Jihočínské moře není »bojovou arénou« pro velmoci

Téměř měsíc Spojené státy záměrně provokují v Jihočínském moři: zatímco vysílaly válečné lodě tisíce mil k čínským dveřím, aby vyprovokovaly, lživě obvinily Čínu, která byla nucena přijmout legitimní obranná opatření, že je »agresivní«. Právě 26. července dva američtí představitelé znovu propagovali téma Jihočínského moře a tvrdili, že »agresivní a nezodpovědné chování« Číny v Jihočínském moři povede dříve nebo později k »velké nehodě«. Ve stejný den americká letadlová loď znovu vplula do Jihočínského moře.

Když se podíváme zpět na triky, které USA režírovaly a předváděly v Jihočínském moři, zjistíme, že to zahanbí i velké hollywoodské režiséry. Spojené státy jako exteritoriální země předvádí svou sílu v Jihočínském moři pod vlajkou »svobody plavby«již mnoho let, což je největší pobídka k podpoře militarizace Jihočínského moře. Zejména po založení Trilaterálního bezpečnostního partnerství mezi USA, Velkou Británií a Austrálií (AUKUS) v loňském roce zvýšily USA svou vojenskou přítomnost v asijsko-pacifické oblasti, a dokonce sdílely tajné informace související s jadernou energií pro námořní využití s Austrálií, což vede k rostoucím hrozbám pro bezpečnost v Jihočínském moři.

Podle čínské armády v polovině tohoto měsíce americký torpédoborec s řízenými raketami nezákonně bez souhlasu čínské vlády vstoupil do teritoriálních vod čínských ostrovů Xisha (Si-ša). Jižní oblast Čínské lidové osvobozenecké armády zorganizovala námořní a vzdušné síly, aby ho sledovaly a varovaly, aby odplul.

Je jasné, že americká strana vážně porušila suverenitu a bezpečnost Číny a vážně narušila mír a stabilitu Jihočínského moře, ale místo toho se snaží svalit vinu na ostatní a zasít spory do vztahů Číny se sousedními zeměmi. V kontextu současného zaměření USA na velkou mocenskou konkurenci v asijsko-pacifickém regionu se Jihočínské moře stalo pro USA důležitou kartou k potlačení a udržení své hegemonie vůči Číně.

Jihočínské moře není »safari park« pro země mimo tento region, ani by se nemělo stát »bojovou arénou« pro velmoci. V posledních letech díky společnému úsilí Číny a příslušných zemí ASEAN zůstala situace v Jihočínském moři obecně stabilní. Všechny země v regionu vědí, že Spojené státy, které křičí, že ostatní dříve nebo později způsobí »velkou nehodu«, jsou skutečným potížistou a největší hrozbou pro mír a stabilitu v Jihočínském moři a v Asii.

Martin Kalous

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy