Home Názory Hronov je ve válce! Po boku Putina

Hronov je ve válce! Po boku Putina

Tomu prostě neuvěříte. Představte si, že dokonce už i druholigový hokejový Wikov Hronov válčí proti Ukrajině. Samozřejmě. Jinak by o tom sport.cz nereferoval. Na hronovskou střídačku se totiž od této sezóny postavil ruský trenér. Čtyřiapadesátiletý Sergej Šošnikov, rodák z Orenburgu, který tady žije už léta a dokonce tu nyní studuje trenérské béčko, což je druhá nejvyšší licence.

»Ověřoval« jsem si u místních orgánů v trestním řízení činných, dokonce i u těch krajských, zda Sergej Nikolajevič je podezřelý, obviněný či dokonce již obžalovaný z rozpoutání vojenského konfliktu na Ukrajině nebo z jakékoli spolupráce s »vrahem« Vladimirem Vladimirovičem, ale v tuto chvíli na něho žádný vyšetřovací spis, jenž by cokoli takového potvrzoval, veden není. Přesto se někteří fanoušci bouří. Možná by měli sjíždět jiné lajny. Takových desetkrát červená – modrá – modrá – červená hezky potichonovsku a s Jágrovou vestou už srovnalo do latě nejednoho frajera, jenž si o sobě myslel, že to udejchá…

Ovšem pozor – Šošnikovem účast Wikovu na Ukrajině v řadách ruské armády nekončí. Vlastně spíše začíná. Tým má totiž v kádru kromě Sergeje ještě další čtyři ruské zločince. Dokonce samotné hokejisty, kteří jsou těžce vinni tím, že se narodili v Rusku. Zatímco nad trenérem se ještě jakžtakž dá mávnout rukou, přece jen není ve výzbroji, ale vypustit do zápasu, kde se pálí výhradně ostrými, a v plné polní k tomu, hned kvarteto prokremelských hrdlořezů, notabene v jedné lajně, to lze definovat jako přímou účast na straně Putina.

Ještě že si v Hronově brání rozum… V oficiální reakci, zveřejněné na klubovém webu, se praví:

»Vedení HC Hronov odsuzuje všechny války, včetně války na Ukrajině. Politika do sportu nepatří, tak jako posuzování lidí dle ras a národností. Všude jsou lidé různí, s různými názory a při dnešním kosmopolitním složení světa není možné někoho na základě jeho národnosti někam »zaškatulkovat«.

V loňském a předloňském roce jsme vsadili na složení A-týmu z velmi mladých hráčů. V mužstvu se objevilo postupně mnoho hráčů jiné národnosti, převážně občanů ruské federace. Nikdo nováčkovi z Hronova nevěřil. Již v první sezóně, která byla přerušena covidem, jsme měli náznaky, že cesta s doplněním hráčů z jiných zemí bude fungovat. V loňské sezóně, která byla konečně úplná, jsme toto potvrdili postupem do play-off a až v boji o finále jsme skončili se vztyčenou hlavou před jeho branami.

V té době byl velký zájem o naše hráče z Ruska, byli v hledáčku jiných klubů z druhé ligy i Chance ligy. Mnoho klubů v loňské sezóně mělo kádr doplněn hráči jiných národností, ale převážně to byli Rusové.

Když na konci minulé sezóny vznikl konflikt na východě, nikdo z nynějších kritiků složení našeho týmu neviděl ty kluky kolem dvaceti let, jak nechtěli vůbec jet domů, protože už nebudou hrát hokej u nás, kde se jim moc líbí, někteří hned chtěli získat dlouhodobé povolení k pobytu a zůstat. Z nich nikdo neřeší válku, politiku, oni k nám do České republiky přijeli hrát hokej.

Chceme zůstat u naší nastoupené cesty, dávat příležitost mladíkům a nestavět tým na zkušených matadorech. V letošním roce dáme opět příležitost našim juniorům, kteří jsou již nyní naplno zapojeni do přípravy »A« mužstva. Součástí mužstva jsou dva hráči z Ukrajiny, čtyři Rusové, dva Slováci, jeden hráč původem z Arménie. Hráči z Ukrajiny jsou nejen v jednom týmu s Rusy, ale společně i bydlí a nic neřeší.

V dnešní zmatené době jedni odsuzují vše ruské, na druhé straně ruští hráči hrají NHL a Američanům to nevadí, jde přeci jen o velké peníze a reklamu. Naši hráči a jiných národností hrají KHL a Rusům to nevadí. Na US Open hrála velká skupina Rusů, a proč to Američanům nevadí, protože jsou vysoko na žebříčku ATP a jde o velké peníze od sponzorů. V tomto schizofrenním světě nebyl na US Open puštěn Srb, který nemá očkování proti covidu, a tím se kruh uzavírá, až skončí válka na východě, objeví se zadání, že nesmí sportovat ti, kdo nemají ochranu proti lecčemu.

Jak je uvedeno v začátku příspěvku, vše je o lidech, ne o politice, ne médiích a tlaku bůh ví odkud.

Nechme politiku a »světonázory« »odborníkům«, nechme hrát hokej hokejisty tam, kde oni sami chtějí, nerozdělujme je dle ras a národností a nechme hrát a sportovat ty, kteří si vybojují místo v sestavě jakéhokoli týmu, v kterékoli zemi.«

Za mě palec nahoru. Kdyby se tato slova podepisovala, neváhal bych ani vteřinu. Přeji vedení klubu hodně síly. Myslím, že po tomhle prohlášení se na něho sesypou všichni služebníci boží. Snad navzdory pravdě v soutěži setrvá a nebude se řešit jeho vyloučení. Nedivil bych se tomu, neboť z Hronova se v bílém práškovém oparu line prokremelský střelný prach…

Petr Kojzar