Home Názory Stanjura: diletant, který nerozumí ekonomice

Stanjura: diletant, který nerozumí ekonomice

Vloni 26. 10. se v Poslanecké sněmovně schválilo zavedení windfall tax. Ministr Stanjura tehdy sliboval, že tento krok přinese 85 miliard do rozpočtu od energetických společností a 33 miliard od bank.

Tehdy jsem k tomu řekl a napsal, že od energetických společností nedostane ani třetinu a řada z nich navíc odejde z ČR, takže zde nebude platit ani příjmovou daň, a z bank nevypáčí vůbec nic.

Jako alternativní řešení jsem navrhl odchod z lipské burzy a uzavření dlouhodobého kontraktu na dodávku plynu z Ruska, jaký má například Rakousko nebo Maďarsko. V programu, který jsme schválili na celorepublikovém sněmu PRO, pak máme zavedení sektorových daní na banky, jež se neodvíjejí od zisku (s nímž lze velmi kreativně čarovat), nýbrž od hodnoty aktiv jednotlivých bank (s čímž prostě v účetních knihách nehnete).

Realita je nyní taková, že od energetických společností bylo dosud vybráno 17 miliard (namísto slíbených 85) a od bank to budou »jednotky miliard« (namísto slíbených 33), což přeloženo do češtiny znamená méně než 5. Takže když už jsme byli u těch mých předpovědí, tak tahle vyšla na 100 %.

Stanjura je prostě diletant, který absolutně nerozumí tomu, jak ekonomika a business fungují. My máme řešení a máme i odvahu jej proti mocným bankovním lobbistům prosadit. Já jim prostě neustoupím ani o centimetr. Nenechám se ani koupit ani vydírat.

Jindřich Rajchl, předseda PRO

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here