Zahájen 20. celostátní sjezd KS Číny

Ve Velkém sále lidu v Pekingu byl dnes ráno zahájen 20. celostátní sjezd Komunistické strany Číny. Prezident Si Ťin-pching na úvod zhodnotil vývoj v poslední dekádě, nastínil plány do budoucna, řeč přišla i ale na otázku Thaj-wanu.

Si Ťin-pching nejprve na sjezdu přednesl zprávu jménem 19. ústředního výboru KS Číny. »Tématem sjezdu plně realizovat Myšlenku socialismu s čínskými charakteristikami pro novou éru, zůstat sebevědomý, prosazovat základní principy a prorážet nové cesty, podnikatelsky a houževnatě postupovat vpřed a jednotně usilovat o vybudování moderní socialistické země ve všech ohledech a o pokrok ve velkém omlazení čínského národa na všech frontách,« řekl Si na úvod.

»V uplynulém desetiletí došlo ke třem velkým událostem, které mají velký bezprostřední význam a hluboký historický význam pro věc strany a lidu,« doplnil Si. »Zahájili jsme novou éru socialismu s čínskými charakteristikami a vymýtili jsme absolutní chudobu a dokončili jsme budování mírně prosperující společnosti ve všech ohledech,« konstatoval Si.

Hospodářský růst

Čína pak především v uplynulém desetiletí zaznamenala historický vzestup své ekonomické síly. »Čínský HDP vzrostl v uplynulém desetiletí z 54 bilionů jüanů na 114 bilionů jüanů (přibližně 16 bilionů USD) a přišel na 18,5 % světové ekonomiky, což je o 7,2 procentního bodu více,« uvedl Si. »Země zůstala druhou největší ekonomikou světa a její HDP na obyvatele vzrostl z 39 800 jüanů na 81 000 jüanů,« dodal Si s tím, že Čína je na prvním místě na světě v produkci obilí a její výrobní sektor je největší na světě, stejně jako její devizové rezervy

Od nynějška pak bude podle prezidenta úkolem KS Číny vybudování Číny jako velké moderní socialistické země ve všech ohledech. »A pokrok v omlazování čínského národa na všech frontách prostřednictvím čínské cesty k modernizaci,« řekl Si.

Cílem KS Číny je podle něj od roku 2020 do roku 2035 v podstatě realizovat socialistickou modernizaci a od roku 2035 do poloviny tohoto století vybudovat z Číny velkou moderní socialistickou zemi, která bude prosperující, silná, demokratická, kulturně vyspělá, harmonická a krásná.

Sociální politika

Si se dále zavázal zlepšit blahobyt a kvalitu života občanů. »Tato země je její lid, lid je země. Vzhledem k tomu, že KS Číny vedla lid v boji za vytvoření a rozvoj lidové republiky, skutečně bojovala o jeho podporu,« řekl. Pro dobrý začátek modernizace Číny pak bude především podle prezidenta klíčových příštích pět let.

Čína podle Si zlepší systém rozdělování příjmů. »Zajistíme větší odměnu za více práce a podpoříme lidi, aby dosáhli prosperity tvrdou prací,« řekl Si. »Budeme podporovat rovnost příležitostí, zvyšovat příjmy lidí s nízkými příjmy a rozšiřovat velikost středněpříjmové skupiny,« upřesnil.

Čína se také bude více snažit pomoci lidem v obtížích najít zaměstnání a uspokojit jejich základní potřeby. Zlepšit by se měl také systém sociálního zabezpečení rozšířeným pokrytím programů sociálního pojištění.

Národní sjednocení

Si dále prohlásil, že KS Číny bude v nové éře provádět svou celkovou politiku řešení tchajwanské otázky a neochvějně prosazovat věc národního sjednocení. »Řešení tchajwanské otázky je záležitostí Číňanů, záležitostí, kterou musí vyřešit Číňané,« řekl Si.

»Budeme i nadále usilovat o mírové sjednocení s největší upřímností a maximálním úsilím, ale nikdy neslíbíme, že se zřekneme použití síly, a vyhrazujeme si možnost přijmout veškerá nezbytná opatření. Ta jsou namířena výhradně proti vměšování vnějších sil a několika separatistům usilujícím o ‚nezávislost Tchaj-wanu‘ a jejich separatistickým aktivitám; v žádném případě nejsou namířena proti našim tchajwanským krajanům,« řekl.

Záznam ze zahájení sjezdu KS Číny můžete shlédnout zde.

(pr)

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Mně se na Číně líbí, že nikde nevyvolává války, nevměšuje se do cizích záležitostí, jde si tvrdě za svým, což je ekonomický rozvoj – a právě to jí Západ závidí. Možná, že kdyby se USA staraly více o sebe, nemusely se teď bát ekonomického propadu vlastní země,

  2. Úvod 20. sjezdu KS Číny je ukázkou toho, jak má postupovat skutečná politická strana, která řídí stát, jenž má jeden z největších vlivů na chod planety Země. Jednak mám na mysli přípravu, ale i věcná témata, která prezident Si Ťin-pching nastolil. Už teď musím uvést, že mě zaujalo, nakolik řešil národní zájem.
    Vojtěch Filip, předseda představenstva smíšené Česko-čínské obchodní komory

  3. Přesně. V Číně jsem byl a viděl jsem moc dobře jejich rozvoj a ekonomickou sílu, která je neuvěřitelně silná. Zpráva Si Ťing Phinga to říká jasně. Její síla je ve strategické plánovité stabilitě ve všech sférách a na všech úrovních. Empatii a upřímnou spolupráci se zeměmi, které chtějí také stabilitu a prosperitu. A také jestli mě něco zaujalo a inspirovalo, jak už mladé generace řídí společnost. V té velikosti jejich země je to ohromná síla, která je sama o sobě motorem. Čína se svou koncepcí Udržitelného rozvoje je inspiraci pro nás v Evropě.
    Roman Blaško
    GT KSČ

  4. Čína je v klidu, a spolu s Ruskem budou určovat v budoucnu chod dějin ve světě. Vlastně už dávno určuje, jen někteří za velkou louží si to nechtějí připustit.. 😉

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy