Slavia ovládla vršovické derby, »Klokani« se ale zlobili na rozhodčího

Jestli si fanoušci Viktorie Plzeň slibovali, že jejich nejblizší pronásledovatel v boji o první příčku FORTUNA:LIGY ztratí, byli dnes v podvečer vyvedeni z omylu. Pražská Slavia sice ve vršovickém derby inkasovala již ve druhé minutě, ale ve zbytku zápasu již do černého střílela výhradně ona. A stejně jako před týdnem Spartě dala i dalšímu rivalovi z hlavního města čtyři góly. Po výhře 4:1 v Ďolíčku si upevnila druhou příčku v tabulce, když na lídra ze západu Čech ztrácí čtyři body. Viktoria však má jeden zápas k dobru.

»Vnímáme, že Plzeň vyhrává zápasy, ale my koukáme na sebe. Po nedávných třech prohrách jsme museli zabrat. Do zimy potřebujeme zvládnout zbylé zápasy, během pauzy se doléčit a dát dohromady tak, abychom na jaře vytvořili tlak na Plzeň,« řekl na tiskové konferenci trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

»Klokany« ve šlágru 14. kola poslal na začátku druhé minuty do vedení Roman Květ, ale vzápětí srovnal Peter Olayinka a ještě do pauzy otočil stav z penalty Václav Jurečka. V 76. minutě zvýšil střídající Ondřej Lingr a poté se podruhé prosadil Olayinka. Slavia tak v nejvyšší soutěži porazila Bohemians počtvrté z posledních pěti zápasů.

»Klokani« přitom vstoupili do utkání ideálně. Slávisté na začátku druhé minuty odvrátili míč jen těsně za vápno a Květ z voleje přesnou střelou k tyči překonal gólmana Koláře. Domácí záložník skóroval už poosmé v ligovém ročníku.

Slávistům trvala odpověď jen přes minutu. Masopustův centr na zadní tyč vrátil před branku David Jurásek a Olayinka zblízka tečoval míč mimo dosah Bačkovského. Nigerijský křídelník si připsal 30. gól v české lize. Olayinka mohl v osmé minutě otočit stav, ale sám před Bačkovským neuspěl. Agilní Nigerijec pak v další nadějné pozici hlavou těsně minul.

Videorozhodčí v akci

Ve 23. minutě po zákroku Hromady upadl ve vápně Prekop a videorozhodčí Berka po přezkoumání situace vyzval sudího Tomáše Klímu, aby se na souboj podíval ze záznamu. Hlavní arbitr i po kontrole u monitoru trval na svém a penaltu pro domácí nenařídil. »V reálu jsem nařídil přímý kop za přestupek útočícího hráče. Sice zahrál míč, ale zároveň podrážkou nebo patou zasáhl do špičky bránícího hráče. Videorozhodčí byl toho názoru, že útočící hráč napřed zahrál míč a mělo se jednat o pokutový kop. Po zhlédnutí záběrů jsem nenabyl dojmu, že bych měl verdikt změnit,« uvedl Klíma pro O2 TV.

O chvíli později se Bohemians zlobili na Klímu ještě víc. Po následné akci upadl v šestnáctce po souboji se stopery Křapkou a Krchem hostující Jurečka a hlavní arbitr bez váhání nařídil pokutový kop. Videorozhodčí Berka se zřejmě domníval, že šlo o chybu, znovu vybídl Klímu k přezkoumání situace u monitoru, ale sudí znovu svůj původní verdikt potvrdil. Jurečka se z penalty nemýlil a navázal na branku z minulého kola v derby.

»Viděl jsem, jak bránící hráč, myslím číslo 34 (Křapka), zezadu při snaze odkopnout míč nezasáhne balon a podrazí útočníka. Videorozhodčí byl názoru, že se nejedná o výrazný kontakt. Zavolal mě, abych si to prohlédl. Opět jsem nenabyl dojmu, že bych měl verdikt změnit,« řekl Klíma.

