Home Pel mel Věda a příroda ECDC: Zaznamenán nejvyšší počet případů nákazy virem západonilské horečky v Evropě

ECDC: Zaznamenán nejvyšší počet případů nákazy virem západonilské horečky v Evropě

Fotografie pořízená 8. prosince 2022 ukazuje pohled na sídlo Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve švédském Stockholmu. FOTO – Xinhua/Wei Xuechao

K 31. květnu bylo v Evropě hlášeno více než 1 300 případů infekce západonilským virem u lidí, z nichž 104 v roce 2022 zemřelo, uvedlo ve čtvrtek Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Podle ECDC se jednalo o nejvyšší počet zdejších hlášených případů šíření infekce od vrcholu epidemie v roce 2018 v Evropské unii (EU), Evropském hospodářském prostoru (EHP) a v zemích sousedících s EU.

Více než 1100 lokálních případů onemocnění u lidí nahlásilo deset zemí EU/EHP, uvedlo ECDC v tiskové zprávě.

Turisté se ochlazují u fontány na náměstí Piazza del Popolo v italském Římě 5. srpna 2022 FOTO – Xinhua/Alberto Lingria

Naprostou většinu případů nahlásila Itálie, 723 případů, a Řecko 283 případů, přičemž počet případů v Itálii v roce 2022 byl nejvyšší v historii, uvedlo ECDC.

Vlny veder, záplavy a sucho v Evropě vytvořily prostředí vhodné pro komára Aedes Albopictus, který může šířit horečku dengue, malárii a virus chikungunya. Přenáší také západonilský virus, žlutou zimnici a virus Zika.

Komár se rozšířil hlavně na sever a do vyšších nadmořských výšek, zatímco jeho tradičním teritoriem jsou vlhké části Středomoří. Podle ECDC se však rozšiřují i další druhy komárů přenášející onemocnění.

Podle zpráv z médií jsou nemoci přenášené komáry zaznamenávány až v Dánsku a Švédsku.

»V posledních letech jsme svědky geografického šíření invazních druhů komárů do dříve nezasažených oblastí v Evropě,« uvedla Andrea Ammonová, ředitelka ECDC.

Muž vyklízí zaplavenou oblast v Bologni v italském regionu Emilia-Romagna 19. května 2023. FOTO – Xinhua/Gianni Schicchi

»Pokud bude tento stav pokračovat, můžeme očekávat více případů a možná i úmrtí na nemoci, jako je horečka dengue, chikungunya a západonilský virus,« uvedla Ammonová a dodala, že je třeba zaměřit úsilí na způsoby omezování populace komárů, posílení dozoru a prosazování individuálních ochranných opatření.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here