Home Zahraničí Bild: Německo nesouhlasí s formulací o »pozvání« Ukrajiny do NATO

Bild: Německo nesouhlasí s formulací o »pozvání« Ukrajiny do NATO

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německá vláda nehodlá souhlasit s některými formulacemi týkajícími se vztahů mezi Ukrajinou a NATO v závěrečném prohlášení nadcházejícího summitu aliance ve Vilniusu. Napsal o tom v pondělí list Bild s odvoláním na dokument německého kabinetu ministrů, určený čistě pro oficiální použití.

»Krátce před zahájením summitu NATO ve Vilniusu bylo kompromisní řešení již blízko. Německá vláda však blokuje řešení, které by bylo ve prospěch Ukrajiny. Vyplývá to z uzavřeného vládního dokumentu a zprávu potvrzují ti, kteří jsou obeznámeni s jednáním,« píše se v článku.

Německo nesouhlasí s tím, že by v závěrečném dokumentu summitu byla »zmínka o pozvání Ukrajiny do NATO« nebo zmínka o »oprávněném místě Ukrajiny v NATO«, uvádí materiál. Bulvár také upřesňuje, že Berlín je zároveň »připraven zvážit kompromisní formulace« o budoucím vstupu Ukrajiny do aliance, »ač k tomu ještě nejsou vytvořeny podmínky«.

Vyjednavači z Německa a dalších zemí bloku se sejdou v pondělí večer, aby dosáhli kompromisu ohledně znění před oficiálním zahájením summitu. »Jinak to budou muset šéfové vlád projednat sami v úterý,« řekl listu nejmenovaný diplomat.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here