Pavel Votruba

Máme nejpostupovější skupinu, přesto se v závěru kvalifikace o ten postup třeseme. Řeč je samozřejmě o fotbalové reprezentaci a aktuálním děním okolo ní. Albánie, Faerské ostrovy, Moldavsko – tam se taky hraje fotbal na téhle úrovni? – zněla by ještě před pár lety otázka… Jen Polsko, co by čtvrtý kvalifikační soupeř do party, mělo být skutečným konkurentem.

Trapný a nedůstojný výkon v posledních dvou duelech proti Albánii a Faerským ostrovům už jen podtrhl nejen zpackanou kvalifikaci, ale celkový stav českého fotbalu. A čáry máry kolem trenéra Šilhavého jako by byly psány přes kopírák s těmi okolo hokejového Fina Jalonena. Kari na rozdíl od Jaroslava sice nezůstal, ale to je zanedbatelný detail. Obojí se totiž nese v duchu tuctové komedie.

Opakuji to již po tisící prvý – s lehkou nadsázkou řečeno – národní tým může v podstatě trénovat kdokoli, pokud existuje hráčská kvalita. Stejně tak ho ale může trénovat kdokoli, neexistuje-li ona hráčská kvalita. To je náš případ. Souček a Coufal sice stabilně hrají v Premier League (PL), ale v reprezentaci jsou více méně neviditelní. Proč? Protože ve West Hamu mají kolem sebe jinačí kvalitu, a to se to pak i jinak hraje. Fotbal je kolektivním sportem a ani dva plejeři z PL, když vedle sebe nemají adekvátní hráčskou kvalitu, dobrý výsledek neudělají. Neudělal by ho ani Ronaldo jako jednotlivec.

Od A do Zet je všechno špatně už od přípravek, čili post reprezentačního kouče je tím posledním, čím by se FAČR měl zabývat. Leč, opak jest pravdou. Naznačuji tím tolik, že jestli Šilhavý na zbytek kvalifikace měl, či neměl, zůstal, je zcela podružná otázka a vášnivé debaty kolem toho ztrátou času.

Takže co (trochu odlehčeně) s tím českým fotbalem, který je včetně všech těch Peltů a Berbrů a dalších aférových kompliců už jen k smíchu? Takový (ne)pojízdný cirkus na zeleném pažitu.

1. Vezměme za bernou minci Berbrovu hlášku – »přece nechceme, aby o výsledku rozhodli sami hráči na hřišti« – a naplánujme si výsledky a konečná umístění v duchu plánované výroby v průmyslu. Aspoň se vyhneme stresu, když v srpnu budeme vědět, kdo se v květnu stane ligovým mistrem a kdo pošupajdí do druhé ligy.

2. Na margo bodu 1: ze soutěží si ponechme jen dospělou 1. ligu, co by vzorový byznys projekt ve sportu – např. realizační týmy a hráči budou placeni výhradně podle toho, jak na place ukopou předem daný výsledek způsobem, jenž ve fanouškovi nevyvolá žádné podezření apod.

3. Na margo bodu 2: vzhledem k transformaci fotbalu ze hry na byznys projekt bude nutno přikročit k razantnímu zdražení vstupenek a sezónních permanentek – nejen z ekonomického důvodu, ale i ryze praktického – aby tu hrůzu vidělo co nejméně lidí, čehož lze dosáhnout právě tím, že vstupenku zdražíme o tolik moc, že fanoušek na ni prostě nebude mít.

4. Zbytek dosud přežívajících fotbalových plácků dozabetonujme supermarkety, logistickými a skladovacími areály, zbavíme se tak starostí s výchovou mládeže.

5. Na všechny funkcionáře FAČRu delegujme absolutní imunitu a jejich šmeliny postavme nad zákon. Co FAČR koná, není jakkoli postižitelné. Aspoň to bude oficiální a vyhneme se trapným soudním líčením, kde lež protéká povodňovým proudem stoleté vody.

6. Hodně se teď v médiích přetřásá návrat topového gangstera Radovana Krejčíře domů. FAČR by jeho angažováním nepochybně posílil a Krejčíř by se aklimatizoval raz dva. Svůj k svému, jak se lidově říká…

7. Odposlechy fotbalových bafuňářů, jakkoli relevantní a soudem posvěcené, postavme na roveň trestného činu. Kdo odposlouchává bafuňáře, patří do vězení.

8. Síň fotbalové slávy přeměňme na Síň hanby, jejímiž členy budou povinně všichni ti trenéři a fotbalisté, kteří v minulosti drze sami, tzn. nikým a ničím neovlivnitelní, chtěli rozhodovat o výsledku. Sobecky, bez ohledu na čisté podnikatelské zájmy funkcionářů. Jak to kdysi říkal Ivan Horník, chcete-li Ivánek, kamarád – »copak já ten fotbal dělám pro sebe?«

9. Satirické dílo Čtvrtníčka a Lábuse »Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?« zařaďme na černou listinu a na sto západu uzamkněme navždy do trezoru. S takovými komediemi se kvalitní fotbal dělat nedá.

10. Rozpusťme reprezentační tým. Jako by nestačilo, když vyjede ven Fiala a jeho ministři. Ještě se zostuzovat na hřišti… To snad nemáme zapotřebí.

Já si myslím, že to je docela dobrý plán na ozdravění českého fotbalu, co myslíte? Kdyby nic jiného, onen plán všechny ty kejkle oficializuje, tudíž čistí vzduch. My to fotbalové prostředí ani hektolitry sava stejně nevyčistíme, proč se pak trápit a zatěžovat policii, státní zastupitele a soudce něčím, co je pouze jedním z mnoha odrazů dezolátního stavu celé společnosti.

Snad ještě poprosit bychom mohli Ringo Čecha, aby aktualizoval svou Zelená je tráva, fotbal to je hra… něco v duchu… »a kdo love dává, jen ten vyhrává…«. Co říkáte, Františku?

Krásný víkend

Pavel Votruba

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here