Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Jana Novotná 25 let, Jan Kodeš 50 let

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Jana Novotná 25 let, Jan Kodeš 50 let

Zkoušel jsem se dopátrat, proč se letnímu sportovnímu »nicnedění« říká okurková sezóna, ale na nic smysluplného jsem nenarazil. Snad jen, že v létě rostou okurky. To jo, nicméně proč toto spojení vzniklo, suď bůh. My soudit nebudeme, my budeme vzpomínat.

Ještě dříve si z tohoto týdne pouze telegraficky připomeneme tančícího Jágra ve Vegas (co na tom, že mu doma pláče mládež) a kritizovaný odchod (ne)reprezentačního beka Davida Skleničky do KHL (Barys Astana).

Toť ze žhavých aktualit vše, pojďme se dojímat, jakože doslova.

Na travnatých dvorcích All England clubu se v tento jinak okurkový čas tradičně hraje nejslavnější tenisový Grand Slam. Wimbledon.

V úterý 4. července uplynulo čtvrt století od singlového triumfu Jany Novotné, jež ve finále zdolala Francouzku Nathalii Tauziatovou 6:4 a 7:6.

Wimbledonský příběh jak z hollywoodské produkce začala psát tato výjimečná žena a sportovkyně o pět let dříve, a sice první finálovou účastí proti Němce Grafové. Jana měla tehdejší světovou jedničku takříkajíc na lopatě – v rozhodujícím třetím setu vedla 4:1 a 40:15… Vzpomínáte ještě, jak se při závěrečném ceremoniálu Novotná rozplakala na rameni vévodkyně z Kentu? Ten dojemný snímek tehdy obletěl celý svět.  

Podruhé se brněnská rodačka prosmýkla turnajovým pavoukem až do finále v roce 1997. Tentokrát nestačila na Martinu Hingisovou, i když první set odehrála famózně (2:6, 6:3, 6:3).

Novotná se ale přece jen dočkala – do třetice všeho dobrého. Hned o rok později. Třeba na rozdíl od Ivana Lendla, který nedotáhl do vítězného mečbolu ani jednu ze dvou finálových účastí (1986, 1987), dokonce neuhrál ani set, a Wimbledon byl jediným Grand Slamem, který nezískal. 

Díky, Jano. Vzpomínáme a nikdy nezapomeneme.

Zmínit musím ještě jedno velké výročí (dokonce kulaté) spjaté s letošním králem Grand Slamů. Před 50 lety se totiž vítěz wimbledonské mužské dvouhry jmenoval Jan Kodeš (původní rozhovor pro iportal24.cz s jediným českým vítězem Wimbledonu zde – český emigrant Drobný v roce 1954, kdy tu triumfoval, reprezentoval Egypt…)

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.  

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here