Home Názory Více než 23 miliard v řiti

Více než 23 miliard v řiti

Včerejší schválení rekordní dividendy ve výši 145 korun za akcii valnou hromadou energetické skupiny ČEZ nebylo rozhodně žádným překvapením. Jednání sice trvalo 14 hodin, hlavně díky 130 dotazům zvláště na rozdělení části skupiny ČEZ či přístupu firmy k dani z nadměrného zisku a tradičnímu extempore aktivistů z hnutí Greenpeace, jakmile ale došlo na dividendu, nabralo už rychlý spád.

Akcionáři nejprve odmítli návrh představenstva na vyplacení dividendy ve výši 117 Kč za akcii, tedy 80 procent z loňského zisku, a hned poté přijali lukrativnější návrh, který za stát podalo ministerstvo financí. Jen připomeňme, že dosud nejvyšší dividenda byla vyplacena v roce 2009 a činila 53 Kč na akcii.

Stát tedy jako zhruba 70procentní vlastník energetické skupiny ČEZ dostane z jejího loňského očištěného zisku 54 miliard Kč. Ne, že by se mu nešikly, zvláště dnes, kdy současná pětidemoliční vláda krvežízní po válce s Ruskem a na to konto hodlá cpát miliardy americkým zbrojařům. Odtud také návrh na rekordní dividendu, která znamená vyplacení prakticky celého zisku firmy.

A souhlas soukromých akcionářů, mezi nimiž svými podíly nepřekvapivě převažují ti zahraniční? Pouhá formalita. Proč by odmítali tučné a přitom bezpracné zisky? V tomto případě dostanou více než 23 mld. Kč! Jen pro srovnání, fialová pětikolka okradla letos důchodce ořezáním valorizací o 19,4 mld. Kč…

Soukromí akcionáři přitom pochopitelně k hospodářským výsledkům firmy nijak nepřispívají, nicméně do jejich kapes nám takto ročně odtékají pod rukama miliardy korun. A naprosto zbytečně.

A to už nemluvím o promarněné příležitosti cele ovlivňovat cenovou politiku největšího tuzemského výrobce a distributora energie v případě, že by jediným vlastníkem této strategické firmy byl stát…

Ivan Cinka

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here