»Musíte se zeptat rozhodčích. Já kontakt cítil, za mě penalta byla,« uvedl Jurečka. »Soupeř se dostal mezi nás. Vnímám to tak, že jsem do něj lehce vrazil ramenem. Rozhodčí říkal, že podle videa jsem ho podrazil. Toho si nejsem vědom,« řekl Křapka.

Koncert v závěru

V závěru nastavení první půle trefil Dostál střelou nejspíš mířící do branky Ousoua, Klíma ale pokutový kop nenařídil, neboť měl slávistický stoper ruku u těla. Bohemians nesli verdikty rozhodčího velmi nelibě a po poločasovém hvizdu dostal jejich kouč Veselý za protesty žlutou kartu.

Po změně stran »Klokani« vstoupili náporem, do gólových šancí je ale favorit nepouštěl. Po prostřídání slávisté otupili domácí tlak a v 76. minutě si pojistili náskok. Po přečíslení se prosadil střídající Lingr, byť si Bačkovský na střelu sáhl. Asistenci si připsal Olayinka, který za chvíli svůj povedený výkon korunoval svým druhým gólem v utkání, když zakončil kombinaci do odkryté branky.

»Červenobílým« pak další Lingrovu trefu sebral těsný ofsajd a střídající Sor mířil vedle. Na druhé straně zasáhl proti Kovaříkově pokusu z přímého kopu Kolář. Slávisté zůstali jediný gól od zopakování loňské výhry v Ďolíčku 5:1. Hosté potvrdili, že mají nejlepší ofenzivu soutěže, v ligové sezoně dali už 44 branek. Slávisté se zároveň ideálně naladili na čtvrteční závěrečný duel skupiny Konferenční ligy se Sivassporem.

»Viděli jsme velmi divoké utkání. Skvěle jsme do utkání vstoupili, bohužel radost nám vydržela jen pár vteřin. I tak mělo utkání skvělé tempo, oba týmy hrály na vítězství. Pak do toho necitlivě vstoupil VAR (videorozhodčí). Opakuje se to, trvá to strašně dlouho, úplně tím znehodnotili zápas. Nechci v tom hledat chybu, hledám ji u nás, že jsme neměli dostat gól na 1:1. Ale za mě je z toho ohromná pachuť. Jestli byla jednu penalta na jedné straně, měla být i na druhé. Viděl jsem teď, že tam pro nás možná měly být dokonce dvě penalty. Střela letěla na bránu, jasná ruka. Nebyl to určitě zápas na 1:4. Viděl jsem záběry a čtvrtý gól byl z ofsajdu. Prohráli jsme si to sami, ale nebudu kolem toho chodit jako kolem horké kaše. Za mě dvě neregulérní branky, minimálně jedna nebo spíše dvě penalty pro nás. Slavia je kvalitní tým, ale myslím, že takovouhle pomoc nepotřebuje,« zlobil se po utkání Jaroslav Veselý, kouč Bohemians.

Teplice zvládly obrat

Fotbalisté Teplic doma porazili Olomouc po obratu 2:1 a v nejvyšší soutěži přerušili sérii tří porážek. Ve 14. minutě zařídil hostům vedení Antonín Růsek, o osm minut později srovnal Filip Žák a po změně stran vstřelil vítězný gól Senegalec Abdallah Gning. Sigma nebodovala po pěti kolech a klesla na sedmé místo. Tepličtí porazili Hanáky poprvé od roku 2014 a po 13 zápasech, v tabulce jsou třináctí.

»Je to pro nás vztyčený prst. V předchozích utkáních jsme to byli naopak my, kdo pracoval většinou víc než soupeř. Teplice byly klidnější na míči, lépe kombinovaly. My jsme měli špatný výběr místa, špatnou a kostrbatou přechodovou fázi. Po změně stran jsme ale měli tři stoprocentní šance,« uvedl na tiskové konferenci olomoucký trenér Václav Jílek. Jeho protějšek Jiří Jarošík měl radost, že černá série skončila. »Prohráli jsme sice tři zápasy, ale ne že by nám to v nich nešlo. Potřebovali jsme to ale uhrát i výsledkově. Kluci ukázali srdce, Soupeři jsme nabídli gól zadarmo. To nás přibrzdilo, ale důležité bylo, že jsme rychle vyrovnali,« řekl domácí kouč.

V dalším dnešním duelu Brno zvítězilo nad Libercem 3:0 a doma vyhrálo po čtyřech zápasech. Branky padly až ve druhém poločase, kdy za nováčka skórovali Jakub Šural, Michal Ševčík a Jakub Řezníček, který se desátou brankou v sezoně osamostatnil v čele tabulky střelců nejvyšší soutěže. Zbrojovka v lize porazila Slovan po čtyřech utkáních a poskočila na pátou příčku, navíc má k dobru zápas v Plzni. Liberec venku nebodoval potřetí za sebou a v tabulce je osmý.

»Bylo to vítězství celého týmu, který si zápas poctivě odpracoval. Jsme na metě 20 bodů, kterou jsme si před sezonou přáli dosáhnout, a máme ještě tři zápasy na vylepšení,« řekl brněnský trenér Richard Dostálek. »Po prvním gólu jsme se sesypali, beru to na sebe, měl jsme střelce hlídat já,« doplnil liberecký záložník Matěj Valenta.

Poslední dnešní duel byl odložen. Sparta se na Letné proti Slovácku nepředstavila, jelikož tým z Uherského Hradiště musel ještě v pátek dohrávat své utkání Evropské konferenční ligy.

* * *

Bohemians Praha 1905 – Slavia Praha 1:4 (1:2)

Branky: 2. Květ – 3. a 79. Olayinka, 30. Jurečka z pen., 76. Lingr. Rozhodčí: Klíma – Kubr, Kříž – Berka (video). ŽK: Veselý (trenér, Bohemians). Diváci: 6088.

Bohemians: Bačkovský – Köstl, Křapka, Krch – Dostál (72. Hála), Jindřišek, Petrák (46. Kovařík), Prekop – Květ (85. Hůlka), Hronek (85. Novák) – Drchal (72. Mužík). Trenér: Veselý.

Slavia: Kolář – Masopust, Ousou, Kačaraba, D. Jurásek – Douděra (71. Sor), Hromada (85. Kričfaluši), Oscar (85. Tiéhi), Olayinka – Tecl (61. Lingr) – Jurečka (61. Usor). Trenér: Trpišovský.

FK Teplice – Sigma Olomouc 2:1 (1:1)

Branky: 22. Žák, 61. Gning – 14. Růsek. Rozhodčí: Všetečka – Hrabovský, Šimáček – Hocek (video). ŽK: Knapík – Chvátal, Vodháněl. Diváci: 2316.

Teplice: Grigar – Vondrášek, Knapík, Hybš – Hyčka, Kučera, Jukl, Kodad – Trubač (90.+1 Urbanec) – Žák (73. Mareček), Gning (90.+6 Fila). Trenér: Jarošík.

Olomouc: Trefil – Pokorný (46. Zifčák), Beneš, Vraštil – Chvátal, Breite (78. Košťál), Navrátil (65. Vodháněl), Zorvan (65. Spáčil), Zmrzlý – Chytil, Růsek. Trenér: Jílek.

Zbrojovka Brno – Slovan Liberec 3:0 (0:0)

Branky: 51. Šural, 59. Ševčík, 72. Řezníček. Rozhodčí: Starý – Vodrážka, Matoušek – Kocourek (video). ŽK: Souček, Ševčík – Kozák. Diváci: 4511.

Brno: Berkovec – Hrabina, Hlavica, Šural, Granečný – Texl (78. Pachlopník), Souček – Hladík (90. Matejov), Ševčík (85. Rogožan), Alli (85. Blecha) – Řezníček (90. Divíšek). Trenér: Dostálek.

Liberec: Vliegen – Gebre Selassie, Talovjerov, Plechatý – Mikula (76. Mészáros), Valenta (58. Frýdek), Červ, Višinský (67. Kozák), Preisler – Van Buren (76. Purzitidis), Rabušic (58. Rondič). Trenér: Kozel.