Sparta hrála přes 70 minut v deseti, přesto »Votroky« převálcovala. Slavia i Plzeň slaví obrat

Fotbalisté pražské Sparty stráví reprezentační přestávku v čele prvoligové tabulky. V dnešním odpoledním utkání 11. kola nejvyšší soutěže vyhráli 3:1 v Hradci Králové, přestože hráli více než sedm desítek minut o deseti bez vyloučeného Victora Olatunjiho. Byl to již sedmnáctý duel v řadě, který Letenští na hřištích soupeřů neprohráli. V čele šestnáctičlenného pelotonu mají stále dvoubrankový náskok, ale mohl být i vyšší, kdyby Slavia nezvládla večerní duel v Liberci. Málem se to i stalo skutkem, když červenobílí u Nisy již po osmi minutách prohrávali 0:2. Slovan však výhru neudržel – obrat postupně zařídili Ivan Schranz a po změně stran Mick van Buren z penalty a v samém závěru vítězným gólem Christos Zafeiris.

Hradečtí do šlágru kola vstoupili aktivně, vypracovali si několik standardních situací, ale naložili s nimi prachbídně, a tak mohla udeřit Sparta, která měla v nohách čtvrteční těžký duel v Seville, ale ukázala, že fyzická kondice rozhodně není slabinou týmu. Ukázat se to mělo hlavně později po přísné červené kartě, ovšem nepředbíhejme…

Možná poprvé předvedla Sparta svoji kreativní sílu v 15. minutě, kdy novic v její sestavě Vitík ukázal na pravé straně obrovský důraz, vybojoval míč, který putoval po ose Karabec, Olatunji, Kuchta zpět k Adamu Karabcovi a mladý ofenzivní hráč Sparty se tváří v tvář gólmanu Bajzovi nemýlil.

Pražané si ale duel pod vyprodanými Lízátky udělali těžším, než by bylo záhodno. Smůla je navíc doprovázela ohledně zdravotního stavu. Poté, co před duelem přišla o zraněného Birmančeviče, musel záhy střídat další křídelník – Haraslín. A aby nebylo katastrof málo, v 19. minutě viděl Olatunji druhou žlutou kartu. S jednou jasnou v zádech šel do vzušného souboje se Ševčíkem, ovšem ten nevyskočil, jak by měl, a pak se skácel k zemi. Červená nebyla namístě, protože to byl mírný faul, byl-li vůbec nějaký, ale každopádně sudí Hocek o druhém napomenutí nigerijského útočníka měl jasno ihned. »Rozhodčí to neposoudil správně, ale i v oslabení jsme byli lepším týmem. Ukázalo se, že máme široký kádr,« řekl po zápase kouč Sparty Brian Priske.

Hradecké publikum po sporném Hockově výroku vycítilo šanci, jenže Sparta přeskupila řady, změnila rozestavení na čtyři obránce místo tří a kapitána Krejčího, který hrál vynikající zápas, vysunula do středu pole. Domácí k ničemu velkému nepouštěla a pak sama uštkla jako had – ve 34. minutě využil vynikající přihrávky Preciada znovu Karabec a bylo to 0:2.

Jestli fanoušci čekali tlak Východočechů po změně stran, byli zklamáni. Za první desetiminutovku vedla Sparta na držení míče v poměru 83 procent ku 17. Nevídaná bilance na tým hrající o deseti. Přesto se Hradec nadechl po standardní situaci, kdy v nepřehledné situaci Václav Pilař dotlačil poskakující míč za Vindahlova záda. Jinak byl ale dánský gólman velice jistý, a navíc Sparta si od 71. minuty výhru zkušeně hlídala. To už vedla 3:1, když Krejčí dal nádhernou přihrávku do běhu Janu Kuchtovi a ten vyřešil celou situaci mazáckým přelobováním gólmana Bajzy. »Takové góly přes vybíhající brankáře dávám rád. Jsem rád, že se mi to povedlo i za Spartu. Také si spoluhráči dělali fórky,« usmíval se Kuchta.

»Věřil jsem, že vyrovnáme. Stadion se po tom gólu chytil, mělo tam létat více centrů, mělo to být výraznější, ale všechno zhatil ten rychlý brejk,« litoval naopak po zápase domácí střelec Pilař. »Dostat dva góly v přesilovce, to by se nemělo stávat. A ten na 1:3, to byl vrchol nemohoucnosti,« zlobil se Václav Kotal, trenér Východočechů.

Domácí od té doby ztratili pevnou půdu pod nohama, naopak Kuchta ještě jednou po spolupráci s Krejčím mohl zatlouci hřebíček do hradecké rakve. Jenže v další akci z očí v oči Bajzovi udělal o kličku navíc a domácí obrana se stihla zformovat.

I tak mohou být sparťané spokojeni, zvláště když museli hrát tak dlouho v oslabení. Radost jim může kalit jen výhra druhé Slavie zvláště v momentě, kdy to v Liberci vypadalo na vicemistrovu ztrátu. Slovanu zajistili dvoubrankový náskok Luka Kulenovič s Dominikem Preislerem, ovšem pak se v pohledném a dramatickém duelu radovali již jen červenobílí. Vítězná akce, kdy střídající Matěj Jurásek přihrál Zafeirisovi, ten vlétl do liberecké obrany jako tank a zakončil, snesla ta nejpřísnější měřítka. »Sešívaní« ukázali, že i oni umějí dávat góly v závěrečných minutách, což byla v posledním roce výsada především konkurenční Sparty. Statistickou zajímavostí je rovněž to, že svěřenci kouče Jindřicha Trpišovského zahrávali – na počátku drhé půle – již sedmou penaltu v ligovém ročníku, což je nejvíce ze všech celků FORTUNA:LIGY. »Náš tým podal velmi dobrý výkon, ale byl tam jeden moment, který se stát neměl. Šlo o zbytečný zásah videorozhodčího před penaltou. Od té doby už se nehrál takový fotbal,« kritizoval trenér Slovanu Luboš Kozel. »Viděl jsme nastandardní ligový zápas, ve kterém jsme slavili obrat. Za stavu 2:2 mohly dát gól oba týmy, naštěstí jsme ho dali my,« radoval se kouč Slavie Trpišovký.

Podobný ďábelský obrat dnes slaví i třetí Plzeň. Tu dnes večer poslal do vedení Erik Jirka z penalty, jenže za Jablonec ještě v první půli dvěma slepenými góly odpověděli Matouš Krulich a Jan Chramosta. Nicméně domácí nesložili zbraně a poločasovou remízu zařídil Jhon Mosquera. Hned po změně stran otočil skóre ve prospěch domácích Matěj Vydra, kterému byl těsně předtím odvolán gól po zásahu videorozhodčího. »Obával jsem se, v jakém stavu bude mužstvo po Astaně,« zmínil kouč Viktorie Miroslav Koubek čtvrteční duel Evropské konferenční ligy v Kazachstánu (1:2). »S výsledkem jsem nakonec spokojený, jen nás sráželo neproměňování šancí. Pak se člověk obává až do konce utkání,« dodal plzeňský lodivod. »Byly tam dva rozhodující momenty. Inkasovali jsme krátce po gólu na 1:2. A pak je trestuhodné dostat gól v osmé vteřině druhého poločasu,« litoval Radoslav Látal, trenér Jablonce. Kaňkou zápasu je zranění brankáře Plzně Jindřicha Staňka ze 78. minuty. Ten v 73. minutě po kontaktu s hostujícím Drchalem zůstal ležet a po dlouhém ošetřování musel být naložen na nosítka a odvezen ze hřiště. »Jak mi mohlo v tu dobu být? Špatně. Snad to bude nakonec dobré,« komentoval Koubek.

* * *

FC Hradec Králové – Sparta Praha 1:3 (0:2)

Branky: 64. Pilař – 15. a 34. Karabec, 71. Kuchta. Rozhodčí: Hocek – Kříž, Machač – Starý (video). ŽK: Wiesner, Friis (asistent trenéra). ČK: 19. Olatunji (všichni Sparta). Diváci: 9300 (vyprodáno).

Hradec: Bajza – Klíma, Ševčík, Čihák, Horák – Kodeš (70. Kučera), Dancák (46. Hais) – Harazim (46. Rada), Ladislav Krejčí st. (83. Šašinka), Pilař – Vašulín. Trenér: Kotal.

Sparta: Vindahl – Vitík, Sörensen, Ladislav Krejčí ml. – Preciado (67. Wiesner), Sadílek (84. Laci), Kairinen, Zelený – Karabec (67. Pešek), Haraslín (15. Kuchta, 84. Sejk) – Olatunji. Trenér: Priske.

Viktoria Plzeň – FK Jablonec 3:2 (2:2)

Branky: 22. Jirka z pen., 38. Mosquera 46. Vydra – 30. Krulich, 34. Chramosta. Rozhodčí: Berka – Nádvorník, Leška – Kocourek (video). ŽK: Durosinmi, Mosquera, Šulc, Bakoš (asistent trenéra) – Hurtado, Kratochvíl, Látal (trenér). Diváci: 8505.

Plzeň: Staněk (78. Tvrdoň) – Dweh, Hranáč, Jemelka – Jirka, Traoré (64. Chorý), Kalvach, Mosquera (78. Cadu) – Šulc – Vydra (64. Bucha), Durosinmi (90.+6 Kopic). Trenér: Koubek.

Jablonec: Hanuš – Tekijaški, Martinec, Hurtado – Štěpánek, Houska (90.+3 Alégué), Kratochvíl, Polidar – Čanturišvili, Chramosta – Krulich (66. Drchal, 82. Jovovič). Trenér: Látal.

Slovan Liberec – Slavia Praha 2:3 (2:1)

Branky: 5. Kulenovič, 8. Preisler – 16. Schranz, 53. Van Buren z pen., 87. Zafeiris. Rozhodčí: Pechanec – Kubr, Matoušek – Zelinka (video). ŽK: Červ, Fukala, Okoh, Varfolomejev – Ogbu, Zafeiris, Provod, Schranz, Van Buren. Diváci: 5927.

Liberec: Bačkovský – Fukala (90. Okoh), Chaluš, Purzitidis – Ghali (73. Doumbia), Červ (73. Varfolomejev), Žambůrek (90. Rabušic), Preisler – Frýdek (61. Višinský), Tupta – Kulenovič. Trenér: Kozel.

Slavia: Mandous – Masopust, Ogbu, Holeš – Douděra (46. Tomič), Zafeiris, Oscar, Provod (79. Jurásek) – Wallem (46. Van Buren) – Schranz (84. Jurečka), Chytil (63. Tijani). Trenér: Trpišovský.