Jak se do lesa volá…

Neustále opakující se mantra praví, že Západ je dalece vepředu před Východem, kterýmžto je samozřejmě myšleno především Rusko. Nejsem si touto myšlenkou úplně jistý, v jednom ohledu jsem ji ale seznal rozhodně pravdivou. A významný podíl na tom dokonce mají naši »Pražané«.

Jedná se o umění zbytečné provokace, které na základě pokynů bylo poprvé odzkoušeno skrze primátora Hřiba v Praze. Krom mnoha bourání pomníků a přepisování historie nepřišel lepší nápad, než přejmenovat náměstí u ruské ambasády z náměstí Pod kaštany na náměstí Borise Němcova, čímž byla ruské ambasádě pochopitelně změněna adresa. A mám takové podezření, že to nebyly »kaštany«, co spojencům ležely v žaludku.

Zato takový Němcov… Jenom ve zkratce, Boris Němcov byl podle svých slov obdivovatelem britské premiérky Margaret Thatcherové, pomáhal připravovat privatizaci ruské ekonomiky v 90. letech, a když byl v USA, představili ho Billu Clintonovi jako příštího ruského prezidenta – tedy nástupce Borise Jelcina. Jenže finanční krize, která Rusko po devastační privatizaci zasáhla, mu zlomila politický vaz a od té doby již zůstal pouze v pozici kritika lidí, kteří se to po něm snažili dát dohromady. Takže tak.

Jenže jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Takže prvně přišlo na řadu velvyslanectví Spojených států v Moskvě. Jemu přiléhající náměstí nyní nese název »Doněcké lidové republiky«. No a teď došlo i na Brity. Náměstí, na němž má adresu britské velvyslanectví v Moskvě, se bude pro změnu jmenovat »Luhanské lidové republiky«. Za zmínku mimochodem stojí, že politici v Moskvě o tom nechali hlasovat občany a změna názvu tak byla podpořena i místními.

Každopádně minimálně americkým orlům tento krok pořádně načechral peří. Na svých webových stránkách jim totiž v kolonce »kontaktní údaje« najednou zmizela adresa, objevily se zde pouze zeměpisné souřadnice. To britská reakce zatím zveřejněna nebyla, na ně je přeci jenom ještě brzy, ale lze předpokládat, že se budou řídit stejným pokynem.

Vzhledem k množství států, které podobnými kroky v minulosti Rusko provokovali, a vzhledem k situaci na frontě, je dost pravděpodobné, že podobných náměstíček bude přibývat. Názvů nových republik totiž pár ještě přibude.

Jen aby na to byli připraveni pošťáci a případní turisté v nouzi, protože je pak dost možné, že se budou muset v Moskvě v případě vyhledávání různých velvyslanectví orientovat pouze skrze chytré telefony dle souřadnic a tedy GPS. Vlastně to taky nejspíš nepůjde. GPS není ruské – je tedy možné ho vzhledem k sankcím vůbec na jeho území používat? Štěstím však je, že na ruském území (a samozřejmě i celosvětově) funguje Glonass, jenže nepochází ale vlastně náhodou jeho satelity z toho zaostávajícího Východu?

Tomáš Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy