Home Názory Jak prosté – Lipavský, čti!!!

Jak prosté – Lipavský, čti!!!

Pavel Votruba

»Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár v pondelok vyhlásil, že programové vyhlásenie novej vlády vracia do slovenskej zahraničnej politiky suverenitu. Uviedol to v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. Odmietol akékoľvek migračné kvóty a nesúhlasí so zrušením práva veta na Rade EÚ. Dôraz na suverenitu podľa neho v praxi znamená, že Slovensko nebude súhlasiť so zrušením práva veta na Rade EÚ, čiže trvá na princípe jednomyseľnosti všetkých členských krajín pri prijímaní rozhodnutí v oblasti zahraničnej politiky a bezpečnosti,« informuje TASR (Tisková agentura Slovenské republiky).

»‚To sme povedali aj našim partnerom, že nebudeme poskytovať vládnu pomoc, čo sa týka vojenskej pomoci Ukrajine. V prvom rade treba hľadať možnosti na mierové riešenie a prímerie. A odmietame akékoľvek migračné kvóty v pripravovanom pakte pre azyl a migráciu, že ak by sme nezobrali určitý počet migrantov na počet obyvateľov, tak by sme museli platiť pokutu 20 tisíc eur. Toto odmietame,‘ vyhlásil Blanár a dodal, že toto všetko bude ‚konštruktívne vysvetľovať‘ svojim partnerom v EÚ,« uvádí TASR.

Juraj Blanár (foto TASR)

Pokud vůbec v dnešní době ještě existuje něco, čemu se dá říct »pozitivní zpráva«, jsou to aktuální kroky, které činí nová Vláda SR premiéra Roberta Fica. Mnozí v této souvislosti možná namítnou, že se jedná o bezvýznamnou kapku v moři, s tím však nesouhlasím. Každý takový hlas, po pozadí pátrat nebudu, je v současném odpudivém marasmu důležitý. Jako den a noc v porovnání se zahraniční politikou České republiky…

Přitom snad není nic zřejmějšího, že tolik protěžovaná ukrajinská protiofenzíva selhala ve všech ohledech (de facto úspěšná ani být nemohla, to všechno byly jen propagandistické tlachy), že totálně vyčerpaný Západ (včetně USA) s podporou Zelenského režimu končí, že existuje pouze jediné řešení – mírová jednání. Ovšem nikoli podle západních a amerických resp. ukrajinských not, ale podle not ruských. Pravidla vždycky určuje vítěz, a tím je jak vojensky, tak ekonomicky Rusko. Od Západu samozřejmě nemůžeme očekávat, že tento fakt bude oficiálně akceptovat, nicméně že ho na vědomí bere, o tom již nyní není sporu. Kromě Lipavského, jenž takto potvrzuje, že Česko opravdu na Západ nepatří, jak nás tu 34 let balamutí polistopadoví agenti Pax Americana… Jenže ono nepatří už ani na Východ, kde se Jana a spol. štítí. Česká republika totiž dnes nepatří nikam. Zůstala nám jen ta levnější Nutella, kterou nám pan premiér přivezl z Německa, abychom ochutnali ve větším balení větší kvalitu za méně peněz…

To je ovšem pro reprezentaci státní a národní identity sakra málo. Notabene v kontextu s otevřenými dveřmi, které Blanár rovněž zabouchl, a vítacím heslem »Migranti všech zemi, rojte se do ČR«.

Pavel Votruba

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here