USA se snaží technicky znemožnit Rusku splácet dluhy

Spojené státy neumožní Rusku splácet závazky z mezinárodních dluhopisů americkým občanům. Snaží se ho tak dostat alespoň do takzvané technické platební neschopnosti, když skutečná platební neschopnost nepřichází v úvahu, protože Rusko prokazatelně prostředky na splácení dluhů má.

Americké ministerstvo financí podle agentury Reuters ukončilo výjimku, která umožňovala americkým držitelům ruských dluhopisů přijímat platby. Ačkoliv se změna pravidel vztahuje pouze na osoby v USA, vzhledem k roli amerických bank v globálním finančním systému to Rusku může ztížit realizace plateb i jinde, upozornil server BBC.

Rusko už v té souvislosti dalo najevo, že plánuje zpochybnit jakékoliv vyhlášení platební neschopnosti, uvedla agentura Reuters. Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin v reakci na rozhodnutí Washingtonu oznámil, že Rusko bude splácet svůj zahraniční dluh v rublech. »Na tuto výzvu má naše země řešení. Budeme platit v rublech,« napsal na síti Telegram. Dodal, že Spojené státy si o zákazu plateb v dolarech rozhodly samy.

Rusku se dosud podařilo uhradit všechny své závazky, ačkoliv bylo po zahájení operace na Ukrajině téměř odříznuto od globálního finančního systému a zhruba polovina z jejích zahraničních rezerv byla zmrazena. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena původně udělila ruské centrální bance výjimku, která jí umožňovala provádět platby držitelům dluhopisů prostřednictvím amerických a mezinárodních bank. Nyní však tato výjimka zanikla.

Rusko má do konce roku splatné závazky z mezinárodních dluhopisů v objemu téměř dvou miliard dolarů (46,1 miliardy korun), jeho příjmy z fosilních paliv jsou však mnohonásobně větší.

Pokud země nesplácí dluh v předem stanovených termínech nebo ve stanovených měnách, je to považováno za platební neschopnost. Pokud se finanční prostředky nedostanou k příjemcům spíše kvůli okolnostem než neschopnosti nebo neochoty platit, může jít pouze o tzv. technickou platební neschopnost. V případě nezaplacení v termínu je zpravidla ještě 30denní ochranná lhůta, ve které má dlužník možnost zaplatit.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy