Home Domácí Slovensko jako poučení, anebo velká inspirace pro Česko? Rozdílné reakce tuzemských politiků

Slovensko jako poučení, anebo velká inspirace pro Česko? Rozdílné reakce tuzemských politiků

FOTO - Facebook

Gratulace vítězi slovenských parlamentních voleb – Robertu Ficovi a straně SMER-SD – zaznívají napříč celou českou politickou scénou. Vládne přání pokračovat v nadstandardních vztazích mezi dvěma zeměmi, které až do roku 1992 tvořily společný stát, ovšem zatímco pro tuzemskou vládní garnituru znamenají zveřejněné výsledky šok, opozice, včetně té neparlamentní, se raduje a vidí ve volbě slovenských občanů příklad do budoucna i pro naše voliče.

Již v týdnu varoval před vítězstvím Ficovy strany český prezident Petr Pavel, ale i někteří členové vlády Petra Fialy (ODS). Pavel dokonce prohlásil, že Ficovo vítězství by mohlo narušit vztahy mezi oběma zeměmi. »Sme suverénna krajina, ktorej občania majú právo rozhodnúť sa podľa seba, nie podľa predstáv pána prezidenta Petra Pavla alebo pána predsedu vlády Petra Fialy,« reagoval těsně před volbami Fico v exkluzivním rozhovoru pro iportaL24.cz.

Dnes hovoří český establishment smířlivěji. »Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí,« uvedl dnes český premiér Fiala. Podotkl, že Česko se Slovenskem spojují historické vazby a blízkost, ale i přátelské vztahy. Pavel se následně vyjádřil, že je potřeba udržet se Slovenskem nadstandardní vztahy a že výsledky voleb, které proběhly demokraticky, respektuje.

Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka Slovensku popřál, aby se podařilo sestavit vládu, jež »zachová prozápadní a prodemokratické směřování země«.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) věří, že i s budoucím slovenským kabinetem bude pokračovat nadstandardní spolupráce obou zemí.  »Politická jednání jsou na úplném začátku, ale pevně věřím, že i s budoucí slovenskou vládou budeme pokračovat v nadstandardní spolupráci mezi Českem a Slovenskem,« uvedl Bartoš. Pogratuloval také šéfovi Progresivního Slovenska (PS) Michalu Šimečkovi, jehož strana skončila s odstupem druhá. »Navzdory všem prokázal, že liberální politika má své místo na slunci i ve střední Evropě, a za to mu patří velké poděkování,« dodal předseda Pirátů.

Právě Progresivní Slovensko, které má k Pirátům nejblíže, kritizoval již v týdnu před volbami předseda nejsilnějšího českého opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. »Progresívne Slovensko pana Šimečky je stejné jako naši Piráti. Vítání migrantů, legalizace drog, vyšší daně, nižší důchody a poslušnost Bruselu. Tak to dopadlo v ČR a Slovensku stejný osud nepřeju,« napsal Babiš v pátek na síti X.

Dnes expremiér připojil gratulaci pro Fica. »Gratuluji Robertu Ficovi k vítězství ve volbách! Ke skvělému výsledku gratuluji i Peterovi Pellegrinimu a celému Slovensku přeji, aby mělo vládu, která doma bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů,« uvedl Babiš. Pellegriniho strana Hlas skončila třetí se ziskem přibližně 15 procent.

Podle poslance hnutí SPD Jiřího Kobzy odrážejí slovenské volby společenský vývoj ve střední Evropě. »Věřím, že vývoj půjde touto cestou. Že dojde k náhradě politiků, kteří se nestarají o své státy, za ty, co hlásí konzervativní hodnoty jako rodina, stát, práce. Vnímám posun k lepšímu,« řekl dnes pro iportaL24.cz Kobza. »Je úžasné, že navzdory veškerým intervencím ze zahraničí, ať už od našich koaličních politiků nebo z EU, se Slováci nedali zmanipulovat. Navzdory vyslání speciálních vlaků, které měly navozit další voliče PS z Čech na Slovensko, si tamní občané zvolili, jak chtěli. Předpokládám, že dojde k obratu slovenské zahraniční politiky, kde bude víc Slovenska a víc zájmů Slováků. Příští vláda bude sebevědomější a rozhodnější, zejména vůči EU, protože ta minulá byla velmi devótní,« dodal Kobza.

Rozdíl mezi průzkumy a realitou

Předsedové dalších vlasteneckých stran a hnutí se pozastavovali především nad tím, jaký byl rozdíl mezi průzkumy, které těsně před volbami favorizovaly stranu Progresivní Slovensko, a reálnými výsledky. »Samozřejmě jsem držela palce Robertu Ficovi, s kterým se osobně znám z doby před mnoha lety v sociální demokracii. Co je ale pro mě velkým a novým poznáním, že pod liberální vládou se lidé bojí mluvit. Rozdíl mezi polly a skutečností jasně ukázal, že lidé se báli říci, že volí SMER. Obávám se, že tenhle trend je i u nás,« uvedla pro iportaL24.cz předsedkyně ČSSD Jana Volfová. »Výzkumy již nemusejí být zfalšovány, stačí jen to, že se občané lidsky bojí. I proto jsem ráda, že na Slovensku vzniká sociálně demokratická vláda, která je předzvěstí nových lidských časů a postaví se progresivistickým názorům a myšlenkám, které odmítají běžný život a vytvářejí hloupost. Na Slovensko se vrátil rozum,« dodala Volfová.

»Nejdrtivější debakl znamenají volební výsledky pro agentury průzkumu veřejného mínění. Opět jsme se přesvědčili, že se jedná nikoliv o reálný obraz skutečných volebních preferencí, nýbrž o naprostou manipulaci, jejímž cílem není nic jiného, než ovlivnit výsledky ve prospěch vyvolených proevropských soudruhů,« komentoval výsledky voleb na Slovensku předseda strany PRO Jindřich Rajchl. »Celé slavné Progresívne Slovensko, které mělo dle posledních průzkumů porazit Fica, bylo nakonec rádo, že o fous udolalo Pellegriniho. Pokud zase budete číst titulky ‚průzkumy se mýlily, neodhadly náladu voličů na Slovensku‘, tak tomu ani na minutu nevěřte. Oni se nemýlili, oni jen prachsprostě lhali. A u nás je to naprosto stejně,« uvedl Rajchl a vyjádřil spokojenost s tím, že na Slovensku vyhrála strana, která má naprosto totožný náhled na mezinárodní politiku jako PRO. »Slováci dokázali, že se nenechají obelhat a připravili nám skvělou pozici pro to, abychom se k nim co nejdříve přidali, no a jasně se ukázalo, že volební průzkumy jsou vycucané z prstu, nemají s realitou nic společného a lidé jim snad konečně přestanou věřit. Je to jen jedna obrovská lež,« připojil Rajchl a pogratuloval nejen Ficovi, nýbrž i celému Slovensku s dodatkem: »Bratia, ukázali jste nám cestu!«

Podle šéfa spolku Nespokojení z. s. a bývalého premiéra Jiřího Paroubka se čím dál více ukazuje, že v postkomunistických zemích převládá snaha mainstreamových agentur průzkumy formovat. »Čerstvý příklad ze Slovenska je toho jasným důkazem,« uvedl Paroubek pro iportaL24.cz a dodal, že je to »vynikající výsledek pro Slovensko a velká inspirace pro nás Čechy«.

Místopředseda KSČM Milan Krajča pro iportaL24.cz v textové zprávě napsal, že Slováci očividně nevyslyšeli »nehorázné vzkazy českého prezidenta Pavla, který je z USA před volbami skandálně varoval, že volební úspěch někdejšího sociálně demokratického premiéra Fica, by narušil vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem«. »Aktuální vítěz slovenských voleb totiž mimo jiné deklaroval odmítnutí dalšího vyzbrojování Kyjeva a naopak vyzval k okamžitému zastavení bojů a jednání o příměří na Ukrajině. Přesto, že takovéto naprosto oprávněné a logické požadavky, které mimo jiné u nás prosazuje i KSČM, jsou podle české hlavy státu pouhá ‚ruská propaganda‘, mezi občany Slovenska získaly v sobotních volbách největší podporu,« dodal Krajča.

Poslanec SPD Kobza upozornil i na roli mainstreamových médií. »Přání bylo otcem myšlenky a nyní mi to připomnělo americké volby, když poprvé vyhrál Donald Trump. Naše média naznačovala, že to má špatné a nemá žádnou šanci. Byla to součást intervence, aby si Slováci, ale i Češi mysleli, jak je ten Fico beznadějný případ,« řekl Kobza.

Rakušan a Pekarová mluvili o ponaučení a varování

Největší rozladění z vládního tábora dával dnes najevo šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Výsledek slovenských voleb dokonce označil za »varování i poučení« pro Česko. »Obavy lidí, kteří žijí často na periferii zájmu, nemusejí mít reálný základ, ale nejsou proto méně skutečné. Pokud chceme udržet v Česku liberální demokracii, musíme vysvětlovat její výhody i těm, kdo z nich v současné době neprofitují, nebo jen málo. Lidem ve vyloučených lokalitách, lidem chudším, zklamaným. A vytvářet společnost odolnou proti strachu,« uvedl Rakušan.

O ponaučení ze slovenských voleb hovořila také předsedkyně TOP 09 a šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. »Je velmi důležité vidět, že je ta rozdrobenost politické scény zejména na demokratické části spektra překážkou lepších volebních zisků a možností vládnout pro ty, kteří mají prozápadní směřování zcela jasné,« uvedla.

Naopak spokojenost s výsledkem voleb dnes v dopise adresovaném Ficovi vyjádřil exprezident Václav Klaus. »Ukázalo se, že volič uvěřil věrohodnému politikovi, kterému jde o jeho zemi a ne o uspokojení mocné mediálně podporované komunity, která usiluje o něco úplně jiného,« napsal Klaus, který společně s dalším bývalým českým prezidentem Milošem Zemanem vyjádřil podporu Ficovi již před volbami. 

Pozitivně se na sociální síti vyjádřil i šéf české Sociální demokracie Michal Šmarda. »Na prvních třech místech se umístily strany, které můžeme označit za levicové. Robert Fico se postupně posunul do pozice národně konzervativní levice. Michala Šimečku a jeho Progresivní Slovensko lze označit za zástupce levice progresivně liberální. Hlas – sociální demokracie je se svým lídrem Peterem Pellegrinim nejblíže naší české SOCDEM,« napsal Šmarda a dodal: »Držím našim přátelům na Slovensku pěsti. Žijeme náš společný evropský příběh.«

Výsledky slovenských voleb dnes pro iportaL24.cz zhodnotil i šéf nejsilnějšího neparlamentního hnutí, soudě dle výsledků posledních tuzemských voleb do Poslanecké sněmovny, Robert Šlachta. »Rozhodnutí slovenských voličů je třeba respektovat, já ani Přísaha nechceme zasahovat do záležitostí jiného státu. Budu rád, když po těchto volbách vznikne na Slovensku stabilní vláda, která bude pokračovat v budování dobrých vztahů s Českou republikou,« dodal šéf hnutí Přísaha.

(pk)

6 KOMENTÁŘE

  1. Jediné šťastie bolo, že veľa ľudí volilo stranu Smer SD!!! Inak je s nami absolútne koniec. Takto máme aspoň iskierku nádeje. Ešte nie je všetkému koniec. Bastardi sa iba tak ľahko nepoddajú. Ide im o veľa poniektorým myslím aj o krk!!! Manipulovali voľby ako sa len dalo, ale našťastie im to nepomohlo. Strana PS ktorá bola mimo parlament a získa toľko hlasov? To ako fakt? Tu niečo poriadne smrdelo!!! Neuveriteľné aby podporovatelia buzerantov, nelegálnych imigrantov, fašistov a drogových závislákov boli takto rozkotení po celom Slovensku!!!

  2. 🇸🇰🤦‍♂️Nálepkování pokračuje:

    Slovenská herečka a diplomatka Magda Vášáryová: Směr volili fašisté a vysloveně spodina.

    Co k tomu dodat.

    Sledujte @neCT24 | 42TČen

  3. Nikde jsem ještě nečetl, že by představitelé Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel pogratulovali panu Ficovi k volebnímu vítězství. Asi to Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel nemůžou strávit.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here