Zpomalení průmyslu, pokles stavebnictví a záporná bilance obchodu nevěstí nic dobrého

Průmyslová výroba vzrostla v červenci podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně už jen o 0,8 procenta. Stavební produkce klesla o 2,7 %. Bilance zahraničního obchodu pak skončila opět se schodkem, tentokrát ve výši 22,8 miliardy korun. Vše naznačuje, že se Česká republika zřejmě nevyhne recesi.

Připomeňme, že v červnu si průmysl polepšil o 1,7 %, stavebnictví zaznamenalo ještě růst o 0,8 %, a bilance skončila se schodkem, 12,1 mld. Kč.

Průmysl se blíží k červeným číslům

»Červencové výsledky průmyslu potvrdily zpomalení z předchozích měsíců, tentokrát podpořené čerpáním celozávodních dovolených,« komentovala výsledek Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

»Situace ve výrobě motorových vozidel se oproti minulému roku zlepšila. Podobně jako v červnu však řada odvětví, která dříve pomáhala udržet celkovou průmyslovou produkci v růstu, nyní zaznamenala pokles,« doplnila Iveta Danišová z téhož oddělení ČSÚ. Příkladem jsou kovodělný průmysl a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství. V těžebním průmyslu se projevila zvýšená poptávka po uhlí v návaznosti na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Zvýšená produkce ve výrobě elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu byla zčásti ovlivněna zkrácenými pravidelnými odstávkami v některých elektrárnách.

Hodnota nových zakázek se v běžných cenách v červenci zvýšila meziročně o 2,2 %. Nové zakázky ze zahraničí ovšem klesly o 2,1 %, zatímco tuzemské vzrostly o 12 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se snížil meziročně o 0,1 %.

Výrazný propad ve výstavbě bytů

»Stavební produkce v červenci po 15 měsících meziročně klesla, když se k nevýrazným výkonům v inženýrském stavitelství přidaly také pozemní stavby. S ohledem na poměrně nízkou základnu to není zcela uspokojivý výsledek. Také meziměsíčně jsme zaznamenali pokles v obou segmentech,« konstatovala Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 2,1 %, inženýrské stavitelství zaznamenalo pokles o čtyři procenta.

Stavební úřady vydaly 6936 stavebních povolení, meziročně o 9,2 % méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34,6 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesla o 61 %, což je ovšem dáno především vysokou srovnávací základnou. Loni v červenci totiž orientační hodnota vzrostla více než trojnásobně díky vydání stavebního povolení na výstavbu metra trasy D. »Po odečtení miliardových staveb se jedná o desetinový pokles,« vysvětlila Drahomíra Dušková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Počet zahájených bytů klesl meziročně o 28,6 % na 2726 bytů, počet dokončených bytů se snížil o šest procent na 2755 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se zvýšil meziročně o 0,1 %.

Bilance je ve schodku už půl roku

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v červenci podle předběžných údajů ČSÚ se schodkem 22,8 mld. Kč, který byl meziročně o 12,4 mld. Kč větší. Schodkový zahraniční obchod má ČR již půl roku.

Celkové saldo nepříznivě ovlivnil především meziročně o 24,6 mld. Kč větší deficit v obchodu s ropou a zemním plynem v důsledku růstu cen na světových trzích a vyššího dovezeného množství. Dále se prohloubil schodek v obchodu s elektrickými zařízeními (o 2,1 mld. Kč) a základními kovy (o 1,6 mld. Kč).

Příznivý vliv na celkové saldo měl naopak zejména vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly (o 8,5 mld. Kč) a elektřinou (o 7,2 mld. Kč). Zlepšila se bilance obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji, a to o 4,4 mld. Kč přechodem z pasiva do aktiva.

Bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v červenci meziročně zlepšila o 21,4 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se naopak prohloubil o 33,6 mld. Kč.

Vývoz se zvýšil meziročně o 10,2 % na 333,4 mld. Kč a dovoz stoupl o 13,8 % na 356,3 mld. Kč.

»V lednu až červenci 2022 vykázala obchodní bilance schodek 100,1 mld. Kč, zatímco ve stejném období roku 2021 skončila přebytkem 64,5 mld. Kč. Od začátku roku vzrostl meziročně vývoz o 9,7 % a dovoz o 17,3 %. Nepříznivý výsledek je stále ovlivněn pokračujícím negativním vývojem na trzích s fosilními palivy,« doplnil Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Zpřesnění dat za rok 2021

ČSÚ dnes také uvedl, že provedl pravidelné roční zpřesnění údajů. Podle definitivních údajů za rok 2021 vzrostl vývoz meziročně o 13,4 % na 3949,1 mld. Kč a dovoz o 19,8 % na 3958,1 mld. Kč. Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila schodkem ve výši devíti miliard korun ve srovnání s přebytkem 179,9 mld. Kč v roce 2020.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy