Home Domácí Výrobní inflace ústup z nemravných spotřebitelských cen zatím ani nenaznačuje

Výrobní inflace ústup z nemravných spotřebitelských cen zatím ani nenaznačuje

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ceny výrobců, které v předstihu signalizují vývoj spotřebitelských cen, klesly v říjnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu oproti stejnému měsíci minulého roku opět pouze v zemědělství. V průmyslu, stavebnictví a ve službách naopak dál meziročně rostly. Navíc je nutno vzít v úvahu srovnávací základnu z října minulého roku, kdy ceny všech výrobců a zejména pak těch zemědělských byly extrémně vysoké. Dosavadní vývoj takzvané výrobní inflace tedy stále nesignalizuje nějaký výraznější ústup z dnes nadále značně vysokých spotřebitelských cen.

Meziročně se ceny producentů v zemědělství podle statistiků v letošním říjnu snížily o 9,7 procenta, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 13,4 %. V průmyslu došlo k dalšímu mírnému zpomalení meziročního tempa růstu po zářijových 0,8 % na 0,2 %. Ceny stavebních prací se zvýšily o 3,6 % (v září o 3,7 %). V případě tržních služeb pro podniky pak meziroční růst mírně zrychlil na 5,3 % ze zářijových 5,1 %.

Připomeňme ale, že v říjnu 2022 ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně o 27,1 %, ceny průmyslových výrobců o 24,1 %, stavebních prací o 12 % a tržních služeb o 6,3 %.

Meziměsíčně se ceny výrobců v letošním říjnu snížily jen v případě průmyslu, a to o 0,1 %. Jinak stouply u všech výrobců – v zemědělství o 4,2 %, ve stavebnictví o 0,2 % a v případě tržních služeb pro podniky o 0,3 %.

Zemědělství

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny v rostlinné výrobě se podle statistiků snížily meziročně o 10 %. Čerstvá zelenina nicméně zdražila o 7,3 %, brambory o 41,9 % a ovoce o 27,4 %. Zlevnily naopak olejniny (o 34,9 %) a obiloviny (o 34,5 %). V živočišné výrobě byly ceny nižší o 9,4 %. Prasata ale podražila o 8,8 %. Naopak mléko bylo meziročně levnější o 18 %, drůbež o 5,6 % a skot o 2,4 %.

Průmysl

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly meziročně o sedm procent, černého uhlí, hnědého uhlí a lignitu o 62,4 %, motorových vozidel o 3,9 % a oprav, údržby a instalace strojů a zařízení o 9,4 %. Klesly naopak ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Základní kovy pak zlevnily o 15,6 %, dřevo a dřevěné a korkové výrobky o 22,9 %, chemické látky a chemické přípravky o 10,6 % a potravinářské výrobky o 1,9 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se zvýšily především ceny výrobků investiční povahy (o 4,5 %) a energií (o tři procenta). Klesly pouze ceny meziproduktů, a to o šest procent. Ceny průmyslových výrobců bez energií se meziročně snížily o 0,2 % (v září klesly o 0,2 %).

Stavebnictví

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví v říjnu podle statistiků zlevnily meziročně o 0,7 % (v září zlevnily o 0,1 %).

Tržní služby pro podniky

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny služeb v oblasti zaměstnání vzrostly v říjnu meziročně o 20,9 %, za poštovní a kurýrní služby se zvýšily o 13,2 %, za služby v oblasti programování o 7,5 %, za služby v oblasti nemovitostí o 6,7 % a za reklamní služby o 4,2 %. Tržní služby pro podniky nezahrnující reklamní služby zdražily o 5,4 % (v září o 5,5 %).

Ivan Cinka

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here