Sparta se v malém derby trápila, pomohla jí penalta. Gólů je ve 14. kole jako šafránu

Fotbalisté pražské Sparty si podruhé během čtyř dnů poradili v malém derby s Bohemians 1905. Poté, co »Klokany« ve středu v Ďolíčku vyřadili z osmifinále domácího poháru (1:2), si poradili dnes i doma, a to v rámci 14. ligového kola. Na svém trávníku drží úchvatnou bilanci – sedm zápasů, sedm výher, skóre 23:4. Minimálně na 24 hodin se navíc Letenští vrátili do čela tabulky, ovšem zítra je může znovu sesadit konkurenční Slavia, která doma ve šlágru celého víkendu hostí plzeňskou Viktorii.

Zatímco v předchozích duelech v epet ARENĚ ale Sparta rozdávala od prvních minut radost a soupeře vesměs válcovala gejzírem ofenzivních nápadů, tentokrát se rozjížděla pomalu jako dieselový motor. Hosté vysoko presovali, a to jim chyběla hned devítka hráčů. Zato domácím se uzdravily opory v čele s Haraslínem, Preciadem a Vitíkem. Poslední jmenovaný dokonce nastoupil v základní sestavě, ale jinak to ze strany svěřenců trenéra Briana Priskeho nebyla žádná ofenzivní jízda.

V největší šanci první půle selhal Veljko Birmančevič tváří v tvář brankáři Reichlovi, ale po změně stran měl být právě srbský křídelník hrdinou utkání. Hosté sice hráli dobře, ovšem nepřipravovali si prakticky žádné příležitosti před gólmanem Vindahlem. A po změně stran je favorit zatlačil. Výsledkem bylo několik dobrých střeleckých pozic, nicméně finální vysvobození přinesla obhájci titulu až 68. minuta a v ní penalta po zbytečném faulu Hybše loktem na Jana Kuchtu. »Za mě jasný faul. Nevím, kdo do mě vrazil. Chytil jsem se za temeno, protože mi u toho škubla hlava,« řekl Kuchta, zatímco hosté o penaltě pochybovali.

Protože Spartě chyběli na placu tradiční exekutoři Krejčí nebo Haraslín, vzal si míč na puntík Birmančevič a přesně do Reichlova protipohybu otevřel skóre.

»Po poločase to byla zasloužená remíza. Byl to těžký soupeř, který byl výborně připravený, naštěstí po přestávce jsme zvýšili kvalitu, ukázali dobrou mentalitu a zaslouženě vyhráli,« liboval si kouč Sparty Brian Priske. »Odehráli jsme tu slušné utkání. Ale první gól byl rozhodující. Pak už jsme neměli patrony, abychom s tím něco udělali,« uznal kouč Bohemians Jaroslav Veselý.

Domácích bylo najednou po vedoucí brance jakoby více na trávníku, do hry se dostal i nejlepší ligový střelec Haraslín, ale to už byl stav 2:0. Jinak nepříliš dobře hrající střídající Olatunji hlavou vybojoval míč, přihrál Ševčíkovi, ten naše znovu Birmančeviče a další hráč ze střídačky Lukáš Sadílek pečetil výhru Sparty. Gólově ani herně ale tentokrát neservírovala tak chutný pokrm jako v předešlých případech této sezony.

Ani v dalších dnešních duelech 14. kola góly nepadaly jak na běžícím páse. V Uherském Hradišti dokonce diváci neviděli žádný a s remízou 0:0 může být více spokojen hostující Hradec Králové. »Bod je pro nás skvělý, protože soupeř má jiné ambice a chce hrát nahoře,« řekl Václav Kotal, trenér »Votroků«.

Nejvíce smutku je po dnešním odpoledne v Pardubicích, které doma prohrály s posledním Zlínem 0:1. Šlo o první venkovní výhru Trinity v ročníku a rozhodl o ní svojí debutovou brankou ve FORTUNA:LIZE v nastavení první půle Alexandr Bužek. »Dát ligový gól byl vždycky můj sen. Jsou to nepopsatelné pocity, jsem moč šťastný,« uvedl Bužek.

Je paradoxní, jak moc »Ševcům« pomohlo odvolání kouče Pavla Vrby. Nový kouč Bronislav Červenka je přesně tím novým koštětem, jež dobře mete. Ve třech soutěžních duelech pod jeho vedením Zlín ani jednou neprohrál, navíc ani jednou neinkasoval. »Jsme za výhru moc rádi a věřím, že budeme dál úspěšně pracovat a pokračovat v tom, co jsme začali,« konstatoval spokojený Červenka.

Jedinou trefu do černého viděli diváci i na teplických Stínadlech, kde Mladá Boleslav nepotvrdila vynikající formu z posledních týdnů a odjíždí domů s prázdnou. Duel rozhodl v 89. minutě obránce Jan Knapík, navíc ještě předtím odvolal videorozdodčí pro ofsajd gól Hronka. Duel vstoupí do historie i tím, že ho poznamenala padesátiminutová pauza kvůli výpadku proudu ve druhém poločase. »Po výpadku se musela světla kompletně vypnout a nechat vystydnout. Poté se přešlo z automatického provozu do ručního. Chyba se stala na straně dodavatele, přímo na stadionu problém nevznikl,« konstatoval mluvčí domácích Martin Kovařík.

»Rekordem« dnešních odpoledních utkání jsou tak dvě branky na jablonecké Střelnici, i když ani tam to pochopitelně žádná střelnice s malým »s« nebyla. A to oba týmy diváky navnadili dvěma trefami do černého již za osmnáct minut. Další vlnící se síť již však publikum pohříchu nevidělo. »Bod bereme, hráli jsme s týmem, který se ne náhodou pohybuje nahoře v tabulce,« uznal kouč domácích Radoslav Látal»Jsem trochu zklamaný. Ne z výkonu, ale z výsledku,« kontroval naopak Látalův protějšek Václav Jílek.

* * *

Sparta Praha – Bohemians Praha 1905 2:0 (0:0)

Branky: 68. Birmančevič z pen., 81. Sadílek. Rozhodčí: Radina – Nádvorník, Machač – Adámková (video). ŽK: Birmančevič, Wiesner, Sörensen – Prekop, Shejbal, Köstl. Diváci: 17 411.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Sörensen – Wiesner, Kairinen, Laci (73. Sadílek), Zelený (60. Pešek) – Karabec (60. Ševčík), Birmančevič (82. Haraslín) – Kuchta (72. Olatunji). Trenér: Priske.

Bohemians: Reichl – Hybš, Vondra (36. Křapka), Hůlka – Köstl, Hrubý, Smrž (90.+3 Jindřišek), Dostál (75. Shejbal) – Beran (75. Puškáč), Hála – Prekop (90.+3 Mužík). Trenér: Veselý.

FK Teplice – FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)

Branka: 89. Knapík. Rozhodčí: Berka – Hrabovský, Slavíček – Petřík (video). ŽK: Jukl – Suchomel, Matějovský, Kadlec. Diváci: 3387.

Teplice: Grigar – Knapík, Chaloupek, Mičevič – Radosta, L. Mareček, Jukl, Beránek (33. Hronek) – Trubač, Bílek (64. Hora) – Vachoušek (88. Cykalo). Trenér: Frťala.

M. Boleslav: Trmal – Kadlec, Suchý, Karafiát, Suchomel (54. Fulnek) – Sakala, Matějovský (54. Pulkrab) – Jawo (54. Kušej), D. Mareček, Solomon (88. Poulolo) – Hilál. Trenér: Kulič.

FK Jablonec – Sigma Olomouc 1:1 (1:1)

Branky: 5. Štěpánek – 18. Juliš. Rozhodčí: Kotala – Bureš, Žurovec – Kocourek (video). ŽK: Kratochvíl, Hurtado – Chvátal, Vodháněl. Diváci: 2387.

Jablonec: Hanuš – Štěpánek, Tekijaški, Hurtado, Polidar (46. Krulich) – Čanturišvili, Kratochvíl, Martinec, Houska (69. F. Souček), Alégué (82. Pleštil) – Chramosta (69. Jovovič). Trenér: Látal.

Olomouc: Digaňa – Chvátal, Pokorný, Vraštil, Zmrzlý – Breite, Ventúra – Vodháněl (78. Fortelný), Zorvan, Navrátil (78. Sláma) – Juliš (86. Zifčák). Trenér: Jílek.

1. FC Slovácko – FC Hradec Králové 0:0

Rozhodčí: Zaoral – Dobrovolný, Dohnálek – T. Klíma (video). ŽK: Čihák, Bajza, Vašulín (všichni Hradec). Diváci: 4093.

Slovácko: Fryšták – Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška (86. Mihálik) – Havlík, Daníček – Petržela (68. Juroška), Trávník (68. Doski), Holzer (46. Kim Sung-pin) – Cicilia. Trenér: Svědík.

Hradec: Bajza – J. Klíma, Čihák, Čech, Horák – Kodeš, Kučera – Juliš (83. Harazim), Pilař (90. Šašinka), Čmelík (90. Pudhorocký) – Hais (64. Vašulín). Trenér: Kotal.

FK Pardubice – FC Zlín 0:1 (0:1)

Branka: 45.+2 Bužek. Rozhodčí: Vokoun – Mokrusch, Volf – Machálek (video). ŽK: Kukučka, Solil – Slončík, Cedidla, Didiba, Dostál, Černín. Diváci: 2816.

Pardubice: Budinský – Icha, Kukučka, Ortiz, Tischler (86. Černý) – Vacek – Daněk, Hlavatý (67. Mukwelle), Darmovzal (46. Solil), Míšek (46. Helešic) – Zlatohlávek (73. Krobot). Trenér: Kováč.

Zlín: Dostál – Cedidla, Černín, Didiba, Čelůstka – González (52. Tkáč), Bužek – Fantiš (87. Pidro), Slončík (74. Simerský), Bartošák (74. Reiter) – Vukadinovič (87. Žák). Trenér: Červenka.