Home Zahraničí Ukrajinské ministerstvo obrany po skandálu mění postup nákupu potravin pro vojáky

Ukrajinské ministerstvo obrany po skandálu mění postup nákupu potravin pro vojáky

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Poté, co vyšlo najevo, že vojenský resort nakupoval potraviny pro ukrajinské ozbrojené síly za dvojnásobnou až trojnásobnou cenu, než za jakou je lze koupit v kyjevských obchodech, začalo ministerstvo obrany uzavírat smlouvy na dodávky potravin pro armádu podle nového postupu. Informovala o tom tisková služba ministerstva.

»Začali jsme uzavírat smlouvy na dodávky potravin pro ozbrojené síly podle nového postupu. Podle výsledků výběrových řízení provedených prostřednictvím systému veřejných zakázek Prozorro byly 21. června uzavřeny první tři smlouvy s vítěznými společnostmi na dodávky potravinářských výrobků pro AFU v souladu s katalogem potravinářských výrobků,« uvádí se ve zprávě.

Agentura poznamenala, že z 22 vítězů bylo vybráno 19. Dalších 16 vítězů připravuje smlouvy k podpisu.

Skandály na ministerstvu obrany

V lednu ukrajinská média zveřejnila výsledky novinářského šetření, v němž autoři zjistili, že vojenský resort nakupuje potraviny pro vojáky dvakrát až třikrát dráž, než se dají koupit v kyjevských maloobchodních prodejnách. Šetření se týkalo smlouvy, kterou ministerstvo obrany podepsalo na stravovací služby v roce 2023 pro vojenské jednotky dislokované v Žytomyrské, Kyjevské, Poltavské, Sumské, Čerkaské a Černihivské oblasti. Částka dohody činila více než 350 milionů dolarů.

Ministr obrany Oleksij Reznikov obvinění z korupce v armádě popřel, ale během několika dní po zveřejnění vyšetřování rezignoval náměstek ukrajinského ministra obrany Vjačeslav Šapovalov, propuštěn byl šéf oddělení státních zakázek Bohdan Chmelnyckyj a bývalý náměstek šéfa Promoboronexportu Vladimir Tereščenko. Reznikov poté oznámil zahájení rozsáhlého protikorupčního programu v rámci agentury.

V březnu podepsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zákon o obranných zakázkách, který stanoví, že v systému státních zakázek se povinně zveřejňují ceny, za které se nakupuje zboží a služby pro potřeby armády. Šéfka Státní kontrolní služby Ukrajiny Alla Basalajeva 6. června uvedla, že akt prověřování faktů o korupci na ministerstvu obrany byl utajován.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here