Home Domácí Ústavní soud nově povede Josef Baxa

Ústavní soud nově povede Josef Baxa

Josef Baxa

Novým předsedou Ústavního soudu dnes prezident Petr Pavel jmenoval někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu. Ve funkci nahradí Pavla Rychetského, který byl v čele ÚS od roku 2003. Do funkce ústavní soudkyně Pavel jmenoval profesorku občanského práva Kateřinu Ronovskou, kterou zároveň jmenoval místopředsedkyní soudu. Nominaci Ronovské Senát schválil ve středu.

»Ústavní soud je jedním z klíčových stavebních kamenů našeho ústavního pořádku. Už 30 let dokazuje, že péče o právo není pouze proklamací, ale že je naplňována v praxi,« řekl prezident. ÚS se dlouhodobě těší vysoké autoritě, což je podle Pavla dáno nejenom tím, jaká rozhodnutí přijímá, ale také tím, jak je odůvodňuje a jak se navenek prezentuje. Právě v tom podle něj hraje důležitou roli vedení Ústavního soudu.

Baxa je ústavním soudcem takřka přesně dva měsíce. Pavel se ho rozhodl jmenovat do čela této instituce i z toho důvodu, že jde podle něj o jednoho z nejrespektovanějších právníků v zemi. »Má za sebou zkušenosti nejenom z hájení individuálního práva, ale také z toho, aby státní správa fungovala tak, jak má,« uvedl Pavel. Ocenil především to, jakým způsobem Baxa vedl Nejvyšší správní soud.

Ronovská v patnáctičlenném týmu ústavních soudců zaplní volné místo po Vladimíru Sládečkovi, jehož desetileté funkční období skončilo 4. června. Pavel připomenul, že Ronovská nepochází z prostředí justice, ale právnické akademie. U jejího jmenování ocenil mj. její bezprostřednost a energie, která může být pro Ústavní soud podle Pavla také dobrým aspektem.

»Mojí snahou je, abychom nový ÚS v budoucnu nemuseli označovat jako Pavlův nebo Baxův, ale abychom ho viděli jako velice kvalitní Ústavní soud pro občany této země,« uvedl Pavel.

Zároveň poděkoval končícímu předsedovi ÚS Pavlovi Rychetskému. »Nasadil laťku hodně vysoko, ale nepochybuji, že to pan doktor Baxa zvládne,« uvedl Pavel.

Prezident zatím uspěl se všemi svými kandidáty

Baxa v justici působí od roku 1984, mezi roky 1998 a 2002 byl také prvním náměstkem ministrů spravedlnosti Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského. Podílel se mimo jiné na přípravě a prosazení velké novely trestního řádu i na tvorbě nového institucionálního a procesního rámce správního soudnictví.

Předsedou tehdy nově zřízeného Nejvyššího správního soudu Baxu v lednu 2003 jmenoval prezident Václav Havel, ve funkci byl 15 let, poté se stal předsedou jednoho ze senátů NSS.

Ronovská je vedoucí katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která ji letos v dubnu doporučila na ústavní soudkyni. Od loňského září též zasedá ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace. Ronovská spolupracuje s řadou českých nadací a dalších organizací neziskové sféry.

V patnáctičlenném týmu ústavních soudců bylo dosud volné místo po Vladimíru Sládečkovi, jehož desetileté funkční období skončilo 4. června. V srpnu končí mandát Rychetskému a Ludvíku Davidovi. Prezident Pavel bude muset letos předložit ještě jednoho kandidáta na ústavního soudce vzhledem k tomu, že 26. listopadu skončí mandát Radovana Suchánka. Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let, opakování mandátu ústava nezakazuje.

Senát zatím novému prezidentovi schválil všech šest nominantů. V červnu tak Pavel mohl doplnit personálně oslabený Ústavní soud o Baxu, někdejší prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a ústavního právníka Jana Wintra. Na jmenování čeká místopředsedkyně pražského městského soudu Veronika Křesťanová a bývalý místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr, které ve středu společně s Ronovskou schválil Senát.

(jad)

FOTO – wikipedia.org/CC BY-SA 4.0/Přemysl Otakar

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here