Home Názory Víkendová anketa – pomozte diagnostikovat ministryni obrany

Víkendová anketa – pomozte diagnostikovat ministryni obrany

Pavel Votruba

»Jestli lidstvo neskoncuje s válkou, skoncuje válka s lidstvem,« moudře pravil 35. prezident Spojených států amerických John Fitzgerald Kennedy.

»Plně stojíme na straně našeho polského spojence i Ukrajiny dnes opět bombardované teroristou Putinem. Nyní vyhodnocujeme prokázaný dopad ruských raket na polské území. Ať by šlo o omyl, nebo provokaci, je to další eskalace konfliktu ze strany Ruska a nesmí zůstat bez odezvy,« sdělila 16. listopadu ministryně obrany Jana Černochová.

V době, kdy všichni věděli, že dopadnuvší raketa nebyla ruská, ale ukrajinská (jen se čekalo, až se Santa Joe probudí), nechutně nadržená Černochová spolu se stejně bojechtivými kanci vyhodnocovala PROKÁZANÝ dopad ruských raket na polské území, bažíc po »Kennedyho« skoncování s lidstvem.

Existují dvě možnosti – buď jí onu prokázanost někdo podstrčil, nebo si ji v té své nenávisti prostě a jednoduše vsugerovala. Osobně si jsem stoprocentně jist tou druhou variantou.

Vzhledem k tomu, že ministryně obrany představuje akutní a nesmírně vážné nebezpečí (bez ironie), kterému česká země nečelila ani v září 1938, ani v březnu 1939, oslovil jsem několik známých psychologů a psychiatrů, aby nezávazně, takříkajíc externě, posoudili duševní stav ministryně obrany a doporučili léčbu – ať už ambulantní nebo ústavní.

PORUCHY OSOBNOSTI, KTERÉ PŘIPADAJÍ V ÚVAHU:

1. paranoidní porucha osobnosti

Pacient je obzvláště urážlivý a vztahovačný.

Doporučená léčba: ambulantní

2. schizoidní porucha osobnosti

Pacient je zdánlivě nebo skutečně chladný až lhostejný vůči ostatním, má skrytou touhu po uznání.

Doporučená léčba: ambulantní

3. schizotypální porucha osobnosti

Pacient je velmi »potrhlý« a stažený sám do sebe (sociální stažení).

Doporučená léčba: ústavní

4. emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ)

Pacient má sklon k nečekanému jednání, bez ohledu na následky, tíhne k hádkám či konfliktům, zvláště pokud mu někdo zabrání v impulzivním chování, má sklon k nezvladatelným výbuchům vzteku nebo násilí.

Doporučená léčba: ústavní

5. emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ)

Pacient má přetrvávající pocit vnitřní prázdnoty.

Doporučená léčba: ambulantní

6. narcistická porucha osobnosti

Pacient se vyznačuje přílišným sebevědomím, zároveň má (většinou nevědomé) pocity méněcennosti, má velmi silné nutkání být vždy středem pozornosti.

Doporučená léčba: ústavní

7. histrionská porucha osobnosti

Pacient se nechá snadno ovlivnit ostatními, vyhledává vzrušení a aktivity, kde může být středem pozornosti, přisuzuje velkou roli své vlastní atraktivitě.

Doporučená léčba: ústavní

8. disociální (antisociální) porucha osobnosti

Pacient nemá pocit viny (»mohou za to ti ostatní«), má sklon k násilí, bezcitná lhostejnost, necitlivost ke druhým.

Doporučená léčba: ústavní

9. pasivně agresivní porucha osobnosti

Pacient má sklon k neustálému hněvu, je silně sebestředný.

Doporučená léčba: ambulantní

(zdroj: www.nzip.cz)

Očekáváme pomoc od vás, našich čtenářů. Pomůžete nám stanovit správnou diagnózu a relevantní léčbu? Hlasovat můžete až pro tři poruchy najednou. Příští týden si anketu vyhodnotíme a finálním výsledkem obešleme Českou psychiatrickou společnost, v kopii i Vězeňskou službu ČR.

Pavel Votruba

1 KOMENTÁŘ

  1. Jestli to nebude docela obyčejná snížená inteligence. Léčit se to asi zatím nedá. Pověřit pacientku méně zodpovědnou prací.

Comments are closed.