Home Názory Miliardářský projekt? To jsme přece my…

Miliardářský projekt? To jsme přece my…

Tak se nám zase v Davosu sešli světoví miliardáři. A tentokrát nejen proto, že se jedná o prakticky jediné fórum, kde mají někteří z nich šanci setkat se s někým, kdo je bohatší než oni sami, nebo aby se ujistili, že do onoho klubu nadále patří. Tentokrát totiž nejednali pouze o tom, jak vymačkat z dolních 99 procent ještě víc, jednali skutečně o své budoucí existenci.

Téma celého jednání předurčil už pouhý fakt, že se ho neúčastnili miliardáři z Ruska a v naprosté většině ani ti z Číny. A i když byla účast hojná, samo o sobě to znamenalo snížení celkového majetku osob v Davosu o více než třetinu oproti minulým ročníkům. A jelikož miliardáři neberou ztrátu svých aktiv ani ztrátu aktiv svého klubu na lehkou váhu, velice častou otázkou bylo, sakra co s tím?

Například server Politico popsal atmosféru »Davosu bez Rusů« následovně: »Mnozí jsou se situací nespokojeni, nechápou, jak se strategicky obejít bez ruského zboží, a obávají se, že je o zisky připraví Čína. Sankce neměly takový okamžitý dopad, jak si Západ myslel. Rusko se začalo přizpůsobovat novému normálu. Země ‚globálního Jihu‘ Rusko neodsoudily, ani proti němu neuvalily sankce. Jak dlouho může světová podnikatelská komunita ignorovat Moskvu a zároveň hledat nové trhy s energií, kovy a potravinami?«

Podle serveru pak američtí představitelé dlouhé měsíce přesvědčovali evropské spojence, aby nejen pokračovali v dodávkách zbraní na Ukrajinu, ale také aby zachovali sankce, přičemž navzdory nespokojenosti některých účastníků Davosu koalice zatím tlak ustála. Však se také nakonec na fóru diskutovalo i o tom, jak sankcemi přivést Rusko do »krajní bídy«. Tuto myšlenku aktivně prosazoval profesor Kenneth Rogoff z Harvardovy univerzity a s ním souhlasili i další diskutující, včetně Mikuláše Beka, českého ministra pro evropské záležitosti. Rogoff pak nastínil, že sankce by ani v případě »vojenské porážky Ruské federace« neměly být zrušeny, protože je třeba v Rusku dosáhnout změny.

Tak nevím, miliardáři v Davosu, kterým chybí ruští partneři, se podle této teze nejspíš obnovení svých obchodních vazeb nedočkají, pokud tedy zůstane v Rusku stát kámen na kameni. Nejspíš si tak budou muset vystačit s novými miliardáři a oligarchy, kteří se na fóru také prezentovali a kteří mají očividně vytlačit ty zapovězené. A i když jejich přední maskot Volodymyr Zelenskyj chyběl in persona, neopomněl se objevit na videu a vyslal navíc k jednacímu stolu svou manželku.

Navíc v Davosu nechyběl »Ukrajinský dům«, tedy prefabrikát v žluté a modré, s nápisem »Ukrajina – to jsi ty«, kam si miliardáři mohli přijít uložit své úspory, které tak dobrosrdečně vydělávají na každém z nás. Akorát nutno dodat, že při bližším zkoumání bylo na prefabrikátu před nápisem ještě slovo »Projekt«, což nejspíš mluví samo za sebe. Tedy přesněji řečeno, jednalo se o sponzorský stánek pro »Projekt Ukrajina«, nikoliv »Pro Ukrajinu«.

Jinak jestli si někdo myslí, že Zelenskyj či jeho příbuzenstvo nemají v Davosu co dělat, tak se hluboce mýlí. Se svým majetkem, který v posledním roce povážlivě nabyl, tam rozhodně bez problémů zapadá. Byť v této souvislosti na mysl přichází jedno klasické rčení, tedy že »za každým velkým bohatstvím stojí zločin«, někdy pochopitelně i přímo »válečný zločin«. Tedy pardon, vlastně »válečný projekt«. Ale jako každé jiné projekty, i tento může časem ztrácet na rentabilitě, což se u tohoto očividně už projevuje.

Tomáš Cinka

1 KOMENTÁŘ

  1. Na počátku 20. století tady existovala a pracovala Druhá internacionála, kterážto správně předpověděla imperialistickou válku o nové rozdělení světa. Její vypuknutí mělo být signálem ke světové socialistické revoluci. Lídři sociálně demokratických stran sice následně většinou selhali a podpořili „své“ národní režimy, ale ta idea tady byla. A ukázalo se, že byla správná. Zato dnes…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here