Byl nejen diabetolog, ale zvláště velký bojovník

Neznali jsme se osobně a přece jsme se znali. Telefonovali jsme si, psali a sdíleli stejné názory. Ne o jeho diabetologii, nepotřeboval jsem jeho rady, snad kromě zdravé výživy, ale to nebylo naše téma. Spojoval nás společný názor na válku v Jugoslávii a zvláště pak na bombardování Srbska letadly NATO, pro které jsme dali my, tehdy nový člen Aliance, souhlas k přeletu našeho území. O tom se ale dnes nemluví.

Rajko Doleček byl sice rodem Pražák, ale jeho otce práce zatáhla do Jugoslávie. Byl pracovníkem tamější odbočky ČKD a jeho žena, Srbka, si vlastně jen do Prahy odskočila, aby se Rajko mohl narodit. Vyrostl tedy v Jugoslávii, v Srbsku, tady přečkal válku a pomáhal v odboji, protože jeho rodina se nestačila včas přestěhovat do Československa. Byl nadaný, absolvoval ročník medicíny v Bělehradě, aby zbytek dokončil už na pražské Karlově univerzitě. Pak zakotvil na Ostravsku a stal se vlastně Ostravákem. Tady na ostravské interně a později na ostravské klinice Fakultní nemocnice postupně získával lékařské ostruhy, aby se stal odborníkem v oblasti endokrinologie, diabetologie, zdravé výživy a dietologie. V polovině šedesátých let se stal docentem, pak doktorem věd, aby nakonec přijal titul univerzitního profesora.

Na Ostravsku ho v sedmdesátých letech minulého století objevila televize a připravila s ním seriál o zdravé výživě. Měl statisíce posluchačů. Rajko Doleček se tak stal pojmem.

My jsme se seznámili až v době občanské války v Jugoslávii, kdy k nám do redakce začal posílat své zasvěcené články. Byl dobře informován, stranil Srbům, ale nebyl jednostranný. Pochopil situaci, i to, že NATO a unie potřebují zničit jednotnou Jugoslávii a tím vlastně ovládnout Balkán. Vše začalo válkou ve Slovinsku a Chorvatsku, kterou na samém počátku podporovali Němci a pak i další země NATO. Pak přišla válka v Bosně a Hercegovině, aby se nakonec bojovalo o Kosovo a rozpad státu dokončila občanská válka v Makedonii.

Možná byl při obhajobě Srbů veden osudem části své rodiny, která zmizela v ustašovských koncentračních táborech. Jenže ty války, v nichž Srbsko bylo nepřítelem »demokratického společenství« a údajně potlačovalo svobodu jiných národností, byly účelově protisrbské. Přitom velký jugoslávský prezident Josif Broz-Tito, který bojoval za jednotnou zemi, byl Chorvat, nikoli Srb.

Srbsko bylo v devadesátých letech příliš silný oponent rozbíječských plánů evropsko-amerických lídrů a stále inklinovalo svou historií, jazykem, náboženstvím k Rusku a Rusko, jak víme, i když v té době jelcinovské, mělo být stejně rozparcelováno jako Jugoslávie. Suroviny a strategické postavení totiž potřeboval globalizovaný kapitál.

Když začaly války v Bosně, mluvil jsem s ním »přes telefon« mnohokrát, když to pokračovalo válkou o Kosovo a bombardováním Bělehradu letadly NATO bez souhlasu OSN, také jsme spolu často hovořili. Naše noviny byly jediné, které byly ochotny jeho články zveřejnit. Už tehdy totiž existovala oficiální cenzura a éterem bylo možné slyšet parafráze Havlova výroku o »humanitárním bombardování«. Zahynulo při tom mnoho set lidí, neúčastnících se válečného běsnění. Jen prostě žijících v bombardovaných městech, když napřed Aliance zničila obranný systém a pak bez milosti rozbombardovala Varvarinský most i s ženami, muži a dětmi, kteří se v těchto místech pokojně procházeli. Bylo to barbarské bombardování. A my, Česká republika, jsme k tomu mlčeli a nejen to, po příkazu Spojených států naše vláda na svém výjezdním zasedání schválila uznání odtržené provincie Kosovo. Návrh předložil pozdější kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. I proti tomu Rajko Doleček protestoval. Jel také do Srbska, ověřoval si všechno na místě.

Pamatuji na jeho zpochybňující argumenty o chorvatsko-muslimské genocidě a zlých Srbech, na jeho články, jež nikde jinde neměly naději na publikaci. Byli jsme přece už součástí NATO a tudíž jakákoli kritika záměrů Spojených států a velení Aliance by byla »fake news«. Tehdy jsem se poprvé seznámil i s těmito dvěma slůvky.

A názory Rajko Dolečka? I ty diabetologické se poněkud ztrácely, protože přednost měla »pravda a láska« v pojetí letounů s bombami při »humanitárním bombardování«. Přitom napsal řadu knih a desítky článků, jimiž se dodnes diabetologové mohou řídit. A řídí.

Před čtyřmi lety mu byl posmrtně propůjčen Řád TGM I. třídy Za zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Za jeho života se to nestalo. Nevím, ale připadá mně to jako »pozdní omluva« Miloše Zemana, jenž byl premiérem v době, kdy přes nás létala naťácká letadla bombardovat Srbsko.

Dnes je tomu pět let od smrti profesora Dolečka, černého svědomí mnohých, a jen čtyři roky od doby, kdy mu 28. října 2018, bylo posmrtně propůjčeno ono vyznamenání.

Nepochybuji ovšem o tom, že kdyby prezidentem byl pan Schwarzenberg nebo dnešní kandidát Petr Pavel, ani in memoriam by ho nedostal.

Jaroslav Kojzar

Související články

5 KOMENTÁŘŮ

  1. Za komunistů bývala Jugoslávie silná, bohatá a jednotná. Jakmile to vzali do rukou buržousti, nastal rozvrat, bída a masové vraždění. Tak jako leckde jinde.

  2. 18. prosince 1991 zastřelila militantní srbská milice chorvatského pasáka koz Luku Modriče. Jistě vám toto jméno něco připomíná. Ano, nejslavnější chorvatský fotbalista současnosti, který je po svém dědovi pojmenovaný, s ním trávil dětství a stále na něj vzpomíná. Pravidelně mu symbolicky věnuje i své úspěchy na MS v barvách Chorvatska.
    Možná by nebylo od věci zdejší sportovní a především fotbalové rádoby experty vyzvat, aby Modriče kontaktovali a zeptali se ho na jeho stanovisko ohledně mírumilovných cílů Srbska při rozpadu Jugoslávie.
    Jen hlupák může obviňovat za rozpad tohoto umělého státu kohokoliv z venku. Film Okupace ve 26 obrazech tu běžel už za bolševika. I ten stačí, aby si jedinec udělal alespoň dílčí představu o kořenech a hloubce nenávisti mezi národy bývalé Jugoslávie.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy