Home Názory Hon na Ševčíka jako hon na čarodějnice

Hon na Ševčíka jako hon na čarodějnice

Středověké hony na čarodějnice v režii katolické církve patří k velmi temným stránkám lidské historie. Nějak se jim podobají současné hony dnešních vládců na své kritiky. Současná nekompetentní a cizím zájmům zaprodaná vláda pětidemolice Petra Fialy (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, pirátů) pohrdá vším lidským, o právním státě nemluvě. Aktuálně opět znovu vrcholí hon na děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze na Žižkově docenta Miroslava Ševčíka.

Celkem vzato, jako levicový, environmentální ekonom bych měl být s liberálním ekonomem M. Ševčíkem v zásadním sporu. Zcela jistě jsem s ním byl ve sporu v 90. letech, kdy má »rodná« pražská VŠE byla předním hlasatelem klausovského šílenství trhu bez přívlastků, a to přesto, že čistkami byla postižena proti jiným vysokým školám jen málo. Na druhé straně jsem s kritiky velkého, převážně fotovoltaického tunelu, vytvořeného pravicovou vládou Mirka Topolánka (ODS, KDU-ČSL, Zelení), včetně liberálních ekonomů, v rozporu nebyl, byť jsem ani v té době doc. Ševčíka neznal.

Ano, prosazování technicko ekonomicky nezralých řešení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bez ohledu na náklady a následky proti všem myslitelným ekonomickým poučkám muselo skončit velkým krachem, který Nejvyšší kontrolní úřad vyčíslil úhrnně na 400 až 1000 miliard korun. Dnes se odhaduje na 600 miliard korun. Tristní je, že tento akt způsobil i životnímu prostředí víc škod než užitku, leč poučení dodnes přijato nebylo, zcela jistě ne mezi radikálními protijadernými ekology.

V současném sporu o energetickou politiku a původ drtivé energetické krize se hodně angažovalo pět expertů: expředsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a její kolegové Vladimír Štěpán a Ivan Noveský, doc. Ševčík a já. Argumenty se nepřekvapivě poněkud lišily, ale závěr byl shodný: současnou hlubokou energetickou krizi vyvolalo nekompetentní vedení Evropské unie svou podivnou energetickou a klimatickou politikou (Green Deal) a významně prohloubila nekompetentní vláda ČR pětidemolice Petra Fialy. Neprospívá ani ochraně životního prostředí a stability klimatu, ať už klimatickou krizi bereme (já) či nebereme (Ševčík) vážně.

Pokud vedení EU nebylo schopno či ochotno solidně spočítat ani komplexní energetickou a emisní náročnost získávání jednotlivých druhů paliv a energie, nepřekvapují hrubě chybná rozhodnutí, jako snaha zničit prakticky bezemisní jadernou energetiku či hon proti uhlí, které má celkové emise skleníkových plynů nižší než ropa a zemní plyn. Navíc, pokud nahrazujeme zemní plyn dodávaný plynovody zkapalněným zemním plynem, na jehož zkapalnění se spotřebuje asi jedna třetina energie v něm obsažené, o tuto jednu třetinu se ještě zvýší i emise toxickým i skleníkových plynů. O to ještě další zvýšení způsobí podstatně delší dopravní trasy. Nevím, jak na VŠE dnes, ale za mých studijních časů (1976-80) se od zkoušky vyhazovalo i za mnohem menší chyby. A dobře tehdejší učitelé dělali.

Kritika energetické a klimatické politiky ČR a EU je ale u Fialovy vlády zřejmě hrdelní zločin, a proto hurá na Ševčíka, když ty čtyři další nesmlouvavé kritiky jako důchodce nelze dost dobře postihnout.

Vedení štvanice na doc. Ševčíka se ujal rektor Vysoké školy ekonomické Dvořák. To je ten pán, který svého času předsedal dozorčí radě společnosti Key Investment, jež prošustrovala nemalé peníze, které jí svěřily tři městské části Prahy a některé další radnice. Je pravda, že Praha 13, v jejímž zastupitelstvu jsem tehdy byl, svých 200 miliónů nakonec získala zpátky, na rozdíl od Prahy 6, která tak přišla o čtvrt miliardy korun, či od Prahy 10, která přišla o 200 miliónů korun. Co dělal šéf dozorčí rady, dnešní rektor VŠE pan Dvořák, není známo. Zřejmě v klidu přihlížel prošustrování peněz vedením Key Investment. O jeho peníze přece nešlo. Za takový výkon by měl chodit kanály a ne řídit Vysokou školu ekonomickou.

Souhlasím s názorem doc. Ševčíka, že hon na něj je výlučně politicky motivovaný. Tedy, pokud filosofií současného režimu je, že každý, kdo umí, je nebezpečný a je nutné ho odstranit. Proto doc. Ševčíkovi držím palce, byť jsou věci, na kterých se neshodneme. Je tu i praktická věc. Kdo další bude zlikvidován jen za to, že nepřestal myslet a své myšlenky vyslovovat nahlas?

Jan Zeman

10 KOMENTÁŘE

 1. Frondo, podporu poslanců KSČM zákonu o podpoře OZE tedy vysvětlíte, že hlasovali špatně a podpořili nepořádek a ODS byla proti a ta hlasovala dle Vás jak? Z toho se nevymotáte, solární tunel je dílem zelených, socanů a komunistů , jo „S námi pro lidi“……

 2. Proč lžete : zákon o podpoře výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů :ČSSD, lidovci, unionisté i většina komunistů zákon podpořili. ODS byla proti.

   • Zákony schvaluje parlament, to je fakt, a zde se vyznamenali Ti Vaši, kteří se připojili k pozměňovacímu návrhu, který změnil % povinného navyšování,(ten podala členka ČSSD) takže i Vy jedete v solárním tunelu, na rozdíl od ODS, Ti byli proti.

 3. Autor prý patří spolu s doc. Ševčíkem k 5 hlavním expertům kritizujícím současnou energetickou koncepci. Mimo jiné tvrdí, že na zkapalnění LNG se spotřebuje asi jedna třetina energie v něm obsažené. Jen dva kliky stačí na ověření, že to naprostá lež. Na zkapalnění 1 kg LNG je potřeba cca 0,38 kWh elektrické energie s tím, že z 1 kg LNG se získá asi 13,6 kWh. To opravdu není jedna třetina. To jenom abychom věděli s jakými experty že to máme dočinění.

  • „…se získá asi 13,6 kWh.“ Skutečně? A 13,6 kWh čeho? Elektrické energie? To spíš vypadá na výhřevnost. A od výhřevnosti k elektrické energii je ještě dlouhá cesta s určitou účinností…

   • Účinnost plynových turbín při výrobě elektrické energie je cca 50%. Pokud je tedy výhřevnost 13,6 kWh, vyrobí se z 1 kg LNG cca 7,8 kWh. Porovnání čísel 0,38 kWh na zkapalnění LNG a z něj vyrobené elektrické energie 7,8 kWh dává cca 5%. V žádném případě jednu třetinu.

  • Brázda, ty s tím tvým selským rozumem a selským přístupem k problému by sis klidně troufl na řízení atomové elektrárny, viď? S tím plynem tady plácáš gůglované polopravdy a aniž bys něčemu rozuměl nevíš která bije. Brázda, ty bys mohl být z fleku ministrem u Fialy a dobře by ses mezi nimi ztratil.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here