Diamanty staré půl miliardy let pomohly prostudovat vývoj Země

Vědci určili stáří hlubinných diamantů ve spodním zemském plášti v intervalu 450 až 650 milionů let. Agentuře TASS to sdělila tisková služba Vernadského ústavu geochemie a analytické chemie Ruské akademie věd.

»K určení stáří diamantů se používají analýzy minerálů – příměsí v diamantech, které buď vznikly spolu s diamanty, nebo byly zachyceny při jejich růstu v hloubkách stovek kilometrů. Je to jediný způsob, jak studovat zemskou hmotu z takových hloubek. Doposud bylo určeno pouze stáří diamantů ze svrchního pláště. Našim vědcům se podařilo najít a analyzovat vrostliny ze spodního pláště, které vznikly hlouběji než 660 km, možná až v hloubce 2,9 tisíce km. Kalciové perovskitové vměstky poskytly údaje o stáří v rozmezí 450-650 milionů let,« uvádí se ve zprávě.

Potíž práce spočívala v tom, že ve spodním plášti se nenacházejí minerály z vyšších vrstev Země, pro které již byla vypracována metodika analýz. Bylo nutné poprvé analyzovat nové minerály za použití nejmodernějších technologií a analytických metod, které umožňují analyzovat pikogramy (10 minus 12 stupňů gramu) extrahovaného materiálu. K výzkumu byly použity minerální příměsi v krystalech diamantů spodního pláště z oblasti Juina v Brazílii a z oblasti Cancan v Guineji.

Podle vědců velký věkový interval diamantů naznačuje, že hluboký spodní plášť diamantonosného materiálu, na rozdíl od svrchního pláště, nevznikal v krátkých tektonických obdobích, která by se shodovala s dobou ponoření litosférických desek do zemského pláště, ale že se tvořil kontinuálně a byl přichycen k základně superkontinentu Gondwana. Připojení k litosférickému kořeni může vysvětlovat záhadný vztah sublitosférických diamantů, které vznikly během raného kambria až neoproterozoika pod Gondwanou. Tento proces může být důležitý pro růst a stabilizaci plášťových základů kontinentů během jejich formování.

»Náš mezinárodní tým poprvé stanovil stáří sublitosférických diamantů, které vrhá světlo na geodynamické procesy v plášti,« uvedl Felix Kaminsky, vedoucí vědecký pracovník Laboratoře geochemie uhlíku.

Určení stáří diamantů ze spodního pláště provedli při ruské akademii vědci v rámci týmu z Kanady, Jihoafrické republiky, Holandska, Velké Británie, Brazílie a Austrálie.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy