Home Zahraničí RTL: Sabotáže Nord Streamů zřejmě proběhly podle různých scénářů

RTL: Sabotáže Nord Streamů zřejmě proběhly podle různých scénářů

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Sabotáž plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2 pravděpodobně proběhla podle různých scénářů. S touto domněnkou ve středu přišla německá televize RTL.

Televizní stanice v článku uvádí, že média dosud podrobně informovala o explozích na Nord Streamu, zatímco z místa výbuchu na Nord Streamu 2, který se nachází 80 km jižněji, dosud nebyly zveřejněny žádné snímky. Zpravodaj tvrdí, že se společně s kolegy z Dánska a Francie vypravili na druhé místo a podařilo se jim pomocí podvodního dronu získat detailní fotografie zničeného potrubí.

Novináři dospěli k závěru, že místa výbuchů jsou velmi odlišná. U prvního Severního proudu byl podle starých publikací vidět velký kráter na mořském dně a všude ležící kusy potrubí, v druhém případě je situace jiná.

»Trubky od sebe odděluje pouze jedna prasklina,« píše se v článku. »Jedna polovina jde mírně nahoru.« Zveřejněné záběry ukazují, že okraje potrubí jsou relativně rovné. »Je zřejmé, že výbuch na Nord Streamu 2 byl mnohem menší než na prvním Nord Streamu,« poznamenává stanice. »Řekl bych, že je na 70 procent pravděpodobné, že zde byla použita malá výbušnina,« cituje RTL experta Larse Nor-Nielsena. »Pak by vnitřní tlak plynu stačil k tomu, aby potrubí prasklo.«

Televize dospěla k závěru, že rukopis pachatelů útoků na oba ropovody se výrazně liší. Příběh naznačuje, že se může jednat o různé pachatele.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here