobírané částky.

Na seznamu spolupracují ministerstva práce a zdravotnictví. Resorty se zatím dohodly na podobě úpravy v zákoně s reformními změnami penzí. Ukotvit chtějí »zásadní zdravotní rizika« při práci. Podle Jurečky by dřív do penze měli mít možnost chodit všichni pracovníci v takzvané čtvrté kategorii prací a část lidí ze třetí kategorie.

»Finální výčet tento týden odladíme s ministerstvem zdravotnictví,« řekl novinářům. Už dřív řekl, že by návrh měl být hotový na přelomu února a března. »Počítám s tím, že do konce února budeme mít tuto část opravdu uzavřenou tak, abychom odesílali návrh důchodové reformy do vlády… My jsme se s ministerstvem zdravotnictví v minulých dvou třech týdnech dohodli, jakým způsobem zakotvit náročné profese do celé důchodové reformy s tím, že tam zakotvíme ta zásadní zdravotní rizika,« vysvětlil ministr. Dodal, že pokud by v budoucnu studie ukázaly na nové rizikové faktory a nutnost doplnění dalších profesí, mohla by to vláda udělat ve svém nařízení.

»Velkou chybou bylo na počátku devadesátých let minulého století zrušení důchodových kategorií. Přitom u ozbrojených složek, části integrovaného záchranného systému a u hlubinných horníků jisté výhody jsou. Vycházel bych osobně z tradic, poznatků odborné lékařské komunity a zahraničních zkušeností. Tento problém již ministerstva řeší přes dvacet let. Vždy už je to připraveno, přijdou nové volby a zase nic. Představa, že zaměstnanec po maximální expozici najde a změní zaměstnání, čímž předejde svému zdravotnímu poškození, je mimo mísu. Vícenáklady musí uhradit zaměstnavatelé, kteří mají z pracovníků, jimž práce poškozuje zdraví, prospěch. Ne stát na úkor nás všech!« vysvětlil svůj pohled na problematiku v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz expert KSČM na sociální problematiku, emeritní člen důchodových komisí a dlouholetý poslanec Miroslav Opálka.

Odboráři chtějí širší seznam, zaměstnavatelé užší

Kterých profesí konkrétně se bude možnost dřívějšího odchodu do důchodu bez jeho krácení týkat, zatím není známé. Ministerstvo práce už dřív uvedlo, že se při stanovení nároku na dřívější důchod vychází z nynějších čtyř kategorií prací a rizikových faktorů. Mezi ty patří hluk, prach, chlad, teplo, chemikálie a biologické látky, tlak vzduchu, záření, fyzická, psychická či zraková zátěž, vibrace a pracovní poloha. Kvůli překračování limitů jsou ve třetí a čtvrté kategorii potřeba ochranné pomůcky, ve čtvrté kategorii je i při jejich používání vysoké riziko ohrožení zdraví. Do čtvrté kategorie spadá zhruba 18 000 lidí, do třetí asi 450 000. Podle Jurečky se dřívější penze budou týkat celé čtvrté kategorie a části třetí kategorie. Mezi zásadními riziky zmínil fyzickou zátěž, chlad či vysoké teploty. Jak velký by mohl počet pracovníků s dřívější penzí být, ministr nechtěl upřesnit. Řekl, že výsledky pak představí.

Odboráři prosazují, aby se možnost dřívější penze týkala všech lidí i ze třetí kategorie. Zaměstnavatelé usilují o užší vymezení. Poukazují mimo jiné na případný velký výpadek pracovních sil, které už teď chybí.

Úprava přichází podle opozice pozdě

Opozice kritizuje pomalou práci ministerstva. O úpravě se podle ní mělo jednat už při projednávání návrhů zpřísňujících podmínky pro odchod do předčasné penze. Zástupci sněmovní opozice se v tomto duchu vyjádřili ve vysílání České televize. »Domnívám se, že předčasné důchody měly jít ruku v ruce právě s náročnými profesemi. A s tím, aby bylo úplně jasné, kdo, kdy a za jakých podmínek do důchodu může odejít,« uvedl místopředseda poslaneckého klubu ANO Aleš Juchelka.

»Už tady měly být dávno – v minulém návrhu, který vlastně čtyřnásobně penalizoval za odchod do předčasného důchodu,« dodala místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránková (SPD).

Vybrané profese by do důchodu mohly chodit dřív po odpracování určitého počtu směn v rizikových a náročných podmínkách. Zaměstnavatelé by na tyto pracovníky platili vyšší odvody. Sazba pojistného by činila pět procent navíc. Dřívější penze by se nekrátila. Tato pravidla platí už pro záchranáře a podnikové hasiče. Až o sedm let dřív mohou chodit do penze horníci.

Jurečka chce, aby nová pravidla platila od příštího roku.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy