Home Domácí Tripartita se shodla, ale neznamená to automatickou změnu »ozdravného« balíčku

Tripartita se shodla, ale neznamená to automatickou změnu »ozdravného« balíčku

FOTO - Twitter Úřad vlády ČR

Odboráři a zaměstnavatelé připraví společný návrh změn vládního konsolidačního balíčku. Předloží ho pak premiérovi a koalici. Dohodli se na tom dnes zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů na jednání tripartity.

Informaci o přípravě společného návrhu zveřejnil na Twitteru předák nejsilnějšího odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Co by měl společný návrh obsahovat, neupřesnil. Předložit by se měl v létě při projednávání zákonů ve Sněmovně. Podle mluvčího vlády Václava Smolky příprava návrhu neznamená, že koalice navrhované úpravy automaticky přijme.

Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po tripartitním zasedání zopakoval, že koalice žádné zásadní změny ve svém ozdravném balíčku nechystá a nátlaku neustoupí, opraví ale případné chyby. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly zůstávají odboráři zatím ve stávkové pohotovosti.

Odbory i zaměstnavatelé mají k vládním úsporným plánům výhrady. Dolní komora by s projednáváním balíčku měla začít v úterý. Politici vládní koalice opakovaně uvedli, že kabinet zásadnější úpravy svého balíčku nechystá. Připustili drobnější změny při projednávaní ve Sněmovně při takzvaném druhém čtení zákona. Prezident Petr Pavel dříve zmínil, že by balíček mohl kvůli výhradám případně vetovat. Podle předsedy vlády by to ničemu nepomohlo, koalice je připravena svůj plán prosadit. »Ozdravení rozpočtů a snížení zadlužení je nutné,« zdůraznil Fiala.

Podle Ďurča bylo jednání věcné a zástupci vlády argumentům odborářů a zaměstnavatelů naslouchali. »Podle dohody s předsedou vlády Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou by měl být připraven společný pozměňovací návrh a v létě předložen do Sněmovny. Nyní na něm začneme pracovat se zaměstnavateli,« uvedl Ďurčo.

Odboráři i zaměstnavatelé kritizují rušení daňových úlev u zaměstnaneckých benefitů. Zaměstnavatele zajímá podoba škrtů v dotacích. Jsou proti snižování investic. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje podnikatelé a odboráři zatím na konkrétních bodech, které by měl společný návrh obsahovat, domluveni nejsou. Jejich týmy by se měly sejít v příštích dvou týdnech. »Výsledný materiál by měl premiér dostat před dovolenou,« uvedl Rafaj. Dodal, že se vyberou úpravy, které by u koalice mohly mít šanci na úspěch.

Středula řekl, že výhrady odborů k balíčku přetrvávají. Dnešní dohodu na předložení společného návrhu premiérovi označil za »rozhodně dobrý krok«. Odborové svazy podle předsedy ČMKOS zůstávají kvůli vládnímu úspornému plánu ale dál ve stávkové pohotovosti. »Nic se v balíčku nezměnilo,« zdůvodnil Středula.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